Fox

PREMIERA

2006.10.28

CANAL+ PREMIUM

2013.09.26

CANAL+1

KRÓLESTWO NIEBIESKIE

Kingdom of Heaven

Hiszpania/Wlk. Brytania/Niemcy, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 139 min

Opis

XII-wieczna Europa. Balian (Orlando Bloom) jest młodym kowalem, który w tragicznych okolicznościach stracił całą swoją rodzinę. Rozgoryczony mężczyzna zaczyna wątpić w istnienie Boga. Wtedy w jego życie wkracza krzyżowiec Godfrey z Ibelinu (Liam Neeson). Okazuje się, że słynny rycerz jest jego ojcem.

Godfrey postanawia zaopiekować się chłopakiem i nauczyć go rycerskiego rzemiosła. Obaj wyruszają do Jerozolimy, by bronić Ziemi Świętej przed innowiercami. Teraz miasto jest jednak wolne od działań wojennych. Król Baldwin IV (Edward Norton) i jego doradca Tiberias (Jeremy Irons) dążą do pokojowych rozwiązań. Udało im nawet zawrzeć rozejm z przywódcą muzułmanów, Saladinem (Ghassan Massoud). Ale te ugodowe pomysły nie wszystkim się podobają. Chciwość i fanatyzm niektórych krzyżowców mogą pozbawić Baldwina korony. Tymczasem Balian zakochuje się w jego pięknej siostrze, księżniczce Sybilli (Eva Green). Niestety dziewczyna jest już zamężna, choć nie obdarza swojego męża, barona Guya de Lusignan (Marton Csokas), uczuciem. Wkrótce wybucha wojna zmieniając losy wszystkich bohaterów.

Pomysłodawcami "Królestwa niebieskiego" są reżyser RIDLEY SCOTT ("Łowca androidów", "Hannibal") i scenarzysta William Monahan (w realizacji: "Tripoli", "Park Jurajski 4"). Obu zależało na zrobieniu filmu o wyprawach krzyżowych, zwłaszcza o okresie względnej równowagi w stosunkach muzułmańsko-chrześcijańskich, gdy Królestwem Jerozolimy władał Baldwin IV. Scenarzysta zbadał dokładnie ten okres studiując wiele relacji z tamtych czasów. Jego scenariusz (pierwszy, jaki trafił do produkcji) jest niemal dwa razy dłuższy od przeciętnego, bo liczy aż 260 stron. Zaangażowanie twórcy na miarę Ridleya Scotta (trzy nominacje do Oscara: "Thelma i Louise", "Gladiator", "Helikopter w ogniu") i aktualna problematyka (muzułmanie a chrześcijanie) zjednały do projektu innych znakomitych filmowców. Zanim przystąpiono do zdjęć, przez kilka miesięcy drobiazgowo dokumentowano projekt i koordynowano pracę ekip w kilku krajach. Plenerowe zdjęcia - autorstwa nominowanego do Oscara za "Gladiatora" Johna Mathiesona - kręcono w Hiszpanii (która "grała" średniowieczną Francję) i w Maroku (które udawało Jerozolimę). Reżyser dobrze znał te miejsca, bo pracował już w nich: w Hiszpanii przy "1492: Wyprawa do raju", a w Maroku przy "Gladiatorze" i "Helikopterze w ogniu". Do 436 osób stałej ekipy dołączyło 443 Marokańczyków, niemal 30 tysięcy statystów oraz 1500 marokańskich żołnierzy, którym musiał dać zezwolenie król Mohammed VI. Scenograf Arthur Max ("Gladiator", "Siedem") zbudował monumentalną replikę Jerozolimy w Atlas Film Studios. To jedne z największych dekoracji w najnowszej historii kina. Część miasta "rozbudowano" dzięki efektom specjalnym (około 800 w całym filmie), nad którymi czuwał stały współpracownik Scotta - Neil Corbould. Ważnym elementem były też kostiumy, nad którymi pracowała Janty Yates ("Gladiator", "Miami Vice"). Artystka chciała, by łączyły elementy wschodnie i zachodnie, więc odwiedziła szereg brytyjskich muzeów oraz Wersal. Jej kilkudziesięcioosobowa ekipa przygotowała ponad 15 tysięcy kostiumów.

