EMISJE

SO | 03.10 | 23:05

CANAL+ FAMILY

PN | 05.10 | 22:20

CANAL+ PREMIUM

KOCHANICE KRÓLA

The Other Boleyn Girl

Wlk. Brytania/USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

0.00

Opis

XVI-wieczna Anglia. Władzę sprawuje Henryk VIII (Eric Bana) z dynastii Tudorów. Jego żona Katarzyna Aragońska (Ana Torrent) ponownie zawiodła, wydając na świat martwego męskiego potomka. Dziedzic tronu to dla Henryka sprawa najwyższej wagi.

Narasta kryzys małżeński królewskiej pary i na dworze coraz wyraźniej daje się wyczuć niechęć króla do starszej od siebie i mało atrakcyjnej żony. Sytuację postanawia wykorzystać rodzina Boleynów i spokrewniony z nimi Thomas Howard, książę Norfolku (David Morrissey), bezwzględny, przebiegły i pozbawiony skrupułów intrygant. Wraz z sir Thomasem Boleynem (Mark Rylance) obmyślają plan, jak zwiększyć wpływy rodziny na dworze. Howard przedstawia Henrykowi swą siostrzenicę Annę Boleyn (Natalie Portman), wykształconą pannę, która ma zabiegać o jego względy. Gdy zostanie królewską kochanką i urodzi syna, mocna pozycja rodu Boleyn i związane z nią profity będą zapewnione. Anna jest ambitna, ma duże poczucie własnej wartości i cięty język. Król wykazuje nią zainteresowanie, szybko jednak jego uwagę zwraca znacznie mniej przebojowa z sióstr Boleyn, zamężna już Maria (Scarlett Johansson). Henrykowi podoba się jej szczerość, spokój i bezinteresowność. To ona zostaje więc królewską nałożnicą i rodzi syna. Urażona Anna postanawia za wszelką cenę odzyskać względy króla. Udaje jej się doprowadzić do tego, że Henryk VIII zapomina o Marii oraz bierze rozwód z Katarzyną Aragońską.

"Kochanice króla" powstały na podstawie bestsellerowej powieści Philippy Gregory, która przedstawiła historię związku Henryka VIII z drugą żoną Anną Boleyn w zupełnie nowym świetle. Film wyreżyserował JUSTIN CHADWICK, twórca głównie telewizyjny, mający w portfolio m.in. seriale, takie jak "The Vice", "Spooks", "Red Cap" czy adaptację powieści Dickensa "Bleak House". Miniserial ten zdobył 2 nagrody Emmy, 5 nagród BAFTA i był nominowany do 2 Złotych Globów. W "Kochanicach króla" centralną relacją fabuły jest rozgrywka pomiędzy siostrami, które rywalizują o względy króla. Takie ujęcie tematu spodobało się Peterowi Morganowi, scenarzyście dwukrotnie nominowanemu do Oscara za "Królową" i "Frosta/Nixona". Morgan z zapałem zabrał się do adaptacji powieści Philippy Gregory: "Choć zajmowałem się już Henrykiem, do tej historii przyciągnęło mnie to, że jest napisana z kompletnie innej perspektywy" - tłumaczył. "Obie siostry są jak przeciwległe bieguny. Anna jest prawdziwą XVI-wieczną diwą: zdecydowaną i nieugiętą manipulatorką, która dokonuje wielkiego uwiedzenia, odmawiając królowi swych wdzięków, dopóki nie osiągnie celu. Jest faworytką rodziny, czarnym koniem i chce znaleźć się w centrum zainteresowania. Maria ma wyższą inteligencję emocjonalną i głębszą duchowość, ale też potrafi być twarda". Wcielająca się w Annę Natalie Portman zbierała informacje na temat bohaterki nie tylko z kart powieści, ale i ze źródeł historycznych. Trudniejsze zadanie miała Scarlett Johansson, bowiem o Marii Boleyn wiadomo znacznie mniej. Doskonale zaprezentowały się także aktorki drugoplanowe: Ana Torrent w roli Katarzyny Aragońskiej i Kristin Scott Thomas jako lady Elizabeth.

Większość zdjęć do "Kochanic króla" zrealizowano w prawdziwych zamkach i rezydencjach Anglii. Reżyser zaprosił do współpracy grono uznanych fachowców. Uhonorowany Emmy i BAFTĄ scenograf John-Paul Kelly i zdobywczyni 2 Oscarów za "Awiatora" i "Zakochanego Szekspira" kostiumolog Sandy Powell wzorowali się na palecie kolorystycznej użytej przez słynnego portrecistę z tamtych czasów Hansa Holbeina. Powell wraz z ekipą zaprojektowała i uszyła setki kostiumów z epoki, które są niezaprzeczalnym atutem filmu, tworzą bowiem wspaniały klimat i nadają obrazowi charakter. Film jest zrealizowany w technologii high definition. "Wielką zaletą HD jest to, że nic się nie ukryje, widać każdy szczegół. Na zbliżeniu ma się wrażenie, że można dotknąć aktora, zajrzeć mu w oczy. Jednak - choć nie jest to częste w przypadku filmów kostiumowych - ja chciałem skupić się na grze aktorów, a nie na szerokich ujęciach pięknych planów" - tłumaczył Justin Chadwick.

WASZE OPINIE

KAPA

Wspaniałe wnętrza, stroje, solidna gra aktorów i rzeczywiście historia przedstawiona z zupełnie nie znanej dotychczas perspektywy, dwóch rywalizujących ze sobą sióstr. Czas spędzony przed telewizorem nie był czasem straconym. Dobry film.

villemo

Sowarek - o to, to!
Choć za drugiem razem było już lepiej.

Efekt taki, że narzekam, a jednocześnie będzie to jeden z bardziej pamiętnych filmów miesiąca dla mnie.

Sowarek

Mam mieszane uczucia po obejrzeniu tego filmu. Całkiem niezła gra aktorska, ciekawie pokazany król, ale brakowało mi ,,tego czegoś''. Może zabrakło lepszego prowadzenia historii? Ogólem film dobry, ale pozostawia niedosyt, bo mógł być naprawdę wielki.
KOCHANICE KRÓLA
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2008
XVI-wieczna Anglia. Władzę sprawuje Henryk VIII (Eric Bana) z dynastii Tudorów. Jego żona Katarzyna Aragońska (Ana Torrent) ponownie zawiodła, wydając na świat martwego męskiego potomka. Dziedzic tronu to dla Henryka sprawa najwyższej wagi.
dramat kostiumowy
KOCHANICE KRÓLA
4,3 5 1 53