PREMIERA

2006.05.16

CANAL+ PREMIUM

KRAKSA "KSIĘŻNICZKI MALABARU"

Malabar Princess

Francja, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesna francuska prowincja. 10-letni Tom (Jules-Angelo Bigarnet) stracił w dzieciństwie matkę. Pięć lat później jego ojciec (Clovis Cornillac) postanawia przeprowadzić się do rodzinnego domu swoich rodziców.

Tom zamieszkuje z dziadkiem, Gaspardem (Jacques Villeret). Rzadko widuje ojca, który pracuje jako motorniczy pociągu i wciąż wyjeżdża. Osamotniony Tom ma do niego żal, że poświęca mu tak mało uwagi. Niepokoje chłopca manifestują się jako liczne lęki i dysleksja. Tom postanawia sam uporać się ze swoimi demonami i dowiedzieć się, co naprawdę przydarzyło się jego matce. Ciała kobiety nigdy nie znaleziono. Jednak nikt nie chce z nim o tym rozmawiać. W czasie swojego śledztwa Tom poznaje nowych, ekscentrycznych przyjaciół, a wśród nich pana Roberta (Claude Brasseur) ogarniętego obsesją odnalezienia skarbu ukrytego w samolocie "Księżniczka Malabar", który rozbił się kilka lat temu. Zaangażowany w te poszukiwania chłopiec nieoczekiwanie odnajduje radość życia.

Kraksa 'Księżniczki Malabaru" to jeden z francuskich hitów filmowych ubiegłego sezonu. Film jest debiutem reżysera i scenarzysty GILLESA LEGRANDA, który wcześniej pracował jako producent przy obrazach takich, jak "Tombes du ciel", "Wdowa św. Piotra" czy "Vertiges de l'amour". Warunkiem sukcesu "Kraksy..." były inteligentne, dowcipne dialogi i znakomita obsada. W postać Gasparda wciela się nieżyjący już Jacques Villeret, który zdobył popularność na przełomie lat 70. i 80. dzięki takim filmom, jak "Kapuśniaczek", "Jedni i drudzy", "Danton", "Kelner!" czy "Edith i Marcel". W dorobku cenionego aktora są również m.in. "Zeszłego lata w Tangerze", "Uważaj z prawej", "Przysługa, zegarek i bardzo duża ryba", "Kolacja dla palantów", "Aktorzy", "Zbrodnia w raju" i "Żmija w garści". W roli drugoplanowej pojawia się legenda francuskiego powojennego kina Claude Brasseur. Nominowany do Cezara ("Taka zwykła historia") aktor zadebiutował pod koniec lat 50. W jego różnorodnym dorobku są m.in. "Siedem grzechów głównych", "Jak zrobić słonia w trąbę", "Prywatka", "Detektyw", "Cyganka" i "Kociak". W obsadzie znaleźli się również Michele Laroque ("Najpiękniejszy zawód świata", "Różowe lata", "Plotka") i Clovis Cornillac ("Rzeźnie", "Żona Gillesa", "Bardzo długie zaręczyny"). W 2004 roku film prezentowano w konkursie głównym na MFF dla Dzieci w Oulu.

WASZE OPINIE

Cas

Polecam m.in. za oryginalny scenariusz i dobrą grę aktorską. Zakończenie mogłoby być tylko trochę bardziej rozwinięte i dlatego daję 4+. Warto zobaczyć!
KRAKSA "KSIĘŻNICZKI MALABARU"
reżyseria:
Francja, 2004
Współczesna francuska prowincja. 10-letni Tom (Jules-Angelo Bigarnet) stracił w dzieciństwie matkę. Pięć lat później jego ojciec (Clovis Cornillac) postanawia przeprowadzić się do rodzinnego domu swoich rodziców.
dramat obyczajowy
KRAKSA "KSIĘŻNICZKI MALABARU"
4,3 5 1 8