www.filmpolski.pl

PREMIERA

2010.10.26

CANAL+ PREMIUM

Klub kawalerów

Polska, 1962

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kraków, początek XX wieku. Kilku mężczyzn z lokalnej elity towarzyskiej, którzy mają problemy z płcią piękną należy do Klubu Kawalerów.

Przewodzi im ostoja starokawalerstwa - prezes Sobieniewski (Tadeusz Surowa). Przeciwnikami ożenku są także: Stanisław Wygodnicki (Wacław Kowalski), autor głośnej broszury, potępiającej instytucję małżeństwa, wstydliwy ponad miarę Nieśmiałowski (Jan Kobuszewski) oraz Motyliński (Kazimierz Brusikiewicz), zwolennik niezobowiązującego korzystania z wdzięków pań. Dołącza do nich młody Władysław (Andrzej May), desperacko zakochany w Maryni Mirskiej (Pola Raksa). Na łono klubu powraca też po traumatycznych przejściach z żoną Jan Piorunowicz (Bronisław Pawlik). Porzucona przez niego Jadwiga (Lidia Korsakówna) niespodziewanie przyjeżdża do miasta i wystawia na ciężką próbę niezłomne zasady zatwardziałych kawalerów, którzy ulegają jej urokowi. Gdy piękna pani Piorunowiczowa udaje się na letnisko do Krynicy, członkowie klubu podążają za nią.

"Klub kawalerów" w reżyserii JERZEGO ZARZYCKIEGO ("Miasto nieujarzmione" - nominacja do Złotej Palmy, "Zagubione uczucia" - nagroda Syrena Warszawska, "Kochankowie z Marony") jest kinową ekranizacją sztuki Michała Bałuckiego. Na podstawie jego komedii scenariusz do filmu napisał Ludwik Starski ("Zakazane piosenki", "Skarb", "Przygoda na Mariensztacie"). Sztuki Michała Bałuckiego (1837-1901), takie jak "Grube ryby" (1881), "Dom otwarty" (1883) czy "Klub kawalerów" (1890) - dobrze zniosły próbę czasu i wciąż są zaliczane do żelaznego repertuaru polskich teatrów. Popularny dramaturg końca XIX wieku był znakomitym portrecistą polskiego drobnomieszczaństwa, któremu względny dostatek pozwalał wieść beztroskie życie, ograniczone do posiłków, spacerów, drzemek i partyjek wista. W swoich komediach Bałucki krytykuje ciasne horyzonty myślowe mieszczan oraz dyskretnie kpi z ich śmiesznostek i przywar. W filmie Zarzyckiego gwiazdy polskiej sceny i ekranu - Wacław Kowalski, Kazimierz Brusikiewicz, Jan Kobuszewski i Irena Kwiatkowska jako swatka Pelagia Dziurdziulińska - stworzyli galerię zróżnicowanych i wyrazistych postaci, z których każda jest na swój sposób zabawna. Marynię Mirską, kapryśną pannę, zagrała Pola Raksa, jedna z najpopularniejszych gwiazd polskiego kina lat 60. XX wieku. Piosenki śpiewane przez Jadwigę Piorunowiczową wykonuje Irena Santor.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
Klub kawalerów
reżyseria:
Polska, 1962
Kraków, początek XX wieku. Kilku mężczyzn z lokalnej elity towarzyskiej, którzy mają problemy z płcią piękną należy do Klubu Kawalerów.
komedia
Klub kawalerów
4,5 5 1 22