PREMIERA

2009.01.03

CANAL+ PREMIUM

KREW ZA KREW

Seraphim Falls

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: western

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1868. Mijają właśnie trzy lata od zakończenia wojny secesyjnej. Pułkownik armii konfederackiej Morsman Carver (Liam Neeson) stoi na czele wynajętej przez siebie grupy pościgowej.

Przeczesuje każdy skrawek ziemi, od ośnieżonych Gór Skalistych po bezkresne pustynie południa, by dopaść kapitana Gideona (Pierce Brosnan), który w czasie wojny walczył po przeciwnej stronie barykady. Towarzysze Carvera uczestniczą w polowaniu skuszeni dniówką o wartości 1 dolara bez względu na długość wyprawy. Nim samym kieruje obsesja, której powodów nie zna nikt, poza dwoma byłymi oficerami. Już na samym początku szaleńczej gonitwy Gideon zostaje postrzelony w ramię. Udaje mu się pozbyć się tkwiącej w ciele kuli. Zmuszony, by zostawić konia i strzelbę ucieka dalej, zdając się od tej pory wyłącznie na spryt, nóż myśliwski i to, co ma do zaoferowania natura.

DAVID VON ANCKEN, reżyser takich seriali, jak "Oz" czy "Californication", wybrał na swój kinowy debiut western, a więc gatunek niemal zapomniany. Jednak, podobnie jak czynili to jego wielcy poprzednicy, scenerię Dzikiego Zachodu potraktował jako pretekst. "Krew za krew" to bowiem przede wszystkim dramat psychologiczny - klasyczna konfrontacja dwóch osobowości, a zarazem przypowieść o zemście czekającej na spełnienie. W bohaterów pojedynku wcieliło się dwóch Irlandczyków Liam Neeson i Pierce Brosnan, którzy po raz pierwszy mieli okazję wspólnie pracować i w trakcie zdjęć bardzo się zaprzyjaźnili. Neeson porównał granego przez siebie pułkownika Carvera do bohatera klasycznej powieści Hermana Melville'a: "Ta postać w pewnym stopniu przypomina kapitana Ahaba z "Moby Dicka". Jest całkowicie owładnięty żądzą zemsty, która go odczłowiecza. Nie widzimy nawet, żeby jadł!". Pierce Brosnan, prywatnie wielbiciel westernów, zastąpił w roli Gideona Richarda Gere'a, który ostatniej chwili zrezygnował z udziału w filmie. Były Agent 007 nie ukrywał zadowolenia z możliwości występu u boku Neesona, którego kunszt aktorski podziwia: "Ma w sobie charyzmę i prezencję jak nikt inny w branży" - mówił aktor - "Obaj jesteśmy Irlandczykami i za ciekawy zbieg okoliczności uznałem fakt, że Liam pochodzi z północy, a ja z południa. W filmie role się odwróciły. Pomyślałem, że będziemy się dobrze uzupełniać". Listę głośnych nazwisk w obsadzie uzupełnia pochodząca z rodziny o długoletnich filmowych tradycjach Anjelica Huston. Córka uznanego amerykańskiego reżysera Johna Hustona, pojawia się w filmie w krótkiej, lecz znaczącej roli tajemniczej Madame Louise.

Uchwycenie krajobrazu i atmosfery Dzikiego Zachodu film zawdzięcza jednemu z najlepszych współczesnych operatorów Johnowi Tollowi. Dwukrotny laureat Oscara, autor zdjęć m.in. do "Braveheart: Waleczne serce" i "Ostatniego samuraja", bardzo chwalił sobie spotkanie z Von Anckenem: "Wspaniale jest móc pracować z reżyserem, którego fascynuje opowiadanie historii za pomocą obrazu".

WASZE OPINIE

weah

Kiedy bedzie powtórka bo chciałbym zobaczyć czy był dobry filmy pozdrowienia

Kubol1910

Mi się tam film podobał. Na prawdę Dobry western.

Anglik01

Villemo - cieszę się, że Ci się spodobało. Bo to naprawdę całkiem niezły film jest ;)
KREW ZA KREW
reżyseria:
USA, 2006
Rok 1868. Mijają właśnie trzy lata od zakończenia wojny secesyjnej. Pułkownik armii konfederackiej Morsman Carver (Liam Neeson) stoi na czele wynajętej przez siebie grupy pościgowej.
western
KREW ZA KREW
4,2 5 1 30