Fox

PREMIERA

2004.01.01

CANAL+ PREMIUM

Kleopatra

Cleopatra

USA/Wlk. Brytania/Szwajcaria, 1963

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

czas trwania: 192 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Elizabeth Taylor w produkcji o losach ostatniej królowej Egiptu - legendarnej Kleopatry. Jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina, uhonorowany 4 Oscarami®.

Lata 69-30 p.n.e. W Egipcie panuje młoda królowa Kleopatra (Elizabeth Taylor), ostatnia z rodu Ptolemeuszów. Wskutek intryg zostaje pozbawiona władzy, ale wkrótce udaje jej się ją odzyskać dzięki pomocy rzymskiego wodza Juliusza Cezara (Rex Harrison). Ich romans wieńczą narodziny małego Cezariona. Niestety los nie sprzyja pięknej królowej. Parę lat później Cezar zostaje zamordowany przez spiskowców i Kleopatra znów jest zdana tylko na siebie. W jej życiu pojawia się jednak inny mężczyzna, stronnik Cezara, Marek Antoniusz (Richard Burton), który wkrótce zostaje mężem pięknej Egipcjanki. Szczęście zakochanych nie trwa długo. Po śmierci Cezara wybucha wieloletnia wojna o władzę.

Mimo niewątpliwie komercyjnego charakteru film JOSEPHA L. MANKIEWICZA jest w dużym stopniu wierny historycznej prawdzie. Produkcji towarzyszył duży rozmach i niezwykła staranność inscenizacyjna. Zdjęcia kręcono w Anglii, Egipcie, Hiszpanii i we włoskiej wytwórni Cinecitta, a dla wszystkich aktorów uszyto aż 26 tysięcy kostiumów (dla samej Liz Taylor 58). Zbudowano 30 okrętów wojennych; zrekonstruowano Forum Romanum i Port Aleksandryjski. Trud realizatorów dostrzegli członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznając nominowanemu w dziewięciu kategoriach filmowi cztery Oscary (scenografia, zdjęcia, kostiumy, efekty specjalne). Nie obyło się też bez małych skandali obyczajowych. Najpierw, po pół roku zdjęć, zwolniono reżysera Roubena Mamouliana ("Królowa Krystyna" z Gretą Garbo) zastępując go twórcą wielu ówczesnych hitów Josephem L. Mankiewiczem ("Wszystko o Ewie", "Bosonoga contessa", "Juliusz Cezar"). Potem w plotkarskiej prasie pojawiły się informacje o romansie Elizabeth Taylor i Richarda Burtona. Romans okazał się prawdziwy i dał początek wieloletniemu, burzliwemu związkowi gwiazdorskiej pary.

WASZE OPINIE

sławek

Film jest przedefszyskim fascynującym i ponadczasowym widowiskiem.Jest bardzo prawdziwy przepiękne kostiumy scenografia super film oglądałem go już tyle razy ale i tak zobaczę go po raz kolejny To jest poprostu arcydzieło
Mam propozycję żyby cineklubie powtórzyć kilka tych wielkich historycznych epeopeii
Ben Hur(1959) QvoVadis(1951) jest jeszcze dużo dużo więcej to tylko propozycja
Kleopatra
USA/Wlk. Brytania/Szwajcaria, 1963
Elizabeth Taylor w produkcji o losach ostatniej królowej Egiptu - legendarnej Kleopatry. Jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina, uhonorowany 4 Oscarami®.
dramat historyczny
Kleopatra
4,2 5 1 5