Scott jako producent filmu zadbał o znakomitych współpracowników również przed kamerą. Rolę Baliana powierzył Orlando Bloomowi, z którym pracował wcześniej na planie "Helikoptera w ogniu". Młody aktor zyskał sławę dzięki trylogii "Władca pierścieni"; wystąpił też m.in. w "Elizabethtown" i "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły". Jako Sybilla partneruje mu Eva Green ("Marzyciele", "Arsene Lupin"). W gwiazdorskiej obsadzie pojawiają się również: laureat Oscara ("Druga prawda") Jeremy Irons ("Kochanicy Francuza", "Ukryte pragnienia"), nominowany do Oscara ("Lista Schindlera") Liam Neeson ("Michael Collins", "Kinsey"), David Thewlis ("Nadzy", "Całkowite zaćmienie"), Brendan Gleeson ("Troja", "Osada") i dwukrotnie nominowany do Oscara ("Lęk pierwotny", "Więzień nienawiści") Edward Norton ("25. godzina", "Włoska robota").

Wśród wyróżnień dla filmu są m.in. Europejska Nagroda Filmowa - Nagroda Publiczności za rolę Orlando Blooma, nagroda Visual Effects Society za efekty specjalne, Satellite za muzykę oraz nominacja do Goya za kostiumy i cztery nominacje do nagrody Teen Choice (film roku w kategorii: akcja/przygoda, scena miłosna, pocałunek, aktor).

WASZE OPINIE

villemo

Hefi, ciekawe zestawienie :)

Dla mnie nie byłoby tego filmu bez Nortona. Niesamowita rola (mowie rola, bo nie chodzi mi tylko o o jego kreacje, lecz takze o to, co mu przygotowal scenarzysta), jedna z bardziej itrygujacych, jakie widzialam.

Filmowi jako takiemu zabraklo dla mnie zwartosci, ale na pewno nie trzeba sie tworcom za niego wstydzic.

hefi

Podoba mi się zestawienie aktorów. Po raz drugi razem w filmie Csokas(Gwidon z Lusignon) i Bloom (Balian), pierwszy raz spotkali się we Władcy (mało kto wie, ale Csokas grał Keleborna, męża Galadrieli, jednego z ostatnich Noldorów w Śródziemiu). Tak samo Bloom i Gleeson spotkali się już w Troi (Gleeson - grał tego co mu żonę ukradli, zapomniałem jak mu było), a także Gleeson i Neeson (Gangi Nowego Jorku, Gleeson grał tego gościa - najemnika, co chodził z pałką i mordował za 10 bodajże dolarów, pamiętacie??) a Neeson - grał tego księdza. Gleeson, jakby ktoś pamiętał, grał także w Bravehearcie, moim zdaniem, jedna z bardziej wyrazistych ról - a mianowicie Hamisha.

Namore of this, drink only scottish beer :)

hefi@interia.pl

Marta

Po raz pierwszy oglądałam film w kinie, ale dzis w nocy z powodu bezsennosci, obejrzalam go kolejny raz. Moim zdaniem Krolestwo... jest warte obejrzenia. To prawda, momentami jest oderwane od faktow historycznych, ale nie gra to az tak duzej roli.
PS. Ja z kolei zaliczam filmy z Orlando:)
KRÓLESTWO NIEBIESKIE
reżyseria:
Hiszpania/Wlk. Brytania/Niemcy, 2005
XII-wieczna Europa. Balian (Orlando Bloom) jest młodym kowalem, który w tragicznych okolicznościach stracił całą swoją rodzinę. Rozgoryczony mężczyzna zaczyna wątpić w istnienie Boga. Wtedy w jego życie wkracza krzyżowiec Godfrey z Ibelinu (Liam Neeson). Okazuje się, że słynny rycerz jest jego ojcem.
dramat kostiumowy
KRÓLESTWO NIEBIESKIE