PREMIERA

2007.12.23

CANAL+ PREMIUM

Kopia mistrza

Copying Beethoven

USA/Niemcy/Węgry, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Utalentowana studentka kompozycji Anna Holtz (Diane Kruger) trafia na staż do najwybitniejszego, ale i najbardziej nieprzewidywalnego artysty - Ludwiga van Beethovena (Ed Harris).

Maestro, z powodu pogłębiającej się utraty słuchu, coraz bardziej odcina się od świata, dziwaczeje, a przez to opóźnia ukończenie słynnej dziś IX Symfonii. Zadaniem Anny jest przepisywanie nut i wywieranie pozytywnego wpływu na ekscentrycznego geniusza. Ostatni z klasyków wiedeńskich przyjmuje pomoc z niezadowoleniem. Tym bardziej, że Anna nie tylko przepisuje, ale również koryguje nuty. Z czasem dziewczyna zyskuje przyjaźń i zaufanie mistrza, jednak to nie wystarcza jej. Chce jako jedna z nielicznych kobiet osiągnąć artystyczną samodzielność.

Anna Holtz, młoda kompozytorka, która kopiuje rękopisy samego Beethovena, to pomysł tyleż intrygujący, co niebezpieczny. Byli tacy, którzy dyskredytowali film AGNIESZKI HOLLAND właśnie z powodu niewiarygodnej fabuły. "Anna Holtz nie istniała, ale byli kopiści, z którymi Beethoven miał burzliwe kontakty. Poza tym Beethoven zakochiwał się platonicznie w młodych kobietach, które uczył muzyki. Chcąc uprawdopodobnić postać Anny, trafiłam przy pomocy muzykologa Piotra Kamińskiego na francuską kompozytorkę Luise Farrenc. W chwili wykonania IX Symfonii miała 20 lat. Pisała pod wpływem Beethovena i Schuberta. Dziś kompletnie zapomniana, w swoich czasach była wysoko ceniona. Pomyślałam, że mogła istnieć taka współczesna Beethovenowi Anna Holtz. Gdyby znalazła się w Wiedniu, na pewno przyszłaby do Beethovena i weszła bez pukania, bo przecież on nie słyszał" - mówiła Holland w jednym z wywiadów. Zręcznie też odpierała zarzuty powielania mitu Beethovena-dzikusa. "To był toporny, źle wychowany chłopak. Syn pijaka, obdarzony zarazem silnym poczuciem swojej wyjątkowości. Z czasem ucywilizował się, wykształcił, ale gdy przyszła głuchota, wyłączenie z życia, popadł w abnegację, niechlujność, pewnego rodzaju wulgarność i brutalność" - mówiła Holland odwołując się do szczegółów biografii ostatniego z Wielkich Klasyków Wiedeńskich.

Reżyserka nie ukrywała też, że od początku marzyła, aby to właśnie Ed Harris wcielił się w tytułowego Mistrza. Aktor przyznał, że na planie "Kopii Mistrza" często nosił zatyczki do uszu. Słuchał też płyty, na której nagrane były odgłosy, jakie słyszą osoby stopniowo tracące słuch. Najważniejsze było jednak dla niego obcowanie ze wspaniałą muzyką Beethovena. Na planie Harrisowi partnerowała niemiecka aktorka Diane Kruger, którą widzowie znają z takich filmów, jak "Apartament", czy "Troja".

"Kopia mistrza" odwiedziła m.in. festiwal w San Sebastian, gdzie film zdobył CEC Award dla najlepszego obrazu w konkursie.

WASZE OPINIE

kapsel

Spodziewałem się czegoś więcej, otarcie o dramat bohatera, współczucie dla artysty i małostkowy, bezduszny erotyzm jaki został zawarty w filmie daje poczucie niespełnienia, to co znane zachwyca i nic poza tym. Pomysł wspaniały wykonanie minęło się z celem jeśli jakis był...

oli1982

Zgadzam się z Renu jeżeli chodzi o relacje bohaterów To co mnie najbardziej w tym filmie urzekło to muzyka i moment w którym wszyscy biją brawo a Beethoven nie słyszy tego

qaz456

Właśnie go obejrzałam. Polecam, bo naprawdę jest wart poświecić na niego czas.
Kopia mistrza
reżyseria:
USA/Niemcy/Węgry, 2006
Utalentowana studentka kompozycji Anna Holtz (Diane Kruger) trafia na staż do najwybitniejszego, ale i najbardziej nieprzewidywalnego artysty - Ludwiga van Beethovena (Ed Harris).
dramat
Kopia mistrza
4,0 5 1 43