Universal

PREMIERA

2010.05.16

CANAL+ PREMIUM

KORALINA I TAJEMNICZE DRZWI

Coraline

USA, 2009

reżyseria:

gatunek: film animowany

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Koralina i tajemnicze drzwi" to pierwszy pełnometrażowy film w historii polskiej telewizji, który został wyemitowany w 3D.

Po przeprowadzce do starego wiktoriańskiego domu oddalonego od reszty zabudowań, jedenastoletnia Koralina Jones czuje się znudzona. Wiecznie pochłonięci swoimi sprawami rodzice nie poświęcają jej wystarczająco dużo uwagi. Pewnego dnia za radą taty Koralina postanawia policzyć wszystkie znajdujące się w domu drzwi. W ten sposób odkrywa ukryte pod tapetą w niedostępnym kącie pracowni tajemnicze przejście do alternatywnej rzeczywistości. W magicznym równoległym świecie wszystko wydaje się lepsze, piękniejsze i bardziej interesujące. Rodzice są czuli, kochający i opiekuńczy. Tacie wiecznie dopisuje humor, a mama smaczniej gotuje. Tę wspanialszą wersję rodziców i sąsiadów od oryginału różni tylko jeden szczegół - wszyscy zamiast oczu mają guziki. Zachwyt dziewczynki mija, gdy nowa mama za wszelką cenę próbuje ją przy sobie zatrzymać. Okazuje się, że baśniowy świat to pułapka zastawiona na Koralinę przez żądną miłości wiedźmę.

Koralina narodziła się na początku lat 90. w wyobraźni Neila Gaimana, znanego angielskiego pisarza i scenarzysty. Zainspirowała go córka, która jako dziecko snuła niesamowite opowieści o małych dziewczynkach, zmagających się z okrutnymi czarownicami. Takie były początki książki, która w 2002 roku znalazła się na liście bestsellerów "The New York Timesa" a rok później ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa MAG. Do dnia dzisiejszego przetłumaczono ją na ponad 30 języków, a w pewnym momencie stanowiła nawet poważną konkurencję dla przygód Harry'ego Pottera. Pisarz nie czekał aż producenci poznają się na jego dziele i sam postanowił zadbać o ekranizację. W tym celu wysłał manuskrypt jeszcze nie wydanej książki reżyserowi i animatorowi HENRY'EMU SELICKOWI. Wybór nie był przypadkowy, bowiem Gaiman pozostawał pod dużym wrażeniem zrealizowanego przez niego wspólnie z Timem Burtonem wyśmienitego "Miasteczka Halloween" i późniejszego "Jakubka i brzoskwini olbrzymki". Selicka nie trzeba było długo namawiać, by podjął się ekranizacji. "Poraziło mnie zestawienie dwóch światów. Tego, w którym żyjemy i tego, w którym trawa jest zawsze bardziej zielona" - wspominał Selick. "To coś, do czego każdy z nas może się odnieść. Neil, podobnie jak Stephen King, osadza fantazję we współczesności, w naszym życiu. W zwyczajnej egzystencji odnajduje magię. Koralina to odważna, obdarzona olbrzymią wyobraźnią i ciekawa wszystkiego dziewczynka. Jeśli widzi coś interesującego, natychmiast musi wszystko o tym wiedzieć. Bardzo spodobało mi się to, że właśnie ta zwyczajna dziewczynka stawia czoła złu i triumfuje".

Zamiarem reżysera było stworzenie jednocześnie klasycznego i nowoczesnego obrazu. Aby uzyskać odpowiedni efekt, zaproszono do współpracy rysownika Tadahiro Uesugi, czerpiącego z dorobku ilustratorów z przełomu lat 50. i 60. Podobnie jak wcześniejsze filmy Selicka, "Koralinę i tajemnicze drzwi" zrealizowano w odchodzącej powoli w zapomnienie technice animacji poklatkowej, przy czym została ona wzbogacona o trzeci wymiar. Imponująca strona wizualna to nie jedyny atut nominowanego do Złotego Globu i Oscara filmu, który jak podkreślał Rafał Świątek w "Rzeczpospolitej" stanowi "świetne połączenie surrealizmu, gotyckiej baśni i czarnej komedii". Stworzony przez Gaimana, a następnie zwizualizowany przez Selicka i jego ekipę baśniowy świat jest daleki od przesłodzonych disneyowskich animacji. Czuć w nim ducha niezwykłych gotyckich baśni Tima Burtona, a w fabułę umiejętnie wpleciono nawiązania do "Alicji w Krainie Czarów" i kilku innych pozycji literackiej klasyki. Pytany o to, co dostrzegą w filmie dorośli, a co będzie atrakcyjne dla dzieci, nadzorujący realizację filmu Neil Gaiman mówił: "Dorośli przerażą się, bo będą oglądać film o dziecku, które jest w niebezpieczeństwie, ale mali widzowie zobaczą kogoś takiego jak oni, walczącego przeciwko złemu gościowi. Jestem rodzicem i wiem, że jeśli coś może wywołać u dziecka koszmar, to będzie to bardziej prawdopodobnie reklama o odkurzaczu, a nie historia o duchu. "Koralina i tajemnicze drzwi" dostarcza im dreszczyku przygody i uczy, że odwaga jest bardzo ważną rzeczą".

WASZE OPINIE

'art

Do rav126 .zanim zaczniesz narzekac i wypisywac PIer..... to zobacz ze na film hd jest normalna wersja filmu, jedynie 3d jest na kanale cyfra 3d. Po drugie zanim zaczniesz sie pienic i pilowac pysk to wiedz ze wersja 3d przeznaczona dla telewizorow z funkcja 3d jest mozliwa do odbioru tylko przez te telewizory, kazdy inny telewizor bez 3d odbierze ten film jako zwykly obraz hd, wiec zanim zaczniesz klapac dziobem to kup taki tel, lub jezeli budzet zbyt maly to najpierw o tym poczytaj. Z dowodami sympati A.

kiki

Bardzo fajny film

Bartolomeusz

Rewelacyjne kino przy którym najnowsze "Shreki" czy inne potworki mogą się
schować. "Koralina..." wyglądała jakby była stworzona przez Tima Burtona- podobny
klimat czy też rys postaci. Na uwagę zasługuje również świetna muzyka ilustracyjna z
powalającym motywem przewodnim. Film do wielokrotnego oglądania.
KORALINA I TAJEMNICZE DRZWI
reżyseria:
USA, 2009
"Koralina i tajemnicze drzwi" to pierwszy pełnometrażowy film w historii polskiej telewizji, który został wyemitowany w 3D.
film animowany
KORALINA I TAJEMNICZE DRZWI
4,2 5 1 47