PREMIERA

2009.08.11

CANAL+ PREMIUM

Klimaty

Iklimer/Climaten

Turcja/Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Isa (Nuri Bilge Ceylan) jest wykładowcą na stambulskim uniwersytecie. Bahar (Ebru Ceylan) była jego studentką, teraz pracuje w telewizji przy serialach jako scenograf. Są małżeństwem, ale ich związek przechodzi kryzys. Wprawdzie wybierają się na wspólne wakacje, ale spędzają je praktycznie obok siebie, prawie ze sobą nie rozmawiając.

Z dawnej czułości, pożądania i wyrozumiałości nie zostało już nic do ratowania. Jako pierwszy nie wytrzymuje Isa. Oznajmia, że powinni się na pewien czas rozstać, ale proponuje przyjaźń. Bahar nie zgadza się, dla niej to koniec związku. Isa wraca do Stambułu, do pracy, gry w tenisa i w ramiona dawnej miłości, Serap (Nazan Kirilmis). Z czasem zaczyna jednak tęsknić do żony. Od swojej kochanki dowiaduje się, że Bahar przebywa w zaśnieżonej wschodniej Turcji. Postanawia ją odszukać i odzyskać.

W historii kina nie brak filmów poddających analizie rozpad związku między kobietą i mężczyzną, jednak za sprawą obrazu tureckiego mistrza emocji NURI BILGE CEYLANA ten zdawałoby się wyeksploatowany temat nabiera świeżości. Ceylan o uczuciach i bolesnym momencie rozstania opowiada w sposób szczególny. "Klimaty" są niemal pozbawione klasycznych dialogów, a granica między rzeczywistością i fikcją jest w nich trudna do uchwycenia. To film o nieustannym rozmijaniu się kobiety i mężczyzny w słowach, reakcjach, odczuciach i oczekiwaniach. Udają, grają, przyjmują pozy. Nie potrafią ze sobą rozmawiać ani o rzeczach prostych, ani tych najważniejszych. Isa jest zgorzkniałym egocentrykiem, znudzonym życiem, które płynie, a on tylko pozwala się nieść jego nurtom. Przypomina bohatera poprzedniego filmu Ceylana "Uzak" - intelektualistę ze Stambułu, który nie potrafi nawiązać kontaktu z odwiedzającym go bratem z prowincji. Podobnie dzieje się między Isą i Bahar.

Intymny charakter filmu podkreśla fakt, że część zdjęć powstała w prywatnym mieszkaniu Ceylana, a on sam wraz z żoną Ebru wcielili się w parę przeżywającą kryzys. "Kiedy reżyseruję aktorów, cały czas mówię do nich na planie, a dopiero potem w postsynchronach dodaję dźwięk. Tutaj, ponieważ występowałem również jako aktor, nie mogłem tego robić. Tak więc fakt, że pracowałem z osobą, którą znam tak dobrze, ułatwiał mi komunikację, sprawiał, że wszystko było prostsze. Praca z nią była tak łatwa, a rezultaty wydają mi się naprawdę oszałamiające" - chwalił współpracę z żoną reżyser, który już wcześniej obsadzał Ebru Ceylan w epizodach swoich produkcji. Jednocześnie twórca zastrzega, że "Klimatom" daleko do filmu autobiograficznego. Jak podkreśla, obsadzenie samego siebie miało jedynie nadać obrazowi większy realizm. Odrobinę humoru wnoszą do niego sceny zarejestrowane w domu rodziców Isy, których zagrali - jak we wszystkich wcześniejszych filmach Ceylana - jego prawdziwi rodzice Fatma i Emin Ceylan.

O Nuri Bilge Ceylanie mówi się, że jest jednym z nielicznych współczesnych reżyserów posiadających niepowtarzalny styl. Krytycy przyrównują talent tureckiego reżysera do Antonioniego, Bergmana i Kiarostamiego. Ulubieniec europejskiej krytyki, dostrzeżony już za krótki metraż "Koza" z 1995 roku, cieszy się szczególnym powodzeniem w Cannes, gdzie każdy jego nowy film wymieniany jest wśród faworytów głównego konkursu. "Klimaty", podobnie jak wcześniej "Uzak", a ostatnio "Trzy małpy" otarły się o Złotą Palmę, zdobywając nagrodę międzynarodowej krytyki FIPRESCI. Nie mniej przychylnie o filmie wypowiadała się branżowa prasa. "Klimaty Nuri Bilge Ceylana - pisał recenzent "Independent" - niosą orzeźwiający klimat artystycznych filmów z lat 60. W tej drobiazgowej obserwacji rozsypującego się małżeństwa można odnaleźć atmosferę wczesnych obrazów Antonioniego".

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

obejrze jak tak piszecie!:)

pedro

Bardzo ciekawy film. Jednak trudny w odbiorze. Wolę "Na krawędzi nieba" Akina.
Klimaty
reżyseria:
Turcja/Francja, 2007
Isa (Nuri Bilge Ceylan) jest wykładowcą na stambulskim uniwersytecie. Bahar (Ebru Ceylan) była jego studentką, teraz pracuje w telewizji przy serialach jako scenograf. Są małżeństwem, ale ich związek przechodzi kryzys. Wprawdzie wybierają się na wspólne wakacje, ale spędzają je praktycznie obok siebie, prawie ze sobą nie rozmawiając.
dramat
Klimaty
4,5 5 1 12