PREMIERA

2010.05.23

CANAL+ PREMIUM

KLASA

Entre les murs

Francja, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 124 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Strefa edukacji priorytetowej" to we Francji szkoły potrzebujące szczególnej opieki socjalnej i pedagogicznej. To właśnie w takiej placówce została zrealizowana "Klasa" Laurenta Canteta, będąca ekranizacja autobiograficznej powieści François Begaudeau "Entre les murs".

Pewnego dnia Cantet i Begaudeau zjawili się w gimnazjum imienia Françoise Dolto, mieszczącym się w XX dzielnicy Paryża. Spośród 400 uczniów wybrali 20-osobową grupę, z którą następnie przez rok pracowali na cotygodniowych warsztatach filmowej improwizacji. W ten sposób przygotowywali dzieciaki do roli wykonawców, a jednocześnie poznawali je i bacznie obserwowali. W czasie letnich wakacji nakręcili paradokumentalną opowieść o uczniach pewnego paryskiego gimnazjum, film który zdobył Złotą Palmę w Cannes, nominację do Oscara i pięć do Cezara (wygrała w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany). Szkoła - jak podkreśliło jury pod przewodnictwem Seana Penna, jednogłośnie przyznając filmowi Złotą Palmę - jest jednym z tych miejsc, w których fabrykowany jest świat.

Problem szkoły jest uniwersalny, a film LAURENTA CANTETA wykracza poza kłopoty francuskich przedmieść i stawia prawdziwe pytania na temat demokracji i języka, którym ludzie rozmawiają ze sobą. W istocie "Klasa" nie jest jedynie głosem w dyskusji o francuskiej edukacji, choć François Begaudeau zajmuje w niej stanowisko, aktywnie przeciwstawiając się wszystkim tym, którzy roztaczają apokaliptyczne wizje szkoły. To historia znacznie bardziej uniwersalna. Klasa w takiej szkole jak filmowe gimnazjum jest zbiorowiskiem przedstawicieli różnych ras, kultur, tradycji i doświadczeń. Tamtejsi uczniowie, w większości dzieci imigrantów, doskonale odzwierciedlają postawy społeczeństwa ludzi dorosłych, w tym ich problemy ze współczesną europejską demokracją, do której nie wszyscy potrafią i chcą się dostosować. Film Canteta mówi ponadto o kompletnym braku możliwości porozumienia się i to nie tylko w sensie metaforycznym, ale także dosłownym.

Begaudeau, pisarz i były nauczyciel francuskiego, który zagrał w "Klasie" samego siebie, wprowadza dzieci w świat literatury, próbując poszerzyć ich słownik o język całkowicie odbiegający od kilku prostych zdań, dzięki którym komunikują się z otoczeniem. Rozmowy, które prowokuje zaangażowany nauczyciel stanowią próbę pokonania najzwyklejszych barier językowych i przezwyciężenia oporów komunikacyjnych. Praca z nastolatkami nie należy do łatwych, a część dzieciaków sprawia autentyczne problemy. "Nie przychodzi mi do głowy żaden inny film równie mocno autobiograficzny jak ten. Jeszcze trudniej przypomnieć mi sobie obraz równie silny narracyjnie, który siłę czerpię z pozornie mało istotnych i różnych zdarzeń" - pisał na łamach "Time'a" Richard Schikel. Sean Penn mówił zaś wzruszony: "To film magiczny, sposób w jaki został on napisany jest magiczny, wszystko w nim jest magiczne".

WASZE OPINIE

arti

Fantastyczny film pokazujący problemy wielonarodowej szkoły francuskiej. Nie ma tu koloryzowania - wszystko sprawia wrażenie dokumentu. Podobają mi się bohaterowie, którzy są z krwi i kości. Zwłaszcza dotyczy to nauczycieli, którzy nie są postaciami pomnikowymi tylko zwykłymi ludźmi. Naprawdę warto zobaczyć

keke

[quote dzazik napisał 24.05.2010 13:59]
Nudny film. Europejska wersja amerykańskiego filmu "Młodzi gniewni"
[/quote]

Nie wiem skąd pomysł, że to europejska wersja filmu "Młodzi gniewni". Tamten film był przekolorowaną, nierealistyczną cukierkową bzdurą w gwiazdorskiej obsadzie i z wydumanym happy endem. Obraz "Klasa" może być uznany za nudny (to coś w rodzaju paradokumentu), ale zawiera w sobie wiele szczerości i autentyzmu. Warto obejrzeć, polecam zwłaszcza studentom pedagogiki :)

Bartolomeusz

Rewelacyjny film nakręcony w stylu paradokumentu. Najdziwniejsze było to, iż
pomimo braku typowej akcji, "Klasę" oglądało się bez najmniejszego znużenia. Ten
film po prostu trzeba zobaczyć.
KLASA
reżyseria:
Francja, 2008
"Strefa edukacji priorytetowej" to we Francji szkoły potrzebujące szczególnej opieki socjalnej i pedagogicznej. To właśnie w takiej placówce została zrealizowana "Klasa" Laurenta Canteta, będąca ekranizacja autobiograficznej powieści François Begaudeau "Entre les murs".
dramat
KLASA
4,3 5 1 10