PREMIERA

2002.11.29

CANAL+ PREMIUM

Kobieta na topie

Woman on Top

USA, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Isabella Oliveira (Penelope Cruz) i jej mąż Toninho (Murilo Benicio) prowadzą restaurację w portowym mieście Bahia na północno-wschodnim wybrzeżu Brazylii. Dzięki kulinarnym zdolnościom Isabelli, lokal firmowany przez jej męża cieszy się dużą renomą.

W gotowaniu i wymyślaniu nowych i coraz smaczniejszych potraw nikt nie jest w stanie jej dorównać. Toninho działa na kobiety jak magnes, ale w domu jest przeciwieństwem macho. Pewnego dnia zdradza żonę. Isabella opuszcza dom i wyjeżdża do San Francisco. Zatrzymuje się u "przyjaciółki" z dawnych lat, ekscentrycznego, czarnoskórego transwestyty, który każe nazywać się Moniką (Harrold Perrineau, Jr.). Isabella postanawia odciąć się od przeszłości i zacząć nowe życie. Znajduje pracę jako nauczycielka gotowania. Jej uczniem jest Cliff Lloyd (Mark Feuerstein), ambitny producent telewizyjny, który postanawia ją wylansować na małym ekranie. Gdy program z udziałem Isabelli bije rekordy popularności, w San Francisco zjawia się skruszony Toninho. Jest gotowy na wszystko, aby odzyskać serce żony.

"Kobietę na topie" zrealizowała FINA TORRES ("Habana Eva"). Urodzona w Wenezueli reżyserka, scenarzystka i producentka zadebiutowała na dużym ekranie filmem "Oriana", za który w 1985 roku na festiwalu w Cannes została nagrodzona Złotą Kamerą. Międzynarodowe uznanie przyniósł jej drugi film "Mécaniques célestes"("Celestial Clockwork"). "Kobieta na topie" to pełna ciepła, humoru i magii współczesna baśń dla dorosłych z gorącymi brazylijskimi rytmami w tle, która opowiada o tym, że kobiety muszą nauczyć się godzić karierę zawodową z życiem osobistym, by pewnego dnia nie obudzić się z poczuciem niespełnienia. Autorką scenariusza jest debiutantka Vera Blasi ("Zupa z tortillą"), która pisząc fabularne story i konstruując postać głównej bohaterki opierała się na osobistych doświadczeniach, a kilka przepisów, o których mowa w filmie - w tym przepis na smażone banany - to receptura jej mamy.

W roli Isabelli, młodej Brazylijki, która posiadła sekret kulinarnej magii, wystąpiła Penelope Cruz ("Volver" -Złota Palma i nominacja do Oscara, Złotego Globu i BAFTA, "Vicky Cristina Barcelona" - Oscar, BAFTA i Goya, nominacja Złoty Glob, "Nine - Dziewięć' - nominacja do Oscara i Złotego Globu). Zdaniem aktorki "Kobieta na topie" emanuje magią codziennego życia. Rolę wiarołomnego męża zagrał popularny z telewizyjnych seriali aktor brazylijski Murilo Benicio (seriale: "Po prostu miłość" i "Klon", "Oblicza miłości", "Człowiek roku"). Toninho w jego wykonaniu dojrzewa jako mężczyzna. Odkrywa w sobie romantyczną duszę, poddaje się jej i próbuje odzyskać ukochaną. O względy Isabelli ubiega się także młody producent telewizyjny. Gra go Mark Feuerstein ("Dwa tygodnie na miłość", "Siostry", "Opór"). W roli największego sojusznika głównej bohaterki, czarnoskórego transwestyty, występuje Harold Perrineau, Jr. ("Dym" - nominacja do nagrody Independent Spirit, "Drużba", "28 tygodni później"). W filmie przewija się motyw brazylijskiej bogini morza zwanej "Yemanja". Do Południowej Ameryki przywieźli ją niewolnicy z Nigerii. Jej kult jest szczególnie rozpowszechniony wśród mieszkańców północno-wschodniej Brazylii, którzy żyją z morza. Istotną rolę kulturową w tym regionie pełni też muzyka. Fina Torres spędziła dwa lata, kompletując utwory, które znalazły się na ścieżce dźwiękowej filmu. Są na niej najważniejsze style muzyki brazylijskiej, w tym bossa nova, samba, forro, choro i baiao. Muzykę ilustracyjną skomponował nagrodzony Oscarem za "Listonosza" Luis Bacalov ("Ślub po polsku", "List miłosny"), muzykę dodatkową zaś Bill Brendel. Autorem zdjęć jest Thierry Arbogast ( "Leon zawodowiec" - nominacja do nagrody Cezar, "Bon voyage" - nagroda Cezar, "Babylon A.D.", "Artur i zemsta Maltazara").

WASZE OPINIE

gonia1708

Lekka.łatwa i przyjemna -dobrze się bawiłam a Penelope Cruz "cudowna" i jej gra aktorska na najwyższym poziomie ;)POLECAM choć myślę,że pewnie wielu z was już go oglądało film nie super świeży ale fajny ;)
Kobieta na topie
reżyseria:
USA, 2000
Isabella Oliveira (Penelope Cruz) i jej mąż Toninho (Murilo Benicio) prowadzą restaurację w portowym mieście Bahia na północno-wschodnim wybrzeżu Brazylii. Dzięki kulinarnym zdolnościom Isabelli, lokal firmowany przez jej męża cieszy się dużą renomą.
komedia romantyczna
Kobieta na topie
4,0 5 1 9