PREMIERA

2002.08.25

CANAL+ PREMIUM

Kowboj z Szanghaju

Shanghai Noon

USA, 2000

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Chińczyk na Dzikim Zachodzie czyli brawurowa komedia, w której Jackie Chan prezentuje niebywałe popisy wschodnich sztuk walki w romantycznej scenerii amerykańskich westernów.

Dziewiętnastowieczny Pekin. Z Zakazanego Miasta prosto na Dziki Zachód zostaje uprowadzona księżniczka Pei Pei (Lucy Liu). Aby wykupić ją z rąk porywaczy do Ameryki wyrusza grupa gwardzistów z dużym zapasem złota. Towarzyszy im sumienia strażnik księżniczki, targany wyrzutami Chon Wang (Jackie Chan). Na pociąg, którym Chińczycy przemierzają Nevadę, napada banda rabusiów, którym przewodzi niezbyt rozgarnięty Roy O'Bannon (Owen Wilson). Wkrótce Chon i Roy spotykają się ponownie w areszcie, skąd wspólnie udaje im się uciec. Razem wyruszają na poszukiwania księżniczki i złota, a ich eskapadzie towarzyszą imponujące pojedynki w stylu wschodnim, toczone w malowniczej westernowej scenerii.

W zrealizowanej z rozmachem komedii o Chińczyku na Dzikim Zachodzie Jackie Chan po raz kolejny udowodnił swoją wielką fizyczną sprawność, ale również duży talent komediowy. TOM DEY, który dzięki "Kowbojowi z Szanghaju" debiutował jako reżyser kinowy, wyraził w nim swoją fascynację zarówno westernami, jak i filmami kung fu, których Chan jest niekwestionowanym mistrzem. Imię głównego bohatera, Chon Wang odzwierciedla chińską wymowę nazwiska "John Wayne", postać Nathana Van Cleefa wprowadzona została, żeby uczcić znanego z włoskich westernów Lee Van Cleefa, w filmie jest też wiele innych cytatów i nawiązań. Scena w której Jackie Chan robi ustami mydlane bańki, kiedy jego bohater leży pijany w hotelu to nawiązanie do "Pijanego mistrza" (1978), jednego z najsłynniejszych filmów karate, w którym również grał Chan. Podczas pierwszej walki w barze rozbrzmiewa piosenka, którą słychać również w stylizowanym na "Parszywą dwunastkę" intro do "Armageddonu" (1998), innego filmu z Owenem Wilsonem. Brendon Merrill, indiańska żona Chon Wanga, to natomiast autentyczna mistrzyni rodeo, która w filmie ujeżdża konie jak najbardziej serio.

Nominowany do World Stunt Award film Deya nagrodę zdobył jednak dzięki roli Lucy Liu, urodzonej w Stanach Zjednoczonych córce chińskich emigrantów, która za rolę księżniczki Pei Pei zdobyła Blockbuster Entertainment Awards. Zachęcony powodzeniem filmu Dey dwa lata później nakręcił komedię kryminalną "Showtime" z Robertem De Niro i Eddie'm Murphym, a następnie komedię romantyczną "Miłość na zamówienie" z Matthew McConaugheyem i Sarah Jessicą Parker.
Kowboj z Szanghaju
reżyseria:
USA, 2000
Chińczyk na Dzikim Zachodzie czyli brawurowa komedia, w której Jackie Chan prezentuje niebywałe popisy wschodnich sztuk walki w romantycznej scenerii amerykańskich westernów.
film przygodowy
Kowboj z Szanghaju
3,9 5 1 46