PREMIERA

2003.04.27

CANAL+ PREMIUM

Klątwa skorpiona

The Curse of the Jade Scorpion

USA/Niemcy, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Hipnoza, kradzież klejnotów, niespodziewana miłość i kino noir w "Klątwie Skorpiona", jednej z najlepszych komedii Woody'ego Allena. Najnowszy film reżysera, "O północy w Paryżu", walczy w tym roku o Oscara aż w czterech kategoriach.

CW Briggs (Woody Allen) jest śledczym w firmie ubezpieczeniowej. Pracuje w zawodzie od wielu lat, ma ogromne doświadczenie i intuicję. Jego szef (Dan Aykroyd), w ramach cięcia kosztów i podnoszenia wydajności pracowników, zatrudnia specjalistkę od zarządzania, Betty Ann Fitzgerald (Helen Hunt), która uważa Briggsa za "dinozaura". Co oczywiste, tych dwoje nie polubi się. A relację skomplikuje dodatkowo seans hipnozy, której podda ich magik...

WOODY ALLEN to arcymistrz dowcipu i ciętych dialogów. Ma w swoim dorobku prawie 50 filmów, dość by wymienić takie tytuły jak "Annie Hall", "Bierz forsę i w nogi", czy "Złote czasy radia". Status kultowego uzyskała także komedia "Klątwa skorpiona". Film z 2001 roku pełnymi garściami czerpie z atmosfery i tematyki kina noir. Inspiracje widać zarówno w warstwie narracyjnej, jak i stylistycznej. Zdjęcia, choć kolorowe, jak słusznie zauważa w swojej recenzji amerykański krytyk Roger Ebert, są celowo wyblakłe. Ich autorem jest Fei Zhao, który stworzył m.in. niepowtarzalne zdjęcia do "Zawieście czerwone latarnie" Yimou Zhanga. Ebert podkreśla także zbieżność miejsca akcji "Klątwy..." z arcydziełem noiru "Podwójne ubezpieczenie" w reżyserii Billy'ego Wildera.

W "Klątwie skorpiona" doskonały, iskrzący duet tworzą Woody Allen oraz laureatka Oscara ("Lepiej być nie może"), Helen Hunt. Przed przyjęciem roli aktorka miała szansę przeczytać scenariusz filmu, co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku projektów Allena.
W mniejszej, ale nie mniej błyskotliwej roli pojawia się inna laureatka nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Charlize Theron.

Woody Allen jest zdobywcą aż trzech statuetek Oscara: za scenariusz i reżyserię "Annie Hall" oraz za scenariusz do "Hannah i jej siostry". A już 26 lutego fani nowojorczyka przekonają się, czy jego kolekcja trofeów powiększy się. "O północy w Paryżu", ze świetnymi rolami m.in. Owena Wilsona i Rachel McAdams, otrzymało bowiem nominacje w 4 kategoriach: najlepszy film, reżyser, scenariusz oryginalny oraz scenografia.

Premiera: piątek, 24 lutego, godz. 20:10

WASZE OPINIE

letti

Całkiem fajny. Można obejrzeć,żeby zabić nudę.

Przem

Stare klimaty W.A. Muzyka lat 40-tych XX wieku, intryga, pietnowanie ludzkich przypadłości. Przy okazji też niezła zabawa.

Qler

Niezbyt mnie ten film rozbawił, więc daję tylko 3... Co oczywiście nie znaczy, że nie lubię Woody'ego Allena, wręcz przeciwnie!
Klątwa skorpiona
reżyseria:
USA/Niemcy, 2001
Hipnoza, kradzież klejnotów, niespodziewana miłość i kino noir w "Klątwie Skorpiona", jednej z najlepszych komedii Woody'ego Allena. Najnowszy film reżysera, "O północy w Paryżu", walczy w tym roku o Oscara aż w czterech kategoriach.
komedia
Klątwa skorpiona
4,9 5 1 12