• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2008.03.23

CANAL+ PREMIUM

Królowa

The Queen

Wlk. Brytania, 2006

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Latem 1997 roku świat obiega wiadomość o tragicznej śmierci księżnej Diany. Opłakujący Królową Serc poddani domagają się jakiejś reakcji dworu, jednak królowa Elżbieta II (Helen Mirren) chroni się przed naciskiem mediów i społeczeństwa za murami zamku w Balmoral.

Ofensywa spada więc na barki nowo wybranego premiera Tony'ego Blaira (Michael Sheen). Ambitny polityk może teraz zyskać lub stracić wszystko. Elżbieta - na co dzień spacerująca z psami, siekająca warzywa w chustce na głowie i odganiająca synów Karola (Alex Jennings) i Diany od telewizji, w której rośnie nagonka na rodzinę królewską - jest zaskoczona histerią narodu. Ze smutkiem patrzy na rosnącą z dnia na dzień barykadę z kwiatów za bramą pałacu Buckingham. Uważa, że pośmiertny kult Lady Di, ulubienicy poddanych, ale również stałej pożywki dla tabloidów, uderza w starą monarchię, której symbolem jest ona - Elżbieta II w nieodłącznym kapeluszu i z torebką w ręku. Królowa jednak zdaje sobie sprawę, że pałacowe apartamenty, w których czuje się bezpiecznie z domownikami: gburowatym mężem księciem Filipem (James Cromwell), wnukami (Dash Barber i Jake Taylor Shantos), matką (Sylvia Syms) i synem, nie uchronią ją przed zmianami, jakie przynoszą ze sobą nowe czasy. Postanawia więc skonfrontować się z opłakującym Dianę narodem i popracować nad nowym wizerunkiem monarchii. Zyskuje na tym Tony Blair, który przypisuje sobie zasługę nakłonienia królowej do ustępstw, by potem złożyć jej wizytę i zachowywać się jak zbawca angielskiej monarchii.

"Po raz pierwszy zdałem sobie sprawę z jej istnienia w roku 1949, gdy miałem osiem lat. Wychodziła wtedy za mąż, jeszcze jako księżniczka Elżbieta. Można powiedzieć, że jest w moim życiu obecna dłużej niż matka czy żona" - mówił reżyser STEPHEN FREARSpodczas konferencji w Wenecji, gdzie "Królowa", miała premierę. O obrazie już wówczas mówiono w samych superlatywach, a pokaz filmu zakończył się 5-minutową owacją na stojąco dla Helen Mirren za jej genialną kreację. Aktorka otrzymała za tę rolę m.in. Oscara, BAFTĘ, Europejską Nagrodę Filmową, Złoty Glob i oczywiście nagrodę Volpi Cup w Wenecji. Nagrodziło ją również wielu krytyków, m.in. z Londynu i Nowego Jorku. Sam film w Wenecji nagrodziło jury FIPRESCI, a Peter Morgan otrzymał nagrodę za scenariusz. Wenecki sukces uruchomił prawdziwą lawinę nagród. "Królowa" wywalczyła 5 nominacji do Oscara, 8 do BAFTY, otrzymała British Independent Film Award, jeszcze jedną Europejską Nagrodę Filmową, Złoty Glob za scenariusz oraz World Soundtrack Award dla Alexandre'a Desplata, nagrodzonego wcześniej w Berlinie za kompozycje do "W rytmie serca". Desplat w ostatniej niemal chwili zastąpił kompozytora, którego prace nie przypadły do gustu Frearsowi, a swój soundtrack skomponował w zaledwie trzy tygodnie. Andy Harries, producent filmu, mówił: "To co mnie zafascynowało w historii Diany i królowej to opozycja: starzejąca się monarchini, której sposób bycia wywodzi się z ery wiktoriańskiej i młoda księżniczka, która na skutek błędnych ocen i przewidywań, zostaje przyjęta do królewskiej rodziny. Diana rozsiewała wokół siebie niesamowitą aurę. Pamiętam tydzień, w którym zmarła. To było bardzo dziwne, panowała straszna cisza i paraliż. Na początku nikt nie wiedział jak zareagować. Potem zaczęła się rozpacz, ale nie wiem, czy były to emocje prawdziwe czy naciągane i czy były to uczucia do niej czy też wylanie naszych wszystkich żalów i krzywd". Wtórował mu zachwycony filmem Tadeusz Sobolewski, który w relacji z Wenecji pisał: "Jeśli "Królowa" jest satyrą, to nie na dwór królewski, tylko na telewizjowładzę żywiącą się zbiorowymi emocjami, które wznieca i którymi manipuluje. Z punktu widzenia tej nieefektownej siwej pani sama idea królowania nie tylko nie zanikła, ale szerzy się pod najróżniejszymi postaciami. Królowie są. Popkultura tworzy ich nieustannie, ale ich charyzma nie jest prawdziwa, stanowi ją glamour, medialna wspaniałość. Intensywna, ale nietrwała".

Stephen Frears, nakręconą z dokumentalną dokładnością "Królową" (wiele scen w filmie pochodzi z rzeczywistych materiałów archiwalnych), po raz kolejny udowodnił swój rzadko spotykany reżyserski talent. Twórca jest m.in. laureatem Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, 2 nagród BAFTA TV, British Independent Award, honorowej nagrody w Karlowych Warach oraz 2 nagród w Wenecji za "Niewidocznych" i "Małego Liama". Do historii kinematografii przeszła jego olśniewająca ekranizacja kontrowersyjnej powieści Choderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki", w której wystąpili m.in. John Malkovich, Glenn Close, Michelle Pfeiffer, Keanu Reeves i Uma Thurman.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Helen Mirren, film Królowa
Najlepsza aktorka w dramacie - Helen Mirren, film Królowa

WASZE OPINIE

shinefree

Hmm nie mogę sie doczekać... mam okazję obejrzeć film, którego jeszcze nie miałam okazji prześwietlić. W końcu z jakiegoś powodu Helen Mirren zachwyciła rzesze chociażby krytyków.

keke

Papierowe i kiczowate.
Przede wszystkim: o czym jest ten film? O kulcie Diany? O Blairze? O królowej?
To jest obraz z tezą - monarchia ma sens, a królowa jest fajniejsza niż wam się wydaje.
Tylko dlaczego książę Filip nie kryje się ze swoim kretynizmem?

Obejrzeć ale nie brać do głowy. Rozrywka jak przy rozwiązywaniu krzyżówek.

szewol

Gra aktorska, szczególnie królowej - na piątkę. Wciąga. To aż nieprawdopodobne, że herbatka o piątej jest ważniejsza od tragedii ;-/. Zdecydowanie polecam wszystkim.
Królowa
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2006
Latem 1997 roku świat obiega wiadomość o tragicznej śmierci księżnej Diany. Opłakujący Królową Serc poddani domagają się jakiejś reakcji dworu, jednak królowa Elżbieta II (Helen Mirren) chroni się przed naciskiem mediów i społeczeństwa za murami zamku w Balmoral.
film obyczajowy
Królowa
4,1 5 1 42