NBC Universal

PREMIERA

2009.01.17

CANAL+ PREMIUM

KRÓLESTWO

The Kingdom

USA/Niemcy, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W saudyjskim Rijadzie dochodzi do potężnego ataku terrorystycznego na terenie zamkniętego osiedla zamieszkanego przez zachodnich pracowników kompanii naftowych. Ofiarami samobójczej akcji zamachowców padają pracownicy, członkowie ich rodzin oraz lokalni policjanci.

W czasie gdy dyplomaci prowadzą niekończące się rozmowy, agent specjalny FBI Ronald Fleury (Jamie Foxx) zbiera grupę wybitnych ekspertów od terroryzmu i udaje się w tajną pięciodniową misję do Arabii Saudyjskiej, by schwytać szaleńca odpowiedzialnego za tragedię. W skład elitarnego zespołu wchodzą: analityk wywiadu Adam Leavitt (Jason Bateman), specjalista ds. materiałów wybuchowych Grant Sykes (Chris Cooper) i biegła w medycynie sądowej Janet Mayes (Jennifer Garner). Po wylądowaniu w pustynnym królestwie Fleury i jego ludzie spotykają się z podejrzliwością i nieufnością miejscowych władz, traktujących atak jako wewnętrzną sprawę kraju. Nieprzyjazny teren ograniczający swobodę działania, protokół dyplomatyczny i uciekający czas nie pomagają w powodzeniu misji. Za to nieoczekiwanym sprzymierzeńcem okazuje się, dbający o bezpieczeństwo Amerykanów pułkownik Al Ghazi (Ashraf Barhom).

O terroryzmie, jednym głównych zagrożeń naszych czasów, PETER BERG chciał opowiedzieć od 1996 roku, czasu obejrzenia w wiadomościach relacji z zamachu terrorystycznego na amerykańskie osiedle w Khobar w Arabii Saudyjskiej. Tragedia, w której zginęło 19 obywateli amerykańskich, a blisko 400 osób zostało poważnie rannych, posłużyła reżyserowi za inspirację, choć historia rozgrywająca się w "Królestwie" jest fikcyjna. Od zamachów z Khobar minęły lata, a w międzyczasie światem wstrząsnęły wydarzenia z 11 września 2001 roku. Napięta sytuacja między światem zachodnim a kulturą islamu sprawiła, że kiedy wreszcie rozpoczęto przygotowania do filmu, musiały one przebiegać wyjątkowo pieczołowicie.

Reżyserowi reprezentującemu chcąc nie chcąc zachodnią kulturę zależało na zachowaniu neutralności i możliwie obiektywnym podjęciu tematu politycznego ekstremizmu. Na długo przed pierwszym klapsem na planie Berg udał się do Arabii Saudyjskiej na dwutygodniowy rekonesans. By lepiej poznać sposób myślenia Arabów, na życzenie reżysera zorganizowano spotkanie z Saudyjczykami, z którymi dyskutował zagadnienie terroryzmu i współistnienia kultur. W niektórych krajach Bliskiego Wschodu deklaracje i starania reżysera nie spotkały się ze zrozumieniem i tam nie zezwolono na pokazywanie filmu. Jako niezgodny z cenzorskim prawem Królestwa Bahrajnu uznał go jeden z tamtejszych urzędników Ministerstwa Informacji, a w ślad za nim poszły m.in. rządy Kuwejtu i samej Arabii Saudyjskiej, gdzie rozgrywa się akcja. Przychylnie do obrazu Petera Berga odniosły się bardziej liberalne Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie zresztą powstała część zdjęć.

Kompletując obsadę do "Królestwa" zaangażowano ponad 3000 aktorów pochodzenia arabskiego i z dbałością o detale odtworzono charakterystyczne dla regionu stroje. Przy obsadzaniu głównych ról postawiono na sprawdzone nazwiska. Producent filmu Michael Mann jeszcze na planie reżyserowanego przez siebie "Miami Vice" upatrzył sobie Jamiego Foxxa, zdobywcę Oscara za tytułową kreację w "Rayu" Taylora Hackforda. Poważne potraktowanie relacji ze światem arabskim i odbiegający od stereotypowego politycznego thrillera scenariusz urzekły też Chrisa Coopera, kolejnego w obsadzie laureata Nagrody Akademii ("Adaptacja" Spike'a Jonze z 2002 roku). Ceniony aktor drugoplanowy doskonale pasował na weterana pośród agentów specjalnych wysłanych do Rijadu. Jako mundurowy aktor sprawdził się wcześniej choćby w "Patriocie" Rolanda Emmericha czy w brawurowej kreacji homofobicznego wojskowego w "American Beauty" Sama Mendesa. Rola analityka wywiadu przypadła Jasonowi Batemanowi konsekwentnie zdobywającemu popularność m.in. dzięki występowi w cieszącej się ogromnym powodzeniem niezależnej komedii "Juno" Jasona Reitmana czy kolejnym obrazie Petera Berga "Hancock". Jedyną kobietą w grupie głównych aktorów jest Jennifer Garner, dla której przepustką do sławy okazał się serial "Agentka o stu twarzach" i zdobyty dzięki niemu Złoty Glob.

WASZE OPINIE

Pio

Bardzo dobry film. Polecam

suchy101

Polecam !!! Moja ocena: 5/5

Renu

Kolejny film po Cenie odwagi na C+ dotyczący terroryzmu i tego jak to pięknie sobie współzyjemy na naszej planecie. Sielanka po prostu.
Jeśli chodzi o film to jest to solidne, holiłudzkie rzemiosło ze znanymi już chwytami itp itd
Scena strzelaniny niesamowita.

Polecam...
KRÓLESTWO
reżyseria:
USA/Niemcy, 2007
W saudyjskim Rijadzie dochodzi do potężnego ataku terrorystycznego na terenie zamkniętego osiedla zamieszkanego przez zachodnich pracowników kompanii naftowych. Ofiarami samobójczej akcji zamachowców padają pracownicy, członkowie ich rodzin oraz lokalni policjanci.
film sensacyjny
KRÓLESTWO
4,5 5 1 81