PREMIERA

2007.10.23

CANAL+ PREMIUM

KRAINA OBFITOŚCI

Land of Plenty

USA/Niemcy, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 123 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lana (Michelle Williams) wraca z misji na Bliskim Wschodzie do rodzinnych Stanów Zjednoczonych już po 11 września 2001. Czuje się zagubiona. Postanawia przerwać naukę, aby podjąć pracę w schronisku dla bezdomnych.

Usiłuje też nawiązać kontakt ze swoim wujkiem, Paulem (John Diehl), jedyną bliską jej osobą. Niełatwo jednak do niego dotrzeć. Jest weteranem wojny w Wietnamie, a doświadczenia koszmaru krwawych walk w dżungli i wydarzenia 11 września sprawiają, że staje się prawdziwym fanatykiem. Cały swój czas spędza jeżdżąc po ulicach Los Angeles w poszukiwaniu terrorystów. Pewnego dnia przed schroniskiem, w którym pracuje Lana ginie od strzału Arab. Paul jest przekonany, że ma to jakiś związek z planami zamachu i rozpoczyna prywatne śledztwo. Pomaga mu Lana, przypadkowy świadek zbrodni. W trakcie dochodzenia oboje mają okazję odnowić rodzinne więzy, ale też wymienić jakże różne poglądy.

Reżyserem "Krainy obfitości" jest jeden z najbardziej znanych twórców tzw. kina niemieckiego - WIM WENDERS, który w swoich dziełach powraca do takich tematów i motywów, jak m.in. wędrówki, kultura masowa, nowe technologie, Ameryka, samotność, niemożność komunikacji, rola obrazów w naszym życiu czy sytuacja kina. "Jestem jednym z nielicznych reżyserów w Ameryce, którzy mają odwagę opowiadać ważne historie" - mówi o swojej pracy. Za największy sukces Wendersa uważa się obraz "Paris, Texas" według scenariusza Sama Sheparda z niezapomnianą muzyką Ry Coodera. Film otrzymał Złotą Palmę w Cannes, a także nagrodę FIPRESCI i nagrodę jury ekumenicznego. Za dokumentalny "Buena Vista Social Club" reżyser otrzymał nominację do Oscara, a za "Million Dollar Hotel" - Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie. O niskobudżetowej, krytycznej wobec Stanów Zjednoczonych "Krainie obfitości" mówił: "Kocham mój kraj i czułem się w obowiązku pokazać, jak zmienił się po 11 września". "To najbardziej spontaniczny projekt w mojej karierze - powstał z autentycznej potrzeby serca". - dodawał reżyser. Film został nakręcony kamerą cyfrową. Pierwsza wersja scenariusza powstała w 3 dni. Skrypt był gotowy po dwóch tygodniach, a zdjęcia trwały zaledwie 16 dni.

W rolę Lany wcieliła się Michelle Williams, znana z roli Jennifer w serialu "Jezioro marzeń", kreacji w świetnym "Dróżniku", a także jako Alma, żona bohatera granego przez Heatha Ledera w głośnej "Tajemnicy Brokeback Mountain". Prywatnie para jest również małżeństwem i ma dwuletnią córkę. W "Krainie obfitości" rolę Paula zagrał były bokser John Diehl, który definitywnie porzucił ring dla planu filmowego w 1986 roku. Wystąpił m.in. w innym filmie Wima Wendersa "Koniec przemocy", "Parku Jurajskim III" Joe'go Johnstona czy w ciepłym "Wszędzie byle nie tu" Wayne'a Wanga.
KRAINA OBFITOŚCI
reżyseria:
USA/Niemcy, 2004
Lana (Michelle Williams) wraca z misji na Bliskim Wschodzie do rodzinnych Stanów Zjednoczonych już po 11 września 2001. Czuje się zagubiona. Postanawia przerwać naukę, aby podjąć pracę w schronisku dla bezdomnych.
dramat
KRAINA OBFITOŚCI
4,7 5 1 3