PREMIERA

2005.09.13

CANAL+ PREMIUM

KONTROLERZY

Kontroll

Węgry, 2003

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: czarna komedia

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Na Węgrzech - olśniewający sukces artystyczny i komercyjny, w Cannes - nagroda młodych. To bilans filmu "Kontrolerzy" - przewrotnej i hipnotycznej opowieści Nimróda Antala, rozgrywającej się w mrocznych tunelach budapeszteńskiego metra.

Bulscu (Sándor Csányi), początkujący biznesmen, ma dość życia w ciągłym stresie. Rozpoczyna więc pracę kontrolera w metrze. Prostota codziennych obowiązków działa na niego kojąco, a koledzy z pracy szybko stają się rodziną. Bulscu niechętnie wychodzi na powierzchnię, odkrywa też zalety swojej nowej profesji: zaczyna rozmawiać z pasażerami, wyławia ciekawe twarze z anonimowego tłumu, coraz bardziej przywiązuje się do absurdalnych zdarzeń, które tworzą wyjątkowy klimat budapeszteńskiego podziemia. Gdy w tunelu dochodzi do serii samobójstw, przyjemna monotonia codzienności zostaje przerwana. Bulscu podejrzewa, że ktoś w tunelach metra pomaga ludziom odbierać sobie życie - zakapturzony morderca o nieznanych motywach. Postanawia na własną rękę rozwikłać tajemnicę.

"Czarna komedia Antala o mrocznym świecie budapeszteńskiego metra jest filmem na swój sposób metafizycznym. Za komercyjną formą kryje się wstrząsający obraz spotkania ze Złem, ucieleśnionym i nienamacalnym, siłującym się z równie nieoczywistym Dobrem" - napisał o "Kontrolerach" krytyk "Gazety Wyborczej" po tym, jak film dostał w Cottbus nagrodę krytyków i jury ekumenicznego. Nakręcony w całości w budapeszteńskim metrze obraz, ze zjawiskowymi zdjęciami Gyula Pakosa i uwodzicielską, przeszywającą muzyką duetu Neo, to największy od lat sukces węgierskiej kinematografii i pierwszy od dwóch dekad węgierski film zakwalifikowany do konkursu głównego w Cannes. Aktorzy długi czas przed rozpoczęciem zdjęć pracowali jako prawdziwi kontrolerzy, żeby później lepiej wczuć się w swoje role. Antal od początku też postanowił, że będzie kręcić nocami. Dzięki temu miał zamiar uzyskać specyficzny, mroczny charakter. Efekt był znakomity: zanurzeni w mroku Budapesztu "Kontrolerzy" tak samo entuzjastycznie odbierani byli przez publiczność węgierską, jak polską, niemiecką czy japońską. "Na Węgrzech jest teraz dla kina dobry czas, zwłaszcza dla młodych. Jeśli masz szczęście, możesz nie tylko zrobić film, ale pokazać go w krajach Europy Środkowej, a nawet znaleźć dystrybutora na całą Europę. W latach 80. istniała grupa reżyserów, takich jak Janos Szasz czy Peter Gothar - fantastyczni, ale trochę przeoczeni, bo trafili na niewłaściwy czas" - mówił skromnie NIMRÓD ANTAL pięć lat temu w jednym z wywiadów. Urodzony w Los Angeles Antal przyjechał do Węgier pod koniec lat 80. Sztuki filmowej chciał się uczyć w kraju, z którego pochodzili jego rodzice. "Bez Węgier i Budapesztu nie byłoby "Kontrolerów". Dlatego chcę kręcić filmy na Węgrzech i po węgiersku. Ale rzeczywistość jest brutalna - trudno się z tego utrzymać. Dlatego sprawdzam, czy jest szansa, żebym mógł zrobić film w Ameryce. Jeden film tutaj pozwoliłby mi zrobić trzy następne na Węgrzech" - przyznawał reżyser. Jego plany powiodły się. W 2007 roku na ekrany kin wszedł jego hollywoodzki obraz "Motel" z Kate Beckinsale, który jednak charakterem i poziomem odbiegał od kultowych już wówczas "Kontrolerów". Po zrealizowanym dwa lata później "Armored" z Mattemn Dilonem i Laurence'em Fishburne'em Antal przygotowuje się do kolejnego amerykańskiego obrazu - horroru science-fiction "Predators".

WASZE OPINIE

Hartson

Klimat pierwsza klasa !! Oby więcej takich filmów. Gorąco polecam

KRK

Bardzo dobry polecam

CalebTheTaffer

nieszablonowy i dziwny (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) godny polecenia... dla ludzi z duszą...
KONTROLERZY
reżyseria:
Węgry, 2003
Na Węgrzech - olśniewający sukces artystyczny i komercyjny, w Cannes - nagroda młodych. To bilans filmu "Kontrolerzy" - przewrotnej i hipnotycznej opowieści Nimróda Antala, rozgrywającej się w mrocznych tunelach budapeszteńskiego metra.
czarna komedia
KONTROLERZY
4,6 5 1 239