PREMIERA

2010.11.21

CANAL+ PREMIUM

Kochankowie

Two Lovers

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzydziestokilkuletni Leonard Kraditor (Joaquin Phoenix) jest wewnętrznie zagubionym facetem po próbie samobójczej. Mieszka na nowojorskim Brooklynie u rodziców (Isabella Rossellini, Moni Moshonov), którzy martwią się o jego emocjonalną kondycję. Na co dzień pomaga w prowadzeniu rodzinnej pralni, w wolnych chwilach oddając się fotograficznej pasji.

Pewnego dnia Kraditorowie zapraszają na kolację zaprzyjaźnione małżeństwo z córką Sandrą (Vinessa Shaw), która zdaniem rodziców byłaby dla Leonarda wspaniałą kandydatką na żonę. Kilka dni później mężczyzna poznaje nową sąsiadkę Michelle (Gwyneth Paltrow), z którą szybko się zaprzyjaźnia i spędza z nią każdą wolną chwilę. Gdy okazuje się, że Michelle jest w skomplikowanej relacji z żonatym mężczyzną (Elias Koteas), rozczarowany Leonard angażuje się w związek z Sandrą. Jednak jego wewnętrzne rozdarcie nie mija.

Pokazywani w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes "Kochankowie" to czwarty film w dorobku JAMESA GRAYA, który błyskotliwie zadebiutował jako 25-latek w 1994 roku "Małą Odessą" z Timem Rothem, zdobywając niespodziewanie Srebrnego Lwa w Wenecji. Inspirację do "Kochanków" Gray znalazł w noweli Fiodora Dostojewskiego "Białe noce". W trakcie realizacji czerpał też z klasycznych kinowych historii traktujących o obsesyjnej miłości, takich jak "Zawrót głowy" Hitchcocka i "Krótki film o miłości" Kieślowskiego. Już na etapie powstawania scenariusza rola Leonarda była pisana dla Joaquina Phoenixa, ulubieńca reżysera, z którym nakręcił dwa wcześniejsze filmy: "Ślepy tor" (2000) i "Królowie nocy" (2007). "Jest jednym z nielicznych aktorów pracujących dziś w Ameryce, którzy potrafią wyrażać wewnętrzne przeżycia niewerbalnie. To aktor myślący, co widać na ekranie. Ma podobny gust do mojego i ważne są dla niego podobne sprawy" - charakteryzował Phoenixa reżyser. Aktor był dotychczas dwukrotnie nominowany do Oscara: za kreację ikony muzyki country Johnny'ego Casha w "Spacerze po linie" i rolę cesarza Kommodusa w "Gladiatorze". W ostatnim czasie stało się o nim głośno za sprawą po mistrzowsku przeprowadzonej przez niego prowokacji. Dwa lata temu Phoenix ogłosił bowiem koniec aktorskiej kariery, twierdząc że zamierza zająć się karierą muzyczną. Nowemu wcieleniu towarzyszyło powolne staczanie się aktora, które było tym bardziej wiarygodne, że jego starszy brat, dobrze zapowiadający się aktor River ("Moje własne Idaho") zmarł w wieku zaledwie 23 lat w wyniku nadużywania narkotyków. Uwieczniony w naturalistycznym wręcz dokumencie "I'm Still Here" upadek Joaquina okazał się rodzajem artystycznego happeningu, którego celem miało być uświadomienie ludziom, jak łatwo i bezkrytycznie biorą za prawdę wszystko, co pokazują media.

Tymczasem w "Kochankach", ostatnim jak dotąd filmie fabularnym z udziałem Phoenixa, aktorowi partneruje silna obsada żeńska: Gwyneth Paltrow ("Zakochany Szekspir", "Przypadkowa dziewczyna", "Dowód") i znana z disneyowskiego "Hokus pokus" oraz horroru "Wzgórza mają oczy" Vinessa Shaw. Matkę bohatera zagrała doświadczona włoska aktorka, była modelka Isabella Rossellini, pamiętana m.in. z ról u Davida Lyncha w "Blue Velvet" i "Dzikości serca".

WASZE OPINIE

pocahontas

Nie zrażajcie się banalnym tytułem. Moja ulubiona obok "Spacer po linie" rola Joaquina Phoenixa. Gorzki, szczery, kameralny film utrzymany w melancholijnym nastroju. Polecam wrażliwym osobom, które doceniają statyczne, ale przejmujące kino - perełka! Recenzja: czasnafilm.blogspot.com

Jamal

Straszliwie sie na tym filmie zawiodlem. Gdzies obila mi sie o oczy opinia, ze to jeden z najlepszych niezaleznych filmow zeszlego sezonu (nawet byla nominacja do nagrdow jakiegos kraju w kategorii najlepszy film zagraniczny) a tymczasem otrzymalem film w schematycznym amerykanskim stylu. Tak sobie mysle, ze Francuzi nawet taki film zrobiliby w ciekawszy sposob.

Blue-Grey

Podzielam zdanie gbpsarego.
Wprawdzie amerykański wytarty szablon romantycznej komedii nie do końca dobrze tu leży, ale i tak to film raczej mierny.
A nawiasem mówiąc - małżeństwa aranżowane przez rodziców albo swatów często bywają szczęśliwe i trwałe, więc Leonard Kraditor chyba niepotrzebnie roni na końcu łzy.
Kochankowie
reżyseria:
USA, 2008
Trzydziestokilkuletni Leonard Kraditor (Joaquin Phoenix) jest wewnętrznie zagubionym facetem po próbie samobójczej. Mieszka na nowojorskim Brooklynie u rodziców (Isabella Rossellini, Moni Moshonov), którzy martwią się o jego emocjonalną kondycję. Na co dzień pomaga w prowadzeniu rodzinnej pralni, w wolnych chwilach oddając się fotograficznej pasji.
melodramat
Kochankowie
5,0 5 1 7