PREMIERA

2008.10.21

CANAL+ PREMIUM

KREW Z NOSA

Polska, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pablo (Bodo Kox), jak przystało na prawdziwego blokersa, spędza czas włócząc się wraz z kumplami, Mariem (Dawid Antkowiak) i Sieją (Radek Fijołek), po wrocławskim osiedlu. Impulsem do odmiany losu i wyrwania się z osiedlowego getta staje się bójka ze skinheadami, w wyniku której chłopak doznaje kontuzji ręki.

Wpada na pomysł zostania sławnym hip-hopowcem, w czym wspiera go przyjaciółka Agnieszka (Patrycja Hefczyńska), zapoznana podczas seansu spirytystycznego. Chcąc nagrać płytę, Pablo zwraca się do Saurona Rzeźnika (Robert Gonera), osiedlowej legendy, wokalisty zespołu deathmetalowego "Suszone Wnętrzności", a zarazem właściciela studia nagrań "Trzustka". Rzeźnik nie chce jednak słyszeć o darmowym udostępnieniu studia i sprzętu. Sprowadzony na ziemię Pablo zaczyna rozglądać się za pieniędzmi niezbędnymi do realizacji marzeń. Skuszony szybkim zarobkiem decyduje się zostać osiedlowym dilerem narkotyków.

Wielokrotnie nagradzana na krajowych festiwalach kina niezależnego "Krew z nosa" to pozbawione moralizatorstwa, zjadliwe spojrzenie na współczesną młodzież i jej kulturę. Utrzymana w czerni i bieli opowieść jest czwartym pełnometrażowym obrazem w dorobku DOMINIKA MATWIEJCZYKA. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych filmów ("Ostatnie drzewo po lewej stronie", "Fiat to za mało" i "Seks, kłamstwa i takie tam"), reżyser pełni w nim także rolę autora scenariusza i zdjęć. Dominik Matwiejczyk razem z bratem Piotrem, z którym realizował swoje wczesne krótkie metraże, należą do czołowych postaci polskiego kina niezależnego. Od lat udowadniają, że aby robić filmy, nie trzeba dyplomów i możnych sponsorów. Wystarczy zapał i konsekwencja. W dużej mierze dzięki braciom Matwiejczykom termin "kino niezależne", dawniej kojarzony niemal wyłącznie z amatorskimi etiudami, stał się ważną częścią polskiej kinematografii, często z udziałem znanych aktorów.

W dotychczasowych produkcjach Dominika Matwiejczyka pojawiały się takie nazwiska, jak Mateusz Damięcki, Małgorzata Foremniak czy Wojciech Mecwaldowski, a gwiazdą "Krwi z nosa" jest Robert Gonera. Aktor, pamiętny z takich tytułów, jak "Dług", "Samowolka" czy serial "Determinator", w "Krwi z nosa" wystąpił w nietypowej dla siebie, epizodycznej roli starego fana metalu. Pierwszoplanową, nagrodzoną Offskarem kreację Pabla stworzył Bodo Kox, popularna postać wrocławskiego undergroundu, reżyser, scenarzysta i aktor. Ten stały współpracownik braci Matwiejczyków określa się mianem niezależnego filmowca z wyboru. U Dominika można go zobaczyć m.in. w "Bolączce sobotniej nocy", "Ugorze", "Krótkiej histerii czasu", a u Piotra pojawił się w "Homo Father" i "Emilii".

"Krew z nosa" zdominowała festiwale kina offowego sezonu 2004/2005. Film zdobył 2 Offskary (rola Bodo Koxa i reżyseria), Grand Prix Toruńskiego Offowego Festiwalu Filmowego TOFFI, nagrodę za reżyserię na koszalińskim festiwalu "Młodzi i Film" i nagrodę festiwalu Najnowsze Kino Polskie we Wrocławiu. Film doceniła też Telewizja Polska, uznając go najlepszym obrazem 3. Festiwalu Polskiego Kina Niezależnego.

WASZE OPINIE

norm

od kiedy blokersi słuchają metalu anie rapu/hip hopu/techno ???

dezerter

A propos Magika - to filmu jeszcze nie ma, ale jest kawałek jemu poświęcony :

ja i mój cień śpimy w dzień
gdy miasto od zgiełku ledwie dyszy
czy też to szłyszysz ?
gdy swiatła zgaszą hipokryci
miasto jest moje i moje jest zycie
zanurzam się w ciszy
w mroku schowane wszystkie brudy
troche wytchnienia, chwila ułudy
czy zguby ?
jestem jak trawa, jestem jak ptak
latam w przestworzach, leżę na wznak
zawarłem pakt
jestem wszystkim i jestem niczym
dzieckiem, staruszkiem, trupem w kostnicy
tu czas się nie liczy
aniołem, demonem a nawet Bogiem
magiczna chwila gdy wszystko mogę
nie pytaj o tą drogę
aż przyjdzie zmierzch', harmonii kres
nade mną kat, uniesie bat
szach i mat
To znowu dzień ciężki jak płyta
z betonu
rzeczywistość wita
oczy spuchnięte bo świta
machina do życia
a może do mięsa
znów się rozkręca
i wciąga mnie w codziennosc
niezmiennosc, beznadziejnosc
problemy tłoczą się w głowie
i tak ich nie wysłowie
kieliszek i na zrowie
znów ciemność przed oczami
duszę się własnymi myślami
wspomnieniami, kompleksami
i wiem ze kat
jest dla mnie niczym brat
ostatni ruch : szach i mat
otwiera okno na ulicę
dzielnicę - na moją kostnice
za oknem jest mój cień
widoczny w biały dzień
wyciąga do mnie rękę
obiecuje przeciąć udrękę
i mękę ktorej nie da sie opisac
co zżera jak rdza
jak rak pozbawia zycia
z ukrycia
robię ten ostatni krok
i lecę na spotkanie z przeznaczeniem
moim cieniem - uwolnieniem
jeszcze tylko na koniec
pocałunek z betonem
przed zgonem

Sowarek

To rzeczywiście dobry miesiąc w C+. Kolejny z kolei świetny film. I nareszcie dobry z Polski
KREW Z NOSA
Polska, 2004
Pablo (Bodo Kox), jak przystało na prawdziwego blokersa, spędza czas włócząc się wraz z kumplami, Mariem (Dawid Antkowiak) i Sieją (Radek Fijołek), po wrocławskim osiedlu. Impulsem do odmiany losu i wyrwania się z osiedlowego getta staje się bójka ze skinheadami, w wyniku której chłopak doznaje kontuzji ręki.
film obyczajowy
KREW Z NOSA
4,1 5 1 7