PREMIERA

2009.01.18

CANAL+ PREMIUM

KONTRAKT NA ZABIJANIE

The Contract

Niemcy/USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Po śmierci żony były policjant Ray Keene (John Cusack) postanawia zabrać syna (Jamie Anderson) na pieszą wędrówkę, by w otoczeniu przyrody i z dala od codziennych problemów nawiązać lepszy kontakt z nastolatkiem. Zostawiają samochód na uboczu i z niezbędnym bagażem na plecach wyruszają na spotkanie z naturą.

W drodze natykają się na groźnego przestępcę (Morgan Freeman), który ocalał z wypadku samochodowego podczas eskorty do aresztu. Ray pragnie wypełnić obywatelski obowiązek i nie dopuścić, by więzień wymknął się wymiarowi sprawiedliwości. Nie może jednocześnie pozwolić, by cokolwiek stało się młodemu Chrisowi. Zdany wyłącznie na siebie oraz na to, co ma do zaoferowania dzika północnoamerykańska przyroda musi stawić czoła Cardenowi i oddać go w ręce policji. Zadanie jest o tyle utrudnione, że na pomoc przestępcy śpieszą jego uzbrojeni ludzie, a i on sam jest zdesperowany, by uniknąć więzienia i sfinalizować ostatnie, bardzo dobrze płatne zamówienie.

Zrealizowany w malowniczej scenerii górskiej Bułgarii psychologiczny thriller "Kontrakt na zabijanie" przypomina pod względem konstrukcji fabuły "15.10 do Yumy". Podobnie jak w słynnym westernie między dwoma głównymi bohaterami pojawia się rodzaj więzi i wzajemnego szacunku, pomimo przeciwstawnych interesów. Dwie główne role przypadły aktorom z pierwszej ligi Hollywood - Morganowi Freemanowi i Johnowi Cusackowi.

Kiedy John Cusack dowiedział się, z kim przyjdzie mu współpracować, nie krył zadowolenia: "To jeden z tych aktorów, których z chęcią bym posłuchał, nawet gdyby mieli czytać książkę telefoniczną" - z uznaniem wypowiadał się o koledze. John Cusack, kojarzony przede wszystkim z pogodnymi komediowymi postaciami, coraz chętniej przyjmuje mroczne scenariusze. Widzowie oglądali go w opartym na prozie Stephena Kinga horrorze "1408". Wystąpił też m.in. w thrillerze "Tożsamość" Jamesa Mangolda.

"Kontrakt na zabijanie" to również dość nietypowy epizod w karierze Morgana Freemana i jedna z nielicznych okazji zobaczenia go w roli "złego charakteru". Rok 2006 był pod tym względem dość szczególny dla aktora, bo pojawił się jako bohater negatywny również w komedii kryminalnej "Zabójczy numer". Wyjątki te nie zmieniają jednak faktu, że ten niezwykle popularny czarnoskóry aktor jest pamiętany głównie jako odtwórca ról ludzi łagodnych i szlachetnych, jak na przykład w "Wożąc panią Daisy" z 1989 roku, gdzie spotkał się na planie z Brucem Beresfordem, reżyserem "Kontraktu na zabijanie".

Do najbardziej znanych filmów BRUCE'A BERESFORDA należy również "Pod czułą kontrolą", chwytająca za serce opowieść o losach byłego piosenkarza country czy rozgrywająca się za czasów Wojny Burskiej "Sprawa Moranta". Dzięki tym tytułom reżyser był dwukrotnie nominowany do Oscara.

WASZE OPINIE

arti

Film słaby i bez wyrazu. Temat oklepany występował choćby w dzikiej rzece.

suchy101

Dobry film moja ocena 7/10

piterek_rek

Oczekiwałem wiele od tego filmu i bardzo się zawiodłem. Gdy zobaczyłem Johna Cusacka i Morgana Freemana pomyślałem 'świetny film przede mną', a tu gniot. Większość filmu to nudy. Obsada dobra, lecz gra aktorów i scenariusz mają wiele do życzenia. Alice Krige za bardzo się starała dobrze zagrać swą rolę, wyszło jej to beznadziejnie.
Nawiązując do tego co napisali moi przedmówcy. Ja staram sie oglądać film od początku do końca, nawet jeżeli jest gniotem. Trzeba obejrzeć do końca, by go komentować. Proszę nie dyskutować o gustach. Jeżeli komuś się nie podobał film to nie przekonujmy go do niego. Każdy ma inny gust. Nie komentujmy swoich recenzji tylko skupmy się na swoich i na filmie.
KONTRAKT NA ZABIJANIE
reżyseria:
Niemcy/USA, 2006
Po śmierci żony były policjant Ray Keene (John Cusack) postanawia zabrać syna (Jamie Anderson) na pieszą wędrówkę, by w otoczeniu przyrody i z dala od codziennych problemów nawiązać lepszy kontakt z nastolatkiem. Zostawiają samochód na uboczu i z niezbędnym bagażem na plecach wyruszają na spotkanie z naturą.
film sensacyjny
KONTRAKT NA ZABIJANIE
3,7 5 1 46