PREMIERA

2009.07.31

CANAL+ PREMIUM

KŁOPOTLIWY GOŚĆ

L'invité

Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 81 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Gérard (Daniel Auteuil) ma pięćdziesiąt lat, z których trzy ostatnie spędził na bezrobociu. Kiedy nieoczekiwanie pojawia się propozycja pracy w dalekiej Indonezji, przyjmuje ją bez wahania. Chcąc okazać wdzięczność nowemu pracodawcy (Hippolyte Girardot) postanawia zaprosić go do siebie na obiad.

Wywarcie na ważnym gościu odpowiedniego wrażenia utrudnia całkowity brak zdolności kulinarnych jego żony Colette (Valérie Lemercier). Pomoc w przygotowaniach oferuje natrętny sąsiad Alexandre (Thierry Lhermitte), z zawodu specjalista od PR. Zarzeka się, że wśród jego licznych zadowolonych klientów jest wiele sław, na czele z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Alexandre przekonuje Gérarda, że bez fachowych konsultacji naraża się na ryzyko utraty stanowiska. W ciągu zaledwie jednego dnia udaje mu się całkowicie przemeblować życie Gérarda i Colette, nie zapominając o najdrobniejszych detalach. I tak, ze ścian mieszkania gospodarzy znikają reprodukcje Matisse'a zastąpione przez dzieła współczesnych artystów, a płyty z muzyką popularną ustępują miejsca klasyce. Zmiany obejmują też nawyki żywieniowe i styl ubierania. Ponadto Gérard przechodzi przyspieszony kurs sztuki konwersacji. W końcu nadchodzi czas próby.

"Kłopotliwy gość" to film, pod którym śmiało mógłby podpisać się Francis Veber. Zamiast francuskiego mistrza komedii pomyłek, za kamerą stanął jednak LAURENT BOUHNIK. Dla specjalizującego się w dużo mroczniejszym repertuarze reżysera sztuka Davida Pharao była idealną okazją, by połączyć problem wychodzenia z bezrobocia z komediową formą: "W moim odczuciu tematyka filmu jest niezmiernie poważna. To film o upokorzeniu, o tym, ile jesteśmy w stanie znieść w naszym życiu. To bardzo odległe od slapstickowych komedii" - tłumaczył reżyser.

Sceniczna natura tekstu niosła za sobą ryzyko zbytniej teatralności filmu. Świadomy tego Bouhnik zadbał o odpowiednie zróżnicowanie scen i dynamikę oraz o odpowiednią obsadę. W jej skład wszedł wszechstronny Daniel Auteuil, który wcześniej bawił widzów w filmach Vebera, takich jak "Plotka" i "Czyja to kochanka?", a także m.in. w "Gliniarzach z przypadku" i "Moim najlepszym przyjacielu" Patrice'a Leconte'a. Ekranową małżonką Auteuila została Valérie Lemercier: "Byłam bardzo zdziwiona, że Laurent podjął się reżyserii filmu, który jest bardzo odległy od jego dotychczasowych dokonań. Zabawnie było obserwować konfrontację jego doświadczeń z tonem filmu. On kocha aktorów, a to bardzo ważne przy naszym przesadnym ego" - mówiła o współpracy z Bouhnikiem aktorka, znana ze zwariowanych komedii, takich jak "Goście, goście", "RRRrrrr!!!" a także z roli mamy Mikołajka w długo oczekiwanej ekranizacji książek René Goscinny'ego. Ostatnią kluczową dla filmu rolę guru od wizerunku zagrał Thierry Lhermitte, pamiętany z "Kolacji dla palantów" i "Piano Baru", gdzie wystąpił u bogu Jeremy Ironsa i Patricii Kaas.

WASZE OPINIE

szymon_212

Macie rację, ja też oglądałem ten film, i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał. Był po prostu świetny. Moja ocena 5 lub nawet 10.

kobieta niepowazna

..leciutka, jedwabna, francuska komedyjka do kawki z dunskimi maslanymi ciasteczkami, mozna w trakcie nawet cos podczytywac, film bedzie dopelniajaco rozsmieszal i zabawial. Mialam wrazenie, ze glownoi bohaterowie sa u mnie w domu obok i akcja dzieje sie na zywo....polecam:)!........koniec cudownie, zabojczo uroczy:)))

Jamal

Bardzo lekka, ciepła i inteligenta komedia na dobrym, francuskim poziomie. Francuzi potrafią wydawlaoby sie prosty temat rozwinac w interesujacy sposob dodajac do tego troche morału czy przemyśleń. W tym roku mielismy juz rewelacyjny "Jeszcze dalej niz polnoc", kilka swietnych komedii w Ale Kino, po nastepmnym dobrym obrazie jakim jest "Klopotliwy gosc", czekam z niecierpliwoscia na kolejne produkcje francuskie :)
KŁOPOTLIWY GOŚĆ
reżyseria:
Francja, 2007
Gérard (Daniel Auteuil) ma pięćdziesiąt lat, z których trzy ostatnie spędził na bezrobociu. Kiedy nieoczekiwanie pojawia się propozycja pracy w dalekiej Indonezji, przyjmuje ją bez wahania. Chcąc okazać wdzięczność nowemu pracodawcy (Hippolyte Girardot) postanawia zaprosić go do siebie na obiad.
komedia
KŁOPOTLIWY GOŚĆ
3,4 5 1 17