Fox

PREMIERA

2005.03.04

CANAL+ PREMIUM

KROKI W CIEMNOŚCI

Footsteps

USA, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Popularna autorka powieści z dreszczykiem Daisy Lowendahl (Candice Bergen) natchnienie do swoich fabuł czerpie z własnych niepokojów i irracjonalnych lęków. Ale z czasem podtrzymywanie tych fobii staje się dla niej groźne.

Daisy decyduje się radykalnie zerwać ze swoimi psychicznymi problemami i kończy bestsellerową serię książek śmiercią jej głównego bohatera. Po zakończeniu pracy wyjeżdża do domku przy nadmorskiej plaży na Long Island. Ma nadzieję, że tu będzie mogła odpocząć i zmierzyć się z obawą przed samotnością. Chce spędzić tam noc bez towarzystwa męża - Robbie'ego (Michael Murphy). Nieoczekiwanie w domu zastaje nieznajomego młodego mężczyznę. Spencer Weaver (Bug Hall) podaje się za jej fana i rzeczywiście wykazuje się niezwykłą wiedzą na temat Daisy. Wkrótce przybywa też detektyw Eddie Bruno (Bryan Brown), któremu jej mąż polecił opiekę nad samotną żoną. Daisy nie jest jednak pewna czy policjant rzeczywiście chce jej pomóc.

"Kroki w ciemności" to adaptacja sztuki Iry Levina, autora takich klasyków jak "Dziecko Rosemary" czy "Śmiertelna pułapka". Reżyserem filmu jest JOHN BADHAM ("Gorączka sobotniej nocy", "Gry wojenne", "Krótkie spięcie"), a w głównych rolach wystąpili: pięciokrotna zdobywczyni nagrody Emmy za tytułową rolę w serialu "Murphy Brown" Candice Bergen ("Porozmawiajmy o kobietach", "Gandhi", "Miss Agent") i australijski aktor Bryan Brown ("Sprawa Moranta", "F/X", "Goryle we mgle").

WASZE OPINIE

Michał 007

Prawdziwy thriller. Taki trochę... - ktoś może uznać, że to, co chcę powiedzieć będzie nadużyciem, ale takie było moje pierwsze skojarzenie po obejrzeniu "Kroków w ciemności" - taki trochę "hitchcockowski". Choć z mniejszym "rozmachem", bardziej kameralnie.
Film nie jest oparty na żadnych sensacyjkach, ale na grze aktorskiej i intrydze: Candice Bergen, Bryan Brown i Bug Hall zagrali znakomicie, a John Badham świetną reżyserią zagwarantował napięcie (przez połowę filmu nie jesteśmy pewni, kto jest w końcu dobry, a kto zły). Kameralność filmu (niemal teatralność - można by rzec) wynika przede wszystkim z tego, że prawie cała akcja "Kroków..." rozgrywa się w tylko kilku pomieszczeniach, a z powodzeniem można by ją umieścić w tylko jednym pokoju (w końcu to adaptacja sztuki). Jest to jednak atutem filmu, bo pozwala widzowi doświadczyć "klaustrofobicznego lęk" (nie ma gdzie uciec), który towarzyszy bohaterce Bergen. Intryga jest ciekawa, a wiele rozgrywa się w umysłach bohaterów - nic nie jest "podane na tacy", więc widz jest "zawieszony" w niepewności i sam musi się domyślać. No i jeszcze iście "hitchcockowskie" zakończenie :).
Polecam, choć nie trudno się domyślić, że dla większości współczesnych widzów film będzie lipą kategorii C - bo jest zbyt kameralny, bez sensacyjek i - jak każda sztuka teatralna - wymaga od widza myślenia.

ROBERT

FILM KLASY C

dede

lipa
KROKI W CIEMNOŚCI
reżyseria:
USA, 2003
Popularna autorka powieści z dreszczykiem Daisy Lowendahl (Candice Bergen) natchnienie do swoich fabuł czerpie z własnych niepokojów i irracjonalnych lęków. Ale z czasem podtrzymywanie tych fobii staje się dla niej groźne.
thriller
KROKI W CIEMNOŚCI
3,9 5 1 9