PREMIERA

2009.10.25

CANAL+ PREMIUM

KOBIETY

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Renomowana projektantka mody Mary Haines (Meg Ryan) może mówić o wielkim szczęściu. Mieszka w pięknym domu, ma córkę i zamożnego męża.

W dodatku otoczona jest gronem przyjaciółek, do którego należy elegancka Sylvia (Annette Bening), ekscentryczna Edie (Debra Messing) oraz znana z brutalnej wręcz prawdomówności Alex (Jada Pinkett Smith). Pewnego dnia dochodzi do zdarzenia, które burzy idealny obraz świata Mary. Kobieta dowiaduje się, że mąż ma romans z Crystal (Eva Mendes), ekspedientką w perfumerii. Nagle całe życie pani Haines zostaje zakwestionowane. Pomoc w tej kryzysowej sytuacji oferują jej niektóre przyjaciółki oraz matka Mary, rezolutna Catherine (Candice Bergen).

DIANE ENGLISH, znana jako producentka słynnego serialu "Murphy Brown", wpadła na pomysł realizacji "Kobiet" już w roku 1994. Wtedy właśnie zainteresowała się filmem George'a Cukora pod takim samym tytułem z 1939 roku oraz jego pierwowzorem literackim, starszą o trzy lata sztuką Clare Booth. Oba utwory opowiadały o zdradzonej przez męża kobiecie, należącej do towarzyskiej elity Nowego Jorku oraz jej przyjaciółkach. "Oryginalna sztuka i film zostały napisane jako pamflet krytykujący płytką mentalność kobiet ze śmietanki towarzyskiej, które gotowe są wbić rywalce nóż w plecy w walce o mężczyznę" - tłumaczyła English. "Postanowiłam przenieś punkt ciężkości filmu. Chciałam, by mój film opiewał kobiecość, nie gubiąc cech charakterystycznych oryginału, w tym zjadliwego humoru". Pomysł realizacji obrazu nabrał rumieńców w roku 2003, kiedy Diane English poznała Victorię Pearman z Jagged Films. Pearman podjęła się produkcji nowej wersji "Kobiet", namówiła do przedsięwzięcia swojego wspólnika Micka Jaggera i wykorzystała rozliczne znajomości w branży, aby zebrać niezbędne fundusze. Ostatecznie "Kobiety" udało się nakręcić w roku 2008, ale Diane English zapewnia z pełnym przekonaniem, że gra warta była świeczki.

Pozostawiając głównym wątek bohaterki, odkrywającej romans męża, reżyserka poszerzyła krąg kobiet z jej otoczenia. Miały one reprezentować różne środowiska, pokolenia, profesje i orientacje seksualne, ale jednocześnie łączyć określone cechy, właściwe dynamicznym, inteligentnym i aktywnym kobietom sukcesu. To jednak nie koniec zmian naniesionych przez autorkę w stosunku do oryginału z lat 30. XX wieku. "Motywem przewodnim w oryginale było to, czy Mary pogodzi się z mężem, który ją zdradził. U mnie motywem przewodnim jest uczucie łączące dwie heteroseksualne kobiety" - twierdziła reżyserka. "Chcę, żeby widzowie martwili się, czy Mary pogodzi się z przyjaciółką, która ją zawiodła". Diane English nie zdecydowała się na zmianę "babskiego charakteru" filmu i dlatego w jej produkcji, wzorem oryginału, na ekranie nie pojawia się ani jeden mężczyzna. "Był to trudny orzech do zgryzienia" - przyznawała. "Ciężko mi było zrobić ten film właśnie z powodu tylko kobiecej obsady. Współczesny przemysł filmowy nie przejmuje się żeńską widownią. Filmy zaspokajają potrzeby młodych mężczyzn, którzy często wielokrotnie oglądają ten sam tytuł. Od czasu do czasu pojawia się coś w stylu "Seksu w wielkim mieście", co wyzwala komentarze w stylu: "O, kobiety jednak chodzą do kina!", po czym wszystko wraca do normy. Zrealizowanie tego filmu potraktowałam jak misję: im więcej ludzi mi odmawiało, tym bardziej była zdeterminowana".

Reżyserka była również odpowiedzialna za dobór obsady. To właśnie z jej inicjatywy na pierwszym i drugim planie zobaczyć można kilka hollywoodzkich aktorek, reprezentujących różne pokolenia: Meg Ryan, Annette Benning, Debrę Messing, Evę Mendes, Jadę Pinkett Smith, Carrie Fisher, Bette Midler czy Candice Bergen. O tym, iż dzieło English cieszyło się powodzeniem nie tylko kobiecej widowni świadczy powodzenie komercyjne tej inteligentnej komedii. Zrealizowany kosztem szesnastu milionów dolarów, film dał blisko pięćdziesięciomilionowy przychód.

WASZE OPINIE

tomek6996

Przydała by się tutaj opinia kobiety. W końcu dla nich ten film prawdopodobnie powstał. Dla mnie film bomba. Ubawiłem się wyśmienicie, ale chyba głównie dzięki samym aktorkom, bo fabuła w sumie cienka. Polecam każdemu facetowi jako świetny dodatek do piwa i frytek, a paniom ? No właśnie, mam wrażenie,że niektóre kobiety mogą być tym filmem co nieco zawiedzione.

pedro

Feministyczne kino w wydaniu amerykańskich gwiazd "średniego" pokolenia. Całkiem dobry film. Schemat ograny, ale całość dość dobra. Myślę ,że to zasługa Meg Ryan i Anette Benning. Świetna komedia prawie romantyczna.

BasteKSG

Dla mnie film bardzo slaby. Juz wymiekalem po pierwszym kwadransie a jak juz bylo grubo ponad polowa za mna, to sobie odpuscilem. Jesli nie macie, co robic, to z nudow mozna ogladac. W innym wypadku nie polecam.
KOBIETY
reżyseria:
USA, 2008
Renomowana projektantka mody Mary Haines (Meg Ryan) może mówić o wielkim szczęściu. Mieszka w pięknym domu, ma córkę i zamożnego męża.
komediodramat
KOBIETY
4,0 5 1 7