PREMIERA

2007.12.20

CANAL+ PREMIUM

KŁOPOTY Z HARRYM

The Trouble with Harry

USA, 1955

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pewien chłopiec, Arnie Rogers (Jerry Mathers) znajduje w lesie ciało mężczyzny, a ponieważ chwilę wcześniej słyszał strzały, podejrzewa, że został on zastrzelony.

Boi się wezwać policję, a o całym zajściu powiadamia jedynie matkę, Jennifer (Shirley MacLaine), która w zabitym rozpoznaje swojego byłego męża Harry'ego Worpa (Philip Truex). Jennifer wraz z podstarzałym kapitanem Wilesem (Edmund Gwenn) postanawiają, że nikt nie powiadomi policji, ponieważ główne podejrzenie o zbrodnię spadłoby właśnie na nich. Co więcej, w okolicy jest jeszcze kilka osób, które uważają się za zabójców Harry'ego. Wszystkim więc zależy na zatuszowaniu sprawy. Z pomocą artysty Sama Marlowe'a (John Forsythe) dochodzi do pierwszego, acz nie ostatniego pogrzebu Harry'ego.

ALFRED HITCHCOCK, choć podobno odznaczał się doskonałym poczuciem humoru, komedie kręcił niesłychanie rzadko. "Kłopoty z Harrym", przez wielu uważane za najśmieszniejszy film mistrza suspensu, były 44. obrazem w jego reżyserskim dorobku i zaledwie drugą komedią (pierwsza to nakręcona w 1941 roku "Pan i pani Smith"). Hitchcock, kręcąc "Kłopoty z Harrym" opierł się na powieści Jacka Trevora Story'ego, do której prawa zakupił anonimowo za śmieszną sumę 11 dolarów. Stworzył fabułę, która zapadła widzom w pamięć na długo, a jej główny motyw, czyli perypetie z trupem, weszły na stałe do katalogu filmowych pomysłów. Wystarczy wspomnieć głośne "Nazajutrz" z Jane Fondą, znakomitą "Krainę traw" Terry'ego Gilliama czy wreszcie polskie "Ciało" Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza.

Do głównej roli żeńskiej Hitchcock tradycyjnie chciał zaprosić Grace Kelly, ale ostatecznie powierzył ją debiutantce Shirley MacLaine, która już trzy lata później otrzymała pierwszą nominację do Oscara za rolę w "Długim tygodniu w Parkman". Partnerował jej m.in. John Forsythe, który zapewne nigdy już nie pozbędzie się etykietki Blake'a Carringtona z serialu "Dynastia". Sam Hitchcock swoim zwyczajem również przemyka przez ekran: można go dostrzec w 20. minucie filmu, kiedy przechodzi obok limuzyny.

WASZE OPINIE

Sowarek

Fajne i ciekawe, plus dla Hitchoka
KŁOPOTY Z HARRYM
reżyseria:
USA, 1955
Pewien chłopiec, Arnie Rogers (Jerry Mathers) znajduje w lesie ciało mężczyzny, a ponieważ chwilę wcześniej słyszał strzały, podejrzewa, że został on zastrzelony.
komedia
KŁOPOTY Z HARRYM
3,9 5 1 7