Universal

PREMIERA

2006.10.17

CANAL+ PREMIUM

KRÓL WZGÓRZA

King of the Hill

USA, 1993

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Osadzona w realiach Wielkiego Kryzysu opowieść o dojrzewaniu - ekranizacja wspomnień A.E. Hotchnera, w reżyserii jednego z najważniejszych współczesnych filmowców amerykańskich, Stevena Soderbergha.

Akcja toczy się na początku lat 30. W Ameryce szaleje Wielki Kryzys, w wyniku którego miliony rodzin znalazły się na skraju nędzy. Jedną z nich jest rodzina dwunastoletniego Aarona Kurlandera (Jesse Bradford). Z powodu biedy młody bohater zostaje zmuszony do rozstania z rodzicami i rodzeństwem. Ciężko chora na gruźlicę matka Aarona trafia do sanatorium. Jego młodszy brat zostaje oddany pod opiekę dalekich krewnych, zaś ojciec, który desperacko usiłuje zdobyć pieniądze na utrzymanie rodziny, przyjmuje pracę komiwojażera i wyrusza w długą podróż handlową. Aaron zostaje sam, zdany na własne siły. Mieszka w Louisville, w obskurnym hotelu, w którym przed wyjazdem umieścili go rodzice. Ojciec miał przysyłać pieniądze, ale obiecana pomoc nie nadchodzi. Aaronowi zagląda w oczy głód i widmo bezdomności. Z biegiem czasu chłopiec uczy się jednak sposobów przetrwania. Potrafi zjednywać sobie ludzi i zdobywa przyjaciół wśród życiowych rozbitków zamieszkujących hotel. Przeciwności losu pokonuje połączeniem zaradności z fantazją, która pozwala mu zdobyć się na dystans wobec niewesołej rzeczywistości. Aaron jest także doskonałym kłamcą - dzięki temu talentowi, mimo braku pieniędzy udaje mu się chodzić do ekskluzywnej, prywatnej szkoły.

W 1989 r. STEVEN SODERBERGH, debiutujący amerykański reżyser podbił Cannes i zdobył Złotą Palmę brawurowym, oryginalnym filmem "Sex, kłamstwa i kasety wideo". Następnym projektem cudownego dziecka amerykańskiej kinematografii był eksperymentalny film science fiction "Kafka". Kiedy na ekrany wszedł "Król wzgórza", trzecie z kolei dzieło reżysera, krytyka nie kryła zaskoczenia, ale i zachwytu. Zaskoczenie wynikało z dokonanego przez Soderbergha zwrotu stylistycznego; filmowiec uważany za artystę niepokornego i skłonnego do eksperymentów zaproponował obraz klasyczny w formie, zrealizowany bez udziwnień i opowiedziany bardzo konwencjonalnie. Zachwyt i pochwały wywołała z kolei dojrzałość, subtelność i wrażliwość filmu Soderbergha. Recenzenci pisali, że w innych rękach scenariusz "Króla wzgórza" zaowocowałby prawdopodobnie przeciętnym kinem familijnym. Soderbergh zrobił z niego tymczasem mądrą i niebanalną opowieść o dojrzewaniu. Dodatkowym atutem filmu jest sugestywna rekonstrukcja realiów czasów Wielkiego Kryzysu oraz doskonała rola 14-letniego wówczas Jessego Bradforda, który wcielił się Aarona. Soderbergh miał w przyszłości odnieść wiele spektakularnych sukcesów (dość wspomnieć oscarowe filmy "Erin Brockovich" i "Traffic", ambitną ekranizację "Solaris" Lema, czy komercyjny przebój "Ocean's Eleven"), a jednak "Król wzgórza" jest wciąż zaliczany do najwybitniejszych dokonań w dorobku reżysera.

WASZE OPINIE

dusik

Świetny film, leniwie ciągnąca się dramatyczna akcja, bardzo ciekawe ujęcie. Film polecam szczególnie do przemyślenia młodzieży szkolnej:)
KRÓL WZGÓRZA
reżyseria:
USA, 1993
Osadzona w realiach Wielkiego Kryzysu opowieść o dojrzewaniu - ekranizacja wspomnień A.E. Hotchnera, w reżyserii jednego z najważniejszych współczesnych filmowców amerykańskich, Stevena Soderbergha.
dramat obyczajowy
KRÓL WZGÓRZA
4,2 5 1 26