PREMIERA

2012.11.13

CANAL+ PREMIUM

Kramarz

Polska, 1990

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Edward Chruścik (Roman Kłosowski) składa zeznania przed sądem, co jest okazją do opowiedzenia własnej historii. Od dzieciństwa przeżytego w biedzie zawsze wierzył w wartość pieniądza, ale brak pracy uniemożliwiał mu realizację marzeń.

Rok przed II wojną światową, dzięki protekcji księdza, dostał pracę w fabryce broni w Radomiu. Ciułał grosz do grosza, chciał otworzyć drukarnię, ale wszystko zniweczył wybuch wojny. Trafił do Lwowa, później do republiki karelskiej. Po powrocie do wyzwolonej Polski zaczął od początku, najmując się do różnych prac. Oszczędzał z myślą o kupnie małego domku, ale plany zniweczyła wymiana pieniędzy w 1950 roku. Pieniądze uzyskane z wymiany ulokował w PKO i podjął pracę akwizytora katolickiego pisma. Pozyskał wielu stałych czytelników, ale nowe zarządzenie o prenumeracie, mówiące o tym, że tylko listonosze mogą roznosić pisma, pozbawiło go zajęcia. Niewielkie dochody przynosiła mu później dzierżawa stodoły, ale potraktowano go jako kułaka i dano domiar, pozostawiając bez grosza. Chruścik nie poddał się. Postanowił zająć się obwoźnym handlem. Sprzedawał wyroby produkowane przez drobnych wytwórców na bazarach, jarmarkach i kościelnych odpustach. Udaje mu się oszczędzić kilka tysięcy złotych. Wówczas kolega Jan Zawadzki (Zbigniew Buczkowski) namawia go na wspólne zainwestowanie w taksówkę.

"Kramarz" powstał na motywach książki Edwarda Kozieła "Wspomnienia wędrownego kramarza". Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest ANDRZEJ BARAŃSKI ("Horror w wesołych Bagniskach", "Wszyscy święci", "Parę osób, mały czas"), który zdobył uznanie lirycznymi filmami fabularnymi, nacechowanymi nostalgią obrazów polskiej prowincji. Spod ręki reżysera wychodzą obrazy wyciszone, refleksyjne, bogate w realistyczne szczegóły, często autobiograficzne bądź powstałe na podstawie utworów literackich, za którymi stoją czyjeś autentyczne przeżycia. - Poprzednie utwory opisujące kramarstwo pełne były barwnych epizodów i wyrazistych postaci. U Kozieła wszystko było ściszone. Był prawdziwym kramarzem, nie wodewilowym czy operetkowym, ale takim, który całe swoje życie spędzał w drodze, nocując gdzie się da, wędrując na rowerze od wsi do wsi. Są ludzie, którzy obracają milionami i tacy, którzy prowadzą interesy na niewielką skalę, ale dla nich to zajęcie jest wszystkim, całym życiem. Taki właśnie jest Kozieł i taki jest bohater mojego filmu. Nie chciałem realizować filmu biograficznego, zmieniłem więc nazwisko głównej postaci, ale wszystkie etapy życiorysu filmowego Chruścika zgadzają się z biografią Kozieła, poza oczywiście współczesną sekwencją, którą dokomponowałem jako zakończenie kramarzowej wędrówki - mówił o źródłach inspiracji Andrzej Barański. W rolę główną wcielił się Roman Kłosowski ("Człowiek na torze", "Ewa chce spać" , "Atrakcyjny pozna panią", "Kop głębiej"), aktor któremu największą popularność przyniosła kreacja postaci Maliniaka w serialu "Czterdziestolatek".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Kramarz
reżyseria:
Polska, 1990
Edward Chruścik (Roman Kłosowski) składa zeznania przed sądem, co jest okazją do opowiedzenia własnej historii. Od dzieciństwa przeżytego w biedzie zawsze wierzył w wartość pieniądza, ale brak pracy uniemożliwiał mu realizację marzeń.
film obyczajowy
Kramarz
4,6 5 1 19