PREMIERA

2008.09.30

CANAL+ PREMIUM

KOROWÓD

Polska, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Bartek (Kamil Maćkowiak) jest studentem, ale dorabia jako łowca sensacji, które sprzedaje prasie brukowej. To idealna praca dla chłopaka, który z oszustwa i cwaniactwa uczynił swoje życiowe strategie.

Pewnego dnia Bartek znajduje w przedziale pociągu porzucony telefon. Ruszając tropem domniemanego właściciela komórki, liczy na zdobycie sensacyjnego materiału. Odbierając telefon rozpoczyna serię zaskakujących wydarzeń, w które zostanie uwikłanych kilka, dotychczas obcych sobie osób. Wszyscy zaangażowani w historię - żona i córka właściciela komórki, dziewczyna Bartka Kasia (Karolina Gorczyca) czy właśnie poznana Ula (Katarzyna Maciąg), do której chłopak zaczyna coś czuć - mają swoje sekrety, które mogą popsuć im szyki. Bartkowi również przyjdzie zrewidować swoje poglądy na życie.

Realizacja "Korowodu" rozpoczęła się w momencie, gdy Polska żyła gorączką lustracyjną, wywołaną przez otwarcie archiwów IPN-u. Produkcja JERZEGO STUHRA w pewien sposób odnosi się do tej zbiorowej histerii, ale bez bezpośrednich odwołań do "bitwy na teczki". Mimo to, film otoczył nimb kontrowersji już na etapie scenariusza, przez co opóźniło się rozpoczęcie zdjęć, a TVP S.A. wycofała się z jego koprodukcji. Stuhra nie interesuje jednak to, kto donosił służbom bezpieczeństwa, a kto należał do opozycji. Jego uwaga skupia się na kwestiach bardziej uniwersalnych. W "Korowodzie" w sposób daleki od nachalnego dydaktyzmu stawia fundamentalne pytania o wagę zobowiązań, miłości i prawdy. Tytułowy korowód tworzą ludzie w różnym wieku, zwykli Polacy, szukający dla siebie miejsca w rzeczywistości. Nad każdym z nich ciąży widmo niewygodnej prawdy, której odkrycie może zrujnować ich dotychczasowe życie. Okazuje się bowiem, że ceną płaconą za ułudne poczucie stabilizacji jest częstokroć kłamstwo.

"Korowód" jest szóstym filmem w reżyserskim dorobku Jerzego Stuhra. To kolejny obraz, w którym reżyser podjął się gry z konwencjami gatunkowymi, by przekazać niezwykle ważkie treści. "Grzechem artysty jest powtarzanie się w formie" - przekonywał sam autor - "Formę trzeba odkrywać ciągle na nowo, czyli do każdej wypowiedzi należy znaleźć nową adekwatną formułę. Jeśli w tym filmie widać te zmiany, to dlatego że tak właśnie chciałem. Jedno, co jest wspólne z moimi poprzednimi filmami, to gra z gatunkami. Na przykład w "Pogodzie na jutro" łączyłem komedię z dramatem. Tutaj mamy z kolei coś z thrillera, filmu psychologicznego, a nawet komedii romantycznej". Uwagę zwraca zręcznie poprowadzona narracja nieco w duchu Roberta Altmana, która powoduje zazębienie się losów kilku postaci. W te zaś wciela się czołówka aktorów młodego pokolenia oraz tak uznane nazwiska, jak znakomity Jan Frycz, nominowany za swoją kreację do "polskiego Oscara", czyli nagrody Orła.

WASZE OPINIE

Ronin85

Zarąbisty film o przystępnej porze.

mario01

Czy tego filmu nie można wyemitować o innej godzinie niż północ??

dezerter

świetna recenzja majsterek ! zarejestruj się na forum i glosuj na film miesiąca
KOROWÓD
reżyseria:
Polska, 2007
Bartek (Kamil Maćkowiak) jest studentem, ale dorabia jako łowca sensacji, które sprzedaje prasie brukowej. To idealna praca dla chłopaka, który z oszustwa i cwaniactwa uczynił swoje życiowe strategie.
dramat obyczajowy
KOROWÓD
4,4 5 1 27