PREMIERA

2009.05.10

CANAL+ PREMIUM

KRÓL KALIFORNII

King of California

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Miranda (Evan Rachel Wood) mieszka samotnie. Opuszczona przez matkę w wieku szesnastu lat nie może też liczyć na ojca (Michael Douglas) przebywającego od dwóch lat w zakładzie psychiatrycznym. Zmuszona do przedwczesnej dojrzałości rzuciła szkołę i, aby się utrzymać, pracuje w miejscowym McDonaldzie.

Gdy ojciec powraca z zakładu do domu, w uporządkowanym i względnie stabilnym życiu dziewczyny dochodzi do prawdziwego trzęsienia ziemi. Charlie w dalszym ciągu nie przystaje do roli odpowiedzialnego ojca, ani nawet obywatela. Jest całkowicie pochłonięty obsesyjną myślą o odnalezieniu skarbu, który przed wiekami został rzekomo ukryty w okolicy przez Hiszpanów. Uzbrojony w wykrywacz metalu, stertę fachowej literatury i mapy, nie ma najmniejszych wątpliwości, że to czego szuka znajduje się w miejscu, gdzie dziś stoi supermarket. Aby zdobyć skarb, przekonuje sceptycznie nastawioną do dziwactw ojca Mirandę, by zatrudniła się w sklepie.

"Król Kalifornii" to fabularny debiut reżyserski i scenariuszowy MIKE'A CAHILLA, do którego przyczynił się producent filmu, a zarazem były kolega Cahilla ze studiów filmowych na University of California, Alexander Payne. Payne, sam doświadczony filmowiec, posiadacz statuetki Akademii za scenariusz "Bezdroży", zaproponował współpracę szkolnemu koledze w czasie, gdy ten zarabiał na życie pisaniem książek. Scenariuszem do "Króla Kalifornii" Cahill przekonał jednak wszystkich, że jego miejsce jest w przemyśle filmowym. "Od razu zakochałem się w tym tekście, byłem zazdrosny, że to nie mi przypadnie rola reżyseria" - wspomina producent.

Przy kompletowaniu obsady od początku pewny angaż miała Evan Rachel Wood, która poznała Cahilla kilka lat wcześniej przy okazji premiery "Trzynastki", w której zagrała jedną z głównych ról. Postać Mirandy wydała się producentom stworzona dla aktorki, o wszechstronności której Payne mówił z uznaniem: "Potrafi zagrać wszystko - równie dobrze sprawdza się w dramacie, co w komedii, potrafi i śpiewać, i tańczyć".

Obok Wood największe oklaski zebrał wcielający się w jej ekranowego ojca Michael Douglas. "Kreacja ta sprawia, że tak jak Miranda, zaczynamy wierzyć Charliemu i zastanawiać się, czy jego wyidealizowany i romantyczny świat nie jest bardziej realny, niż rzeczywistość, która nas otacza" - pisał o postaci granej przez Douglasa jeden z krytyków. Gwiazdor ma doświadczenie w kreowaniu nieprzewidywalnych postaci. Wystarczy przypomnieć głośny "Upadek" Joela Schumachera czy "Cudownych chłopców", gdzie wcielił się podstarzałego profesora i pisarza.

"Król Kalifornii" miał premierę miał na festiwalu Sundance, gdzie spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów. W podobnie życzliwym tonie wypowiadała się o filmie krytyka, a w kameralnej historii Mike'a Cahilla dopatrywano się podobieństw z "Fisher King" Terry'ego Gilliama.

WASZE OPINIE

gregi

Michael Douglas jakiego nie znamy.Reklamówka tego filmu nie nastrajała zbyt obiecująco,ale ogólnie całość wyszła bardzo o.k.Dobrze,że Michael bierze się za niekomercyjne kino na stare lata.

pedro

Ciekawy i bardzo dobrze zagrany film. Michael Douglas naprawdę pokazał klasę. Myślę, że warto obejrzeć ten film. Jednak nie jest to dla mnie premiera miesiąca.

Bartolomeusz

Pomysł na film był interesujący. Michael Douglas w roli byłego pacjenta szpitala psychiatrycznego, który uroił sobie, że pod jednym ze sklepów zakopany jest skarb z XVII w. Samo wykonanie jest również niezwykle udane. Wspomniany przeze mnie Douglas zagrał wybornie. I choć jego postać to typowy lekkoduch, który życie i związane z nim problemy traktuje jak zabawę, kibicujemy mu. Warte wzmianki są dialogi, zwłaszcza rozmowy pomiędzy głównym bohaterem a filmową córką. Notabene Rachel Wood również dobrze wywiązała się z powierzonego jej zadania. Ogólnie, film jest wart obejrzenia.
KRÓL KALIFORNII
reżyseria:
USA, 2007
Miranda (Evan Rachel Wood) mieszka samotnie. Opuszczona przez matkę w wieku szesnastu lat nie może też liczyć na ojca (Michael Douglas) przebywającego od dwóch lat w zakładzie psychiatrycznym. Zmuszona do przedwczesnej dojrzałości rzuciła szkołę i, aby się utrzymać, pracuje w miejscowym McDonaldzie.
komediodramat
KRÓL KALIFORNII
4,3 5 1 16