PREMIERA

2012.03.27

CANAL+ PREMIUM

Królowa śniegu

Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Robert (Jarosław Sacharski) przeżywa właśnie pierwszą miłość. Fakt, że jest zakochany w mężczyźnie skrzętnie ukrywa przed matką, fotografką (Ewa Kasprzyk). Przypadkiem jest ona jednak świadkiem pocałunku syna z partnerem (John Romao). Mimo, że jako artystka często współpracuje z gejami, nie jest w stanie zaakceptować związku Roberta i Salima.

Po burzliwej kłótni chłopak opuszcza dom i idzie szukać pocieszenia u ukochanego. Niestety, z jego strony także czeka go rozczarowanie. Ich miłość, w którą utopijnie wierzył, okazuje się totalnym fiaskiem - Salim, Portugalczyk mieszkający w Polsce, nie ma zamiaru wiązać się z nikim na stałe. Załamany Robert, nie mając dokąd iść, składa wizytę cierpiącej na chorobę psychiczną babci (Teresa Lipowska), która wyjawia skrywaną przed nim od lat rodzinną tajemnicę. Ogarnięty emocjami Robert postanawia odszukać ukochanego i zawalczyć o miłość.

"Królowa śniegu" to autorski projekt, a zarazem debiut pełnometrażowy MACIEJA MICHALSKIEGO, absolwenta poznańskiej ASP, który odgrywa coraz ważniejszą rolę w polskim kinie niezależnym. Film doceniono na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles - otrzymał nagrodę w kategorii Best Indie Film, czyli najlepsza produkcja autorska i nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu. Wcześniej artysta zrealizował dwa filmy średniometrażowe: "Scanda" (2003) i "Dom lalek" (2005), oraz dokument "Olive oil". W swej twórczości Michalski łączy fascynację malarstwem z możliwościami ruchomego obrazu nasyconego metaforycznymi, baśniowymi scenami i wzbogaconego emocjonalną ścieżką dźwiękową. Oprócz filmów, artysta kręci teledyski. Współpracował m.in. z Justyną Steczkowską, dla której zrealizował klipy do "Call me", "Daj mi chwilę" i "Kim tu jestem", a także z takimi muzykami, jak Irena Jarocka, Indigo, czy Cristina Bien.

Fundusze na "Królową śniegu" Michalski wyłożył z własnej kieszeni. Spotkał się z odmowami dofinansowania projektu ze względu na gejowską, czyli w mniemaniu większości kontrowersyjną tematykę filmu, choć jak zauważa twórca, w obrazie nie ma scen erotycznych ani gorszących. Autor historii Roberta podkreśla, że to, co pokazuje w filmie przeżyła większość osób. "Celowo scenariusz został napisany tak - wyjaśnia - by historia była uniwersalna, mogła dotyczyć każdego. Główny bohater i jego miłość to przeciętni chłopacy, którzy mają swoje marzenia, cele, chcą żyć szczęśliwie, bez presji i tłumaczenia się każdemu".

W roli głównej wystąpił Jarosław Sacharski, dla którego był to pierwszoplanowy debiut. Młody aktor ma na koncie role w "Randce w ciemno", serialach "Na dobre i na złe" i "Czas honoru", w którym zagrał "Zadrę" z oddziału Bronka. W matkę wcieliła się Ewa Kasprzyk, a w babkę - Teresa Lipowska.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

gonia1708

Dopiero teraz nadrobiłam zaległości filmowe i własnie obejrzałam ten film zgadzam się w zupełności z Pedrem to film , który należy obejrzeć by wiedzieć o co dokładnie chodzi w tym naszym życiu i co jest w nim na prawdę ważne ...Polecam :)

pedro

Ten film to jedna z ciekawszych pozycji kina niezależnego. Właściwie to tematyka LGBT nie obecna w polskim kinie mainstreamowym. Ale czy tylko? Opowiem krótko o czym mówi film. Wyzwolona pani fotografik (Ewa Kasprzyk), nie rozmawia od lat z matką (Teresa Lipowska), ale kocha swojego syna - Roberta. Jednak w dniu jego 21 urodzin kobieta dowiaduje się, że jest on gejem. Relacje z synem zmieniają się, do tego stopnia, że chłopak odchodzi z domu. Niestety jego przyjaciel zostaje "uwiedziony" przez Królową Śniegu. Robert szuka go. Czy odnajdzie swojego partnera? Co ich łączyło? Czy będą razem? Co stanie się z matką? Czy to wszystko prawdziwe wydarzenia czy tylko sen?
"Królowa Śniegu" to film drogi oparty na baśni Andersena. Robert szukając chłopaka, poznaje (my też) swoją przeszłość, poznaje siebie. To opowieść o miłości, nienawiści, wybaczeniu i sensie życia. Piękny film.
Królowa śniegu
reżyseria:
Polska, 2009
Robert (Jarosław Sacharski) przeżywa właśnie pierwszą miłość. Fakt, że jest zakochany w mężczyźnie skrzętnie ukrywa przed matką, fotografką (Ewa Kasprzyk). Przypadkiem jest ona jednak świadkiem pocałunku syna z partnerem (John Romao). Mimo, że jako artystka często współpracuje z gejami, nie jest w stanie zaakceptować związku Roberta i Salima.
dramat obyczajowy
Królowa śniegu
4,7 5 1 3