PREMIERA

2006.01.24

CANAL+ PREMIUM

KOCHANEK

Lyubovnik

Rosja, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nagrodzony na Festiwalu w San Sebastian za zdjęcia i scenariusz "Kochanek" wciąga widza w ponury, ale zarazem mistyczny klimat opowieści o dwóch wielkich miłościach.

Dmitri (Oleg Jankowski) jest profesorem językoznawstwa. Wraz z Eleną tworzą bardzo udane małżeństwo. Znacznie młodsza od męża kobieta nagle umiera. Dmitri nie może pogodzić się z utratą ukochanej. Na pogrzebie pojawia się tajemniczy Wania (Sergiej Garmasz). Okazuje się, że przez wiele lat był kochankiem Eleny. Mężczyźni wspólnie rekonstruują przeszłość, próbują poznać tajemnicę trwającego wiele lat trójkąta. Dmitri nie może pojąć, co skłoniło jego żonę do zdrady. Po rozmowach z Wanią powoli zaczyna kojarzyć fakty, przypominać sobie dwuznaczne sytuacje. Wiele pytań pozostanie jednak bez odpowiedzi. Kogo kochała Elena, który z nich był tak naprawdę "tym drugim"? Początkowa nienawiść mężczyzn stopniowo przeradza się w zaskakującą bliskość. Wraz z rozwojem akcji wyjaśniają się rodzinne tajemnice, a analiza przeszłości pomaga połączyć w całość poszczególne elementy zawiłej układanki.

"Kochanek" to jeden z najgłośniejszych rosyjskich filmów ostatnich lat. Jego twórca, VALERI TODOROVSKI, jest synem cenionego reżysera, scenarzysty i operatora Piotra Todorovskiego ("Ostatnia ofiara", "Romans polowy"). Valeri wyreżyserował "Katafalk", "Wierność", "Strana glukhikh" (nominacja do Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie'98) i "Mojego kuzyna - monstrum" (FIPRESCI na MFF w Karlovych Varach'04). Wcielający się w postać Dmitriego Oleg Yankovsky należy do aktorskiej czołówki rosyjskiego kina. Artysta wystąpił w tak głośnych filmach, jak "Zwierciadło", "Cudze listy", "Nostalgia", "Mój wiek XX", "Niemy świadek" i "Człowiek, który płakał". Jego kreację w "Kochanku" wyróżniono Golden Aries - nagrodą Stowarzyszenia Rosyjskich Krytyków Filmowych oraz nagrodą Nika, do której film nominowano jeszcze w pięciu kategoriach (film roku, reżyseria, muzyka, aktor, aktorka drugoplanowa). Na MFF w San Sebastian "Kochanka" nagrodzono za zdjęcia i scenariusz oraz nominowano do Złotej Muszli.
KOCHANEK
reżyseria:
Rosja, 2002
Nagrodzony na Festiwalu w San Sebastian za zdjęcia i scenariusz "Kochanek" wciąga widza w ponury, ale zarazem mistyczny klimat opowieści o dwóch wielkich miłościach.
dramat
KOCHANEK
4,1 5 1 15