PREMIERA

2006.01.27

CANAL+ PREMIUM

KRÓLOWA SCENY

Stage Beauty

Wlk. Brytania/Niemcy/USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Londyn, rok 1660. Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie role teatralne, również kobiece, są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Na londyńskich scenach króluje Kynaston vel Edward Kynaston (Billy Crudup).

Ogromny talent aktora i lata żmudnego treningu przyniosły mu spektakularny sukces. Jego garderobianą jest młodziutka Maria (Claire Danes). Ambitna dziewczyna marzy aktorstwie i wytrwale ćwiczy podpatrzone u swojego idola gesty. Pewnego dnia udając mężczyznę debiutuje na jednej z prowincjonalnych scen. Sprawa jej występu wychodzi na jaw, a wieść o nim dociera aż do króla Karola II (Rupert Everett), który nie tylko nie zakazuje Marii kolejnych, ale zmienia prawo i od tej pory role kobiece mogą grać tylko kobiety. To prawdziwa rewolucja w angielskim teatrze. Ale nie dla wszystkich jest ona powodem do radości. Załamany Kynaston uważa, że to koniec jego kariery. Maria, czując się mimowolną przyczyną jego upadku, pomaga mu wrócić na scenę.

Sztukę Jeffreya Hatchera przeniósł na ekran brytyjski reżyser RICHARD EYRE, który zrealizował także "Posiłek oracza", "Nagle, zeszłego lata" i głośną "Iris". Kate Winslet, grająca główną rolę w tym ostatnim, miała wcielić się w postać Marii, ale wycofała się tuż przed rozpoczęciem zdjęć. Zastąpiła ją Amerykanka Claire Danes, której popularność przyniosła słynna ekranizacja "Romea i Julii" Baza Luhrmanna. Danes ma ponadto w dorobku filmy, takie jak "Małe kobietki", "Wakacje w domu", "Skrawki życia", "Miłość z marzeń", "Nędznicy", "Godziny" czy "Terminator 3: Bunt maszyn". Rolę Kynastona zaproponowano Amerykaninowi Billy'emu Crudupowi. Aktor pojawiał się w wielu różnorodnych produkcjach, wśród których warto wymienić "Uśpionych", "Krainę Hi-Lo", "Przed metą", "Syna Jezusa", "U progu sławy", "Przebudzenie miłości" i "Dużą rybę". W postać króla wcielił się Rupert Everett, pamiętany z filmów: "Kronika zapowiedzianej śmierci", "Mój chłopak się żeni", "Zakochany Szekspir", "Inspektor Gadżet" i "Układ prawie idealny". W obsadzie znaleźli się również: nominowany do Oscara ("Za drzwiami sypialni") Tom Wilkinson ("Goło i wesoło", "Dziewczyna z perłą", "Zakochany bez pamięci", "Batman: Początek") oraz Ben Chaplin ("Jak pies z kotem", "Plac Waszyngtona", "Dziewczyna na urodziny", "Śmiertelna wyliczanka").

WASZE OPINIE

jamarta

Drag queen ery teatru elzbietanskiego po przejsciach dojrzewa do uczucia do kobiety. Przekonujace. Film dla milosnikow tamtej epoki. "Zakochany Szekspir" sie do niego nie umywa.
KRÓLOWA SCENY
reżyseria:
Wlk. Brytania/Niemcy/USA, 2004
Londyn, rok 1660. Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie role teatralne, również kobiece, są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Na londyńskich scenach króluje Kynaston vel Edward Kynaston (Billy Crudup).
dramat kostiumowy
KRÓLOWA SCENY
4,8 5 1 24