PREMIERA

2006.12.30

CANAL+ PREMIUM

KLUCZ DO KOSZMARU

The Skeleton Key

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Caroline Ellis (Kate Hudson) to 20-kilkuletnia energiczna, mocno stąpająca po ziemi dziewczyna. Właśnie ma objąć posadę opiekunki przykutego do wózka Bena Devereaux (John Hurt).

Jej sparaliżowany podopieczny mieszka wraz z żoną Violet (Gena Rowlands) w mocno zaniedbanej posiadłości Terrebonne Parish niedaleko Nowego Orleanu. Niszczejące otoczenie nie przeraża jednak Caroline. Większy respekt budzi w niej nieco zbyt zasadnicza Violet. Od początku trudno jej dogadać się z mało przystępną gospodynią. Caroline dostaje jednak od niej klucz otwierający wszystkie drzwi w domu. Dziewczynę coraz bardziej intrygują te ukryte na poddaszu, choć Violet ostrzega ją, by tam nie wchodziła. Caroline lekceważy te przestrogi i wkrótce ma poważne powody, by tego żałować. W domu dzieją się coraz dziwniejsze rzeczy. Przed jakąś przerażającą siłą próbuje ją nawet ostrzec prawie niemy Ben. Dziewczyna zwierza się ze swoich obaw młodemu prawnikowi państwa Devereaux, Luke'owi (Peter Sarsgaard). Niestety wybrała niewłaściwego powiernika.

"Klucz do koszmaru" uchodzi za jeden z najciekawszych horrorów ostatnich lat. Powodem znakomitego przyjęcia przez krytyków i publiczność jest z jednej strony perfekcyjna realizacja, z drugiej - oryginalna, nie często goszcząca na ekranach tematyka. Sytuując akcję w południowej Luizjanie realizatorzy odwołali się do obecnych tu od pokoleń wierzeń i rytuałów odziedziczonych po przybyszach z Francji, Hiszpanii, Karaibów czy Afryki. Wśród ich potomków najbardziej popularna jest do dziś magia Hoodoo, która w odróżnieniu od bardziej znanej religii Voodoo, skupia się na praktykowaniu rytuałów wywołujących lub leczących rozmaite choroby czy rzucaniu uroków. Tradycja ta zainspirowała scenarzystę Ehrena Krugera ("Krzyk 3", "Talizman", "Bracia Grimm"), który chciał opowiedzieć mniej typową historię o siłach nadprzyrodzonych. Dzięki producentowi Danielowi Bobkerowi ("Bracia Grimm") scenariusz trafił do reżysera i producenta IAINA SOFTLEYA ("Backbeat", "K-PAX", "Miłość i śmierć w Wenecji") zafascynowanego thrillerami w rodzaju "Dziecko Rosemary", "Nie oglądaj się teraz" czy "Harry Angel", w których główną rolę odgrywa psychika bohaterów. Zanim ruszyły zdjęcia cała ekipa przeprowadziła drobiazgowe badania problematyki związanej z Hoodoo. Znajomość tematu była nieodzowna nie tylko w przypadku reżysera i scenarzysty, ale też scenografa Johna Bearda ("Brazil", "Miłość i śmierć w Wenecji"), projektantki kostiumów Louise Frogley ("Good Night and Good Luck", "Syriana") i operatora Dana Mindela ("Tożsamość Bourne'a", "Mission: Impossible III"). Szczególne znaczenie miało znalezienie odpowiedniej rezydencji dla państwa Devereaux. Po długich poszukiwaniach zagrała ją założona w połowie XIX wieku Plantacja Felicite położona w połowie drogi między Baron Rouge a Nowym Orleanem.

Kluczową rolę dla stworzenia odpowiedniego klimatu odegrali aktorzy. W postać Caroline wcieliła się nominowana do Oscara za "U progu sławy" Kate Hudson. Wśród filmów z jej udziałem są m.in. "Wszystko o Adamie", "Jak stracić chłopaka w 10 dni", "Mama na obcasach" i "Rozwód po francusku". Rolę Violet zagrała kilkakrotnie nominowana do Oscara Gena Rowlands, która wystąpiła w wielu filmach swojego męża Johna Cassavetesa, m.in "Twarze", "Kobieta pod presją" czy "Gloria". W ostatnich latach zagrała m.in. w "Grze w serca", "Pamiętniku", "Histerycznej ślepocie" i "Zakochanym Paryżu". Do obsady zaproszono również tak znakomitych aktorów, jak: Peter Sarsgaard ("Powrót do Garden State", "Centrum świata", "Plan Lotu") oraz John Hurt ("Człowiek słoń", "Miłość i śmierć na Long Island", "Dogville").

Amerykańska Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films nominowała film do dwóch Saturn Award w kategorii: najlepszy horror i najlepsza drugoplanowa rola kobieca, a Brytyjczycy do Empire Award w kategorii: najlepszy horror.

WASZE OPINIE

Rafuz

Super film. Śmieszne są komentarze jakoby był to thriller. To, że film was nie straszy nie znaczy, że to nie horror. Naprawde wciągający klimat. Zrobiony w starym dobrym stylu. Podobał mi się bardzo i niektóre momenty dość straszne:)

jamarta

Hydrauliku - zwracam honor. Film rzeczywiscie niestraszny. Oceniam go jako wrecz kiepski. Kuleje scenariusz i rezyseria. Magie i NoweOrleany uzyte czysto dekoracyjnie, zmarnowane. Ogladajac zwastun spodziewalam sie, ze to bedzie cos na ksztalt "Harry Angel" a nie jest.

dezali

szczerze mowiac duzo bardziej do gustu przypadly mi amityville, czy the grudge. zakoczenia zaczalem domyslec sie w okolicach polowy filmu, a i poziom napiecia nie ten sam...

mimo wszystko do obejrzenia.
KLUCZ DO KOSZMARU
reżyseria:
USA, 2005
Caroline Ellis (Kate Hudson) to 20-kilkuletnia energiczna, mocno stąpająca po ziemi dziewczyna. Właśnie ma objąć posadę opiekunki przykutego do wózka Bena Devereaux (John Hurt).
horror
KLUCZ DO KOSZMARU
4,4 5 1 77