PREMIERA

2006.09.26

CANAL+ PREMIUM

KONIEC

Polska, 1988

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat katastroficzny

czas trwania: 44 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pod wpływ telewizyjnych i radiowych komunikatów o użyciu broni jądrowej przez Liban, Izrael i Chiny referent Zygmunt (Zygmunt Bielawski) rozpoczyna skomplikowane obliczenia na zakładowym komputerze. Na ich podstawie ustala, że w ciągu godziny na miejsce, w którym żyje spadnie bomba atomowa, która rozpocznie wojnę jądrową.

W napadzie histerii próbuje zawiadomić milicję, nagrać na magnetofon testament, a wreszcie ucieka z zakładu do mieszkania swojej koleżanki z pracy, panny Jadzi (Małgorzata Niemirska). U kobiety zastaje swojego kierownika (Marek Walczewski), który próbuje przepędzić intruza (jest już po północy). Kiedy jednak ten zaczyna mówić o swoim odkryciu, pozostała dwójka ulega i razem udają się do zakładu, aby sprawdzić, czy komputer rzeczywiście ustalił godzinę ataku. Dołącza do nich jeszcze jedna pracownica, Helena (Zofia Czerwińska) i razem przez płot włamują się do miejsca pracy. Komputer pokazuje, że za niecałe pół godziny rozpocznie się wojna. Emilian, jako kierownik, podejmuje decyzję o zabezpieczeniu zakładu, ale plany krzyżuje im uzbrojony stróż, który bierze ich za włamywaczy. Ostatnie kilka minut przed rzekomym wybuchem wypełnia histeria: Helena złorzecząc rozrzuca mąkę, Zygmunt wyznaje miłość Jadzi, która z kolei próbuje jeszcze przed zagładą odbyć z nim stosunek seksualny, Emilian zastyga w masce gazowej.

Debiutancki obraz aktora BOGUSŁAWA LINDY wpisał się w nurt filmów opowiadających o zagrożeniu atakiem nuklearnym i skutkach ewentualnej wojny jądrowej. Obrazy o tej tematyce zaczęły powstawać w połowie lat 50. (jednym z pierwszych był "Dzień końca świata", 1955, Rogera Cormana czy nagrodzony BAFTĄ "Ostatni brzeg", 1959, Stanleya Kramera z Fredem Astaire'em i Gregory Peckiem), ale w latach 80. nurt wciąż był żywy. W tym właśnie okresie powstał m.in. "Mad Max II" (1981) George'a Millera, "Testament" (1983) Lynne Littman, "Nazajutrz" (1983) Nicholasa Meyera, a także polskie filmy - komediowa "Seksmisja" (1984) Juliusza Machulskiego czy rodzący się w bólach przez ponad 10 lat "Na srebrnym globie" (1987) Andrzeja Żuławskiego.

Niespełna godzinny film Bogusława Lindy zrealizowano w nieistniejącym już dziś Studiu im. Karola Irzykowskiego, natomiast trzy lata później odbyła się premiera pełnometrażowego debiutu tego zdolnego aktora. "Seszele", tak jak "Koniec" nakręcone według scenariusza Cezarego Harasimowicza, podzieliły publiczność X Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Według niektórych film ten był "wytworem człowieka ogarniętego paranoicznymi wizjami i o schizofrenicznej osobowości", inni uważali go za obraz "opowiadający się za wrażliwością i szlachetnymi uczuciami przeciwko złu i przemocy". Na kolejny film w reżyserii Lindy publiczność musiała czekać dziesięć lat. "Sezon na leszcza" (2002), dużo bardziej komercyjny i jednoznaczny w wymowie, zdobył w Gdyni nagrodę "Video Studio Gdańsk" dla najlepszej komedii i Srebrny Bilet od Stowarzyszenia "Kina Polskie" za 210 tysięcy widzów. W 2006 r. Linda pracuje nad swym kolejnym obrazem "Jasne błękitne okna" z Joanną Brodzik, Beatą Kawką i Jackiem Braciakiem w rolach głównych.

WASZE OPINIE

Morphy

Jak przeczytalem recenzje, stwierdzilem, ze to musi byc gniot. Jak zobaczylem jakie dostal oceny - nie mam juz watpliwosci. Nie ma po co ogladac.
KONIEC
reżyseria:
Polska, 1988
Pod wpływ telewizyjnych i radiowych komunikatów o użyciu broni jądrowej przez Liban, Izrael i Chiny referent Zygmunt (Zygmunt Bielawski) rozpoczyna skomplikowane obliczenia na zakładowym komputerze. Na ich podstawie ustala, że w ciągu godziny na miejsce, w którym żyje spadnie bomba atomowa, która rozpocznie wojnę jądrową.
dramat katastroficzny
KONIEC
2,0 5 1 6