PREMIERA

2006.05.05

CANAL+ PREMIUM

KRAINA SZCZĘŚCIA

The Beautiful Country

USA/Norwegia, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1990. 17-letni Binh (Damien Nguyen) wychowuje się w Wietnamie. Pojawił się na świecie jako żywa "pamiątka" wojennej interwencji USA w jego ojczyźnie. Matka Binha, podobnie jak spora grupa jej rówieśniczek, była kochanką amerykańskiego żołnierza. Bieda spowodowała, że młoda kobieta musiała oddać synka na wychowanie obcym ludziom.

Binh jako nieślubne dziecko Amerykanina i Wietnamki był przez wiele lat upokarzany. Dorastając stopniowo poznawał prawdę i w końcu postanowił odszukać rodziców. Najpierw wyruszył z rodzinnej wioski do Sajgonu, by odszukać matkę. Później, wraz z dużo młodszym przyrodnim bratem Tamem (Dang Quoc Thinh Tran), wyjeżdża do Ameryki, by poznać swojego ojca.

"Krainę szczęścia" wyreżyserował Norweg HANS PETER MOLAND. W jego dorobku są znane również polskiej widowni tytuły, takie jak. "Zero stopni w skali Kelvina", "Aberdeen" czy "Większość ludzi mieszka w Chinach" W międzynarodowej ekipie realizatorów znalazł się Polak Zbigniew Preisner. Kompozytor należał do stałych współpracowników Krzysztofa Kieślowskiego. Napisał muzykę m.in. do "Bez końca", "Podwójnego życia Weroniki", cyklu "Trzy kolory" i telewizyjnego serialu "Dekalog". Dwukrotny laureat Cezara ("Trzy kolory: Czerwony", "Elisa") komponował poza tym do tak głośnych produkcji, jak "Zabić księdza", "Olivier, Olivier", "Skaza", "Kiedy mężczyzna kocha kobietę" i "Jakub kłamca". Z Molandem pracował wcześniej przy "Aberdeen". W obsadzie "Krainy szczęścia" pojawiają się cenieni aktorzy: nominowany do Oscara ("Książę przypływów", "Prywatne piekło") Nick Nolte i Tim Roth. Nolte zyskał popularność już w latach 70. kreacją w serialu "Pogoda dla bogaczy", za który otrzymał nominację do Złotego Globu. W jego dorobku są również "Przylądek strachu", "Olej Lorenza", "Jefferson w Paryżu", "Cienka czerwona linia", "Śniadanie mistrzów" i "Clean". Nominowany do Oscara za rolę w "Rob Royu" Roth wystąpił m.in. we "Wściekłych psach" "Wszyscy mówią: kocham cię", "1900: człowiek legenda", "Planecie małp", "Zabić króla" oraz "Nie wracaj w te strony".TIM ROTH

Tim Roth to jedna z najjaśniejszych gwiazd brytyjskiej kinematografii, aktor z powodzeniem występujący również w międzynarodowych produkcjach. Przyszedł na świat jako Timothy Simon Smith 14 maja 1961 roku w Londynie. Jego matka Ann pracowała jako nauczycielka i była utalentowaną malarką, a ojciec Ernie - dziennikarzem. Tuż po II wojnie światowej Ernie Smith mieszkał w kilku krajach nie najlepiej usposobionych do imperialistycznych zapędów Wielkiej Brytanii i zmienił nazwisko na "Roth", by brzmiało bardziej "żydowsko". Tim Roth podobno już w dzieciństwie zdecydował o swojej przyszłej profesji, początkowo studiował jednak historię sztuki w Camberwell Art College i uczył się rzeźby. Charakterystyczny wygląd predysponował go do ról drobnych przestępców czy ludzi o zwichniętych życiorysach. I takie były jego pierwsze epizody i role drugoplanowe. Ekranowym debiutem Rotha był telewizyjny film BBC "Made in Britain", w którym wcielił się w postać skinheada. Interesujące kreacje zbuntowanych 20-latków stworzył w "Meantime" Mike'a Leigh czy "Wykonać wyrok" Stephensa Frearsa, za który został nagrodzony nagrodą BAFTA. Na przełomie lat 80. i 90. zagrał wiele podobnych do siebie postaci w filmach takich, jak: "Świat na uboczu", "Zabić księdza", "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek", "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" czy "Vincent i Theo". Przełom w jego karierze nastąpił wraz z początkiem lat 90. i przeprowadzką do USA. Jednym z pierwszych filmów, w których wtedy zagrał, był legendarny już debiut Quentina Tarantino "Wściekłe psy". Wystąpił też w kolejnym filmie reżysera "Pulp Fiction" i zrealizowanych według jego scenariusza "Czterech pokojach". Od tej pory z powodzeniem grywa po obu stronach Oceanu. Zawsze bardzo starannie wybiera repertuar, w którym pojawia się przed kamerą. Zamiast kasowych megaprodukcji woli zdecydowanie mniejsze, ale ambitne realizacje. Są wśród nich filmy: "Mała Odessa", "Wszyscy mówią: kocham cię", "1900: człowiek legenda", "Vatel", "Planeta małp", "Zabić króla", "Nie wracaj w te strony" i "Dark Water - Fatum". Za kreację w "Rob Royu" otrzymał nominację do Oscara i nagrodę BAFTA. W 1999 roku zadebiutował jako reżyser dramatem "The War Zone". Od kilkunastu lat jest mężem projektantki mody Nikki Butler, z którą ma dwóch synów. Ma również syna ze związku z Lorą Baker.
KRAINA SZCZĘŚCIA
reżyseria:
USA/Norwegia, 2004
Rok 1990. 17-letni Binh (Damien Nguyen) wychowuje się w Wietnamie. Pojawił się na świecie jako żywa "pamiątka" wojennej interwencji USA w jego ojczyźnie. Matka Binha, podobnie jak spora grupa jej rówieśniczek, była kochanką amerykańskiego żołnierza. Bieda spowodowała, że młoda kobieta musiała oddać synka na wychowanie obcym ludziom.
melodramat
KRAINA SZCZĘŚCIA
3,5 5 1 8