PREMIERA

2009.02.28

CANAL+ PREMIUM

KOCHANEK LADY CHATTERLEY

Lady Chatterley

Francja/Belgia/Wlk. Brytania, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 161 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Constance Chatterley (Marina Hands) wiedzie monotonne życie w malowniczo położonej posiadłości męża, zasłużonego weterana pierwszej wojny światowej, który w wyniku odniesionych na froncie obrażeń jest od pasa w dół sparaliżowany.

Dni mijają młodej Constance głównie na opiece nad Sir Cliffordem (Hippolyte Girardot), a wytchnienie przynoszą jedynie długie spacery po pobliskich lasach, gdzie wśród budzącej się do życia przyrody zapomina o codziennej rutynie. Podczas jednej z takich przechadzek Lady Chatterley poznaje mieszkającego w dziczy z własnego wyboru Parkina (Jean-Louis Coulloc'h), zatrudnionego przez Sir Clifforda w charakterze leśniczego. Pełen dzikiej witalności, półnagi mężczyzna robi na Constance bardzo silne wrażenie i budzi głęboko uśpioną kobiecość. Wbrew dzielącej ich społecznej przepaści rodzi się między nimi burzliwa namiętność, która jest silniejsza niż strach i konwenanse.

Wydana po raz pierwszy w 1928 roku, emanującą odważnym erotyzmem powieść Davida Herberta Lawrence'a wywołała niemały skandal w międzywojennej Europie. Aby "Kochanek Lady Chatterley" mógł ujrzeć światło dzienne, autor musiał udać się do Włoch, gdyż w rodzimej Wielkiej Brytanii tekst uznano za wielce niestosowny i na długie lata zakazano jego rozpowszechniania. Poza niezwykle śmiałymi scenami erotycznymi, szokowała już sama historia romansu między prostym robotnikiem a damą z wyższych sfer oraz daleki od ówczesnej poprawności język powieści. Osiemdziesiąt lat później podobnych problemów z realizacją filmu opartego na romansie Lawrence'a już nie miała francuska scenarzystka i reżyserka PASCALE FERRAN. Skandalizująca niegdyś powieść od dawna nie wywołuje już tak silnych emocji, zyskawszy z czasem pozycję klasycznej XX-wiecznej historii o miłości i pożądaniu. Wyróżniona Cezarem adaptacja Ferran to zresztą już szósta próba zmierzenia się ze słynnym tekstem. Reżyserka dowiedziała się o istnieniu kontrowersyjnej powieści z eseju filozofa Gillesa Deleuze'a, a jak sama przyznała, przed podjęciem pracy nad filmem nie widziała żadnej z poprzednich ekranizacji. Zafascynował ją niezwykły portret dojrzewającej do swych namiętności kobiety oraz uczciwość i brak pruderii w pokazywaniu nietypowego związku bohaterów. W wywiadzie udzielonym "Dziennikowi" Ferran mówiła "W dzisiejszym kinie odnajduję dwa podstawowe modele portretowania seksualności. Jeden, który nazwałabym "staromodnym" polega na tym, że pokazuje się akt miłosny w sposób nierealistyczny, bajkowy. Świece, nastrojowa muzyka, on i ona przyzwoicie nakryci prześcieradłami, a jak już następuje zbliżenie obiektywu kamery, to jedynie na twarze wydających jęki rozkoszy bohaterów. Tak to wygląda we wszystkich prawie komediach romantycznych. I drugi model. Przeciwstawny. Animalistyczny. Kiedy kamera w naturalistyczny sposób pokazuje stosunek, niemal ze wszystkimi detalami, jako czynność mechaniczną". W napisaniu scenariusza do "Kochanka Lady Chatterley" Ferran pomagał współautor głośnego "Wyśnionego życia aniołów", Roger Bohbot. Tekst powstał w oparciu o drugą wersję powieści wydaną pod tytułem "John Thomas and Lady Jane", a celem autorów było ukazanie relacji bohaterów w opozycji do sposobu, w jaki intymność zwykło pokazywać kino.

Dobierając obsadę twórcy kierowali się przede wszystkim fizycznością aktorów, która miała odzwierciedlać pochodzenie społeczne kreowanych przez nich postaci. Dotyczyło to zwłaszcza tytułowego Parkina. Poszukując kogoś nieopatrzonego, kto przyciągałby uwagę widza barczystą sylwetką, a jednocześnie wyglądem wskazującym na pochodzenie z ludu, postawiono na mającego skromny dorobek filmowy i teatralny Jeana-Louisa Coulloc'ha. Według tego klucza do roli odkrywającej swoją seksualność, znużonej dotychczasowym życiem Constance idealna okazała się Marina Hands, młoda, ale stale rozwijająca się aktorka, którą można było zobaczyć w docenionym prze krytykę "Motylu i skafandrze" Juliana Schnabela. Wcześniej jednak Hands zwróciła uwagę Ferran rolami w "Inwazji barbarzyńców" i "Szarych duszach". Jej rolę Lady Chatterley przyjęto z wielkim entuzjazmem. Aktorka została za nią wyróżniona m.in. Cezarem i nagrodą na festiwalu w Tribece. Sam film zdobył w 2007 roku w sumie aż 5 Cezarów (najlepszy film, scenariusz, kostiumy i zdjęcia) i dodatkowo 4 nominacje.

WASZE OPINIE

pinks

I tu się mylisz, po prostu Flauberta. Apostrof byłby potrzebny gdyby na końcu była samogłoska. A film chętnie obejrzę.

keke

Flaubert'a rzecz jasna.

keke

Stylowe, europejskie kino - bardzo różne od amerykańskiego sposobu układania fabuły dramatu społecznego. W pierwszej części tempo filmu trochę zamierające - ogląda się ciężko. Ale jako całość film komponuje się w sensowną opowieść o niuansach erotycznych minionej epoki. Chwilami przypomina wątki wzięte jakby żywcem z Madam Bovary Faubert'a. Do cierpliwego obejrzenia filmu trzeba spokoju i sporej części wolnego czasu. Warto.
KOCHANEK LADY CHATTERLEY
reżyseria:
Francja/Belgia/Wlk. Brytania, 2006
Constance Chatterley (Marina Hands) wiedzie monotonne życie w malowniczo położonej posiadłości męża, zasłużonego weterana pierwszej wojny światowej, który w wyniku odniesionych na froncie obrażeń jest od pasa w dół sparaliżowany.
melodramat
KOCHANEK LADY CHATTERLEY
3,9 5 1 32