PREMIERA

2008.07.29

CANAL+ PREMIUM

KOLOSS

Polska/Norwegia, 1993

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Brage (Ove Christian Owe) to człowiek silny, odważny, kierujący się w życiu szczerością i prostymi wartościami. Jest dzieckiem dalekiej Północy. Wychował się w odludnym zakątku Norwegii i jego charakter przypomina surową krainę, z której pochodzi.

Jako dziecko cierpiał na paraliż, ale dzięki hartowi ducha i niezłomnemu charakterowi przezwyciężył chorobę. Wiele lat później Brage zakochuje się ze wzajemnością w sąsiadce, pięknej Liv (Karolina Rosińska). Zanim poślubi dziewczynę, postanawia wystawić uczucie na próbę. Za namową przyrodniego brata Benteina (Krzysztof Ibisz), zaciąga się jako marynarz na wypływający w roczny rejs statek. W drodze powrotnej do Norwegii, Brage i Bentein schodzą na ląd w Hamburgu. Wybierają się do portowej dzielnicy uciech St. Pauli. Tam wdają się w bójkę z niemieckimi skinheadami. Brage niechcący zabija jednego z napastników i zostaje aresztowany.

Zrealizowany w polsko-norweskiej koprodukcji film WITOLDA LESZCZYŃSKIEGO jest adaptacją powieści Finna Alnaesa. Filmografia Leszczyńskiego liczy niewiele pozycji, ale niemal bez wyjątku są to obrazy wyjątkowe. Reżyser debiutował poetycką przypowieścią "Żywot Mateusza", która zdobyła wyróżnienie w Cannes i została uznana za jeden z najbardziej oryginalnych polskich obrazów końca lat 60. Równie znakomita okazała się "Konopielka" z 1981 roku oraz późniejsza o cztery lata "Siekierezada", nakręcona według prozy przyjaciela Leszczyńskiego, poety Edwarda Stachury. We wszystkich tych filmach reżyser powracał do problemu wrażliwego, prostego człowieka, który czuje się bliżej związany z naturą, niż ze światem ludzi. Bohaterowie Leszczyńskiego żyją niejako poza współczesnością, z dala od zgiełku cywilizacji. Są nieprzygotowani na cynizm i obłudę zewnętrznego świata. W zderzeniu z nim ponoszą klęskę i tak właśnie dzieje się w "Kolossie".

Film nakręcono w języku norweskim, ale występuje w nim wielu polskich aktorów. Obok Ove Christiana Owe'go, który zagrał głównego bohatera i Karoliny Rosińskiej, która wcieliła się w Liv, w "Kolosie" zobaczyć można m.in. Krzysztofa Ibisza. Ten młody wówczas aktor wystąpił jako Bentein, przyrodni brat Brage'ego. Klika lat później Ibisz porzucił aktorstwo, stając się jedną z popularnych gwiazd polskiej telewizji.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl

WASZE OPINIE

UpCefEZouJtTFrPtMu

gJSosp <a href="http://exuglkznkpmo.com/">exuglkznkpmo</a>, [url=http://lwcgwziqmaou.com/]lwcgwziqmaou[/url], [link=http://lixdcgoztsgd.com/]lixdcgoztsgd[/link], http://itztxfxcndof.com/

kasienka84

lipa

pedro

"Koloss" był emitowany przez C+ kilka lat temu. Przyznam,że to ciekawa polsko-norweska koprodukcja. Dobry film.
KOLOSS
Polska/Norwegia, 1993
Brage (Ove Christian Owe) to człowiek silny, odważny, kierujący się w życiu szczerością i prostymi wartościami. Jest dzieckiem dalekiej Północy. Wychował się w odludnym zakątku Norwegii i jego charakter przypomina surową krainę, z której pochodzi.
dramat obyczajowy
KOLOSS
4,3 5 1 3