PREMIERA

2012.04.03

CANAL+ PREMIUM

Kobieta i kobieta

Polska, 1979

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Opowieść o dwóch przyjaciółkach, Barbarze (Halina Łabonarska) i Irenie (Anna Romantowska) - ambitnych kobietach, które na pierwszym miejscu stawiają karierę zawodową.

Obie pracują w dużym zakładzie przemysłowym. Barbara wykrywa oszustwo jednego z kolegów. Ujawnia sprawę, wiedząc, że może to przekreślić jej przyszłość w przedsiębiorstwie. Irena popiera przyjaciółkę, chociaż występuje w ten sposób przeciw swojemu kochankowi, który okazuje się sprawcą oszustwa. W efekcie afery Barbara traci pracę, a Irena zajmuje jej stanowisko. Przyjaźń między kobietami wydaje się skończona. Bohaterki spotykają się ponownie po dziesięciu latach. Wiele się zmieniło. Barbara jest teraz naczelnikiem niewielkiego miasta. Z jej dawnych ideałów zostało niewiele - zajmując wysokie stanowisko bohaterka nie waha się przed rozmaitymi, dwuznacznymi z moralnego punktu widzenia kompromisami. Irena tymczasem pozostała wierna dawnym, niezłomnym zasadom. Ponowne spotkanie będzie dla obu kobiet próbą charakteru oraz okazją do zadania sobie pytania: ile można poświęcić dla kariery i zawodowego sukcesu.

Pod koniec lat 70. w polskiej kinematografii pojawiło się zjawisko nazwane później przez krytyków "kinem moralnego niepokoju". Filmy z tego nurtu w pewnym sensie zapowiadały solidarnościową rewolucję - pojawiała się w nich krytyka rzeczywistości dojrzałego PRL-u, która jeszcze kilka lat wcześniej byłaby nie do pomyślenia. Realistyczne, surowe w formie "kino moralnego niepokoju" skupiało się na losach zwykłych ludzi, stojących przed etycznymi dylematami. Film "Kobieta i kobieta" zrealizowany przez JANUSZA DYMKA oraz późniejszego autora słynnego "Przesłuchania" RYSZARDA BUGAJSKIEGO jest obrazem bliskim zarówno poetyce jak i problemom poruszanym przez "kino moralnego niepokoju". Z drugiej strony z dzisiejszej perspektywy temat filmu - pęd do kariery, ambicje i związane z nimi moralne kompromisy - wydaje się uniwersalny i niewiele traci na aktualności, mimo zmiany systemu politycznego.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Kobieta i kobieta
Polska, 1979
Opowieść o dwóch przyjaciółkach, Barbarze (Halina Łabonarska) i Irenie (Anna Romantowska) - ambitnych kobietach, które na pierwszym miejscu stawiają karierę zawodową.
dramat
Kobieta i kobieta
4,4 5 1 13