PREMIERA

2012.08.14

CANAL+ PREMIUM

Kobieta, która pragnęła mężczyzny

Kvinden der drømte om en mand

Dania/Norwegia/Szwecja/Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat erotyczny

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Karen (Sonja Richter), duńska fotografka mody, żyje na walizkach od jednej sesji zdjęciowej do drugiej. Przebywając służbowo w Paryżu, dostrzega w kawiarni mężczyznę, który wcześniej nawiedzał ją w snach.

Pełna niedowierzania ulega natychmiastowej fascynacji nieznajomym. Okazuje się nim polski wykładowca Maciej (Marcin Dorociński), którego obowiązki również sprowadziły do Francji. Romans, który gwałtownie wybucha między nimi, wydaje się nie mieć przyszłości. Mieszkają i innych krajach, oboje mają rodziny i dzieci. Mimo to, Karen z każdą chwilą angażuje się coraz bardziej. W przeciwieństwie do niej Maciej traktuje znajomość jak kolejną przygodę. Po krótkim czasie miłosnych uniesień rozstają się i udają każde w swoją stronę. Kiedy wydaje się, że już nigdy się nie spotkają, Karen otrzymuje niespodziewane zlecenie w Warszawie, gdzie mieszka Maciej.

"Kobieta, która pragnęła mężczyzny" to nasycony drapieżnym erotyzmem dramat, którego tematem przewodnim jest pożądanie i obsesja. Duński filmowiec PER FLY odważnie wkracza na terytorium eksplorowane przez włoskiego mistrza Bernardo Bertolucciego. W międzynarodowej produkcji, której akcja jest zawieszona między Paryżem i Warszawą, nie brak filmowych cytatów z "Ostatniego tanga w Paryżu", ale też dyskretnych mrugnięć okiem do "Fatalnego zauroczenia". Reżyser onirycznego, balansującego na granicy jawy i snu filmu pragnął wiarygodnie ukazać psychikę kobiety targanej niepohamowaną namiętnością. - Rozmawiałem z seksuologami i kobietami, które przeżyły takie obsesje. Poznałem niesamowite historie ich irracjonalnych zachowań spowodowanych obsesyjnym uczuciem do mężczyzny. Opisywały bolesne doświadczenia i poczucie odrzucenia, ale także wspaniałą, potężną miłość i pożądanie - opowiada reżyser, dwukrotny zdobywca najważniejszej duńskiej nagrody filmowej Bodil za dramaty obyczajowe "Drabet" i "Bænken".

Za sprawą występu Marcina Dorocińskiego w roli chłodnego amanta film wzbudzał w Polsce emocje na długo przed premierą. Aktor, który wcielał się już w krewkiego komisarza Wydziału Zabójstw ("Pitbull"), wrażliwego gangstera ("Ogród Luizy"), przegranego alkoholika ("Boisko bezdomnych"), uwodzicielskiego ubeka ("Rewers") i żołnierza AK ("Róża"), słynie z umiejętnego doboru niezwykle zróżnicowanych ról. Szorstki i wycofany Maciej, będący obiektem pożądania zapatrzonej w niego kobiety, to kolejna zaskakująca postać w bogatej filmografii Dorocińskiego. W Karen wcieliła się popularna duńska aktorka Sonja Richter, pracująca m.in. z Susanne Bier przy "Otwartych sercach". Na drugim planie pojawia się także gwiazda szwedzkiego kina Michael Nyqvist, który zyskał międzynarodowy rozgłos kreacją Mikaela Blomkvista w trylogii "Millennium" według światowego bestsellera Stiega Larssona.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

jesse_girl

Film bardzo wtórny, to wszystko już na ekranie było i to w o wiele lepszy sposób pokazane.Porównanie tego filmu do 'Ostatniego Tanga w Paryżu' co miało miejsce w dniu emisji w magazynie 'Nie przegap' zakrawa na bardzo kiepski żart, jeśli jednak ktoś się bardzo uprze to niech zobaczy Marcina Dorocińskiego w scenach erotycznych, choć i one są tu jakieś takie bez wyrazu:).

pedro

Czekałem na ten film i rozczarowałem się. Fascynacja mężczyzną, seks i obsesja na jego punkcie oraz wkraczanie w życie to już widziałem. Widziałem w "Fatalnym zauroczeniu". No i jako femme fatale z nożem wiarygodniejsza była dla mnie Glenn Close niż Sonja Richter.
Film przeciętny, ale jak ktoś nie obejrzy to nic nie straci.

zalogowany

Historie erotycznych obsesji są zwykle interesujące, jednak ten film był jak na mój gust zbyt wydumany i nie obudził we mnie żadnych żywszych uczuć. Jego największa zaleta polega na tym, że wzorcowy Polak nie jest tu wącholem z nadwagą wymachującym różańcem, tylko przybiera postać Marcina Dorocińskiego. Poziom mojej dumy narodowej osiągnął dzięki temu znacznie wyższy poziom.
Kobieta, która pragnęła mężczyzny
reżyseria:
Dania/Norwegia/Szwecja/Polska, 2010
Karen (Sonja Richter), duńska fotografka mody, żyje na walizkach od jednej sesji zdjęciowej do drugiej. Przebywając służbowo w Paryżu, dostrzega w kawiarni mężczyznę, który wcześniej nawiedzał ją w snach.
dramat erotyczny
Kobieta, która pragnęła mężczyzny
3,3 5 1 3