PREMIERA

2008.11.09

CANAL+ PREMIUM

Królowie nocy

We Own the Night

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nowy Jork, jesień 1988 roku, który dla wydziału do spraw narkotyków i przestępczości był najbardziej pracowitym i niebezpiecznym w historii. Podziemny rynek opanowuje nowy rodzaj kokainy. Crack święci sukcesy, a za nim nadchodzi fala zbrodni, z zabójstwami policjantów włącznie.

Bobby Green (Joaquin Phoenix), menadżer nocnego klubu El Caribe na brooklińskiej Brighton Beach, jest w samym centrum wydarzeń. Lokal, w którym pracuje należy do potężnego rosyjskiego mafiosa Marata Buzhayeva (Moni Moshonov). Mimo, że Bobby wiedzie szalone, pełne alkoholu i zabawy życie, jest wierny swej pięknej, latynoskiej dziewczynie Amadzie (Eva Mendes) i myśli o ustatkowaniu się u jej boku. Skrywa jednak sekret, który może pokrzyżować mu plany. Green to panieńskie nazwisko jego matki. Naprawdę nazywa się Grusinsky, a jego brat i ojciec (Mark Wahlberg, Robert Duvall) to oddani sprawie, nieprzekupni oficerowie wydziału nowojorskiej policji. Dowiadując się o narkotykowym gangu działającym w El Caribe, namawiają go do współpracy. Bobby odmawia.

Niedługo potem policja przeprowadza nalot na lokal i aresztuje jednego z rosyjskich bandytów. Jego kumple planują zemstę, której celem mają być Grusinscy. Bobby jest zmuszony podjąć jedną z najtrudniejszych w życiu decyzji.

"Królowie nocy" to polskie tłumaczenie motta departamentu nowojorskiej policji do spraw przestępczości ulicznej. "We own the night" w dosłownym tłumaczeniu znaczy "do nas należy noc", co najpełniej odzwierciedla sposób pracy tego rozwiązanego w roku 2002 wydziału. Akcja filmu toczy się w okresie, gdy Nowy Jork stanął w obliczu niespotykanej nigdy wcześniej popularności twardych narkotyków, a przede wszystkim kokainy. Lokalna policja zmagała się z nasileniem przestępczości wielokrotnie przewyższającym średnią krajową, w tym z rekordowym wskaźnikiem morderstw. Lata 80. były też złotą erą dyskotek, w których królował George Michael i Gloria Estefan. Kwitło nocne życie, które dla dealerów i narkotykowych gangów było rajem. Analiza tamtych lat stała się dla JAMESA GRAYA źródłem inspiracji do napisania scenariusza i wyreżyserowania "Królów nocy", ale jak sam mówił: "zwykle film policyjny skupia się na procedurach i na tym, żeby złapać drania, który popełnił przestępstwo. Ja chciałem stworzyć obraz znacznie bardziej ukierunkowany na charaktery i emocje. Gatunek filmu jest tylko punktem wyjścia do opowiedzenia historii o człowieku zdeterminowanym przez przeznaczenie, a także o złożonych i wewnętrznie sprzecznych emocjach, które rodzą miłość i zdradę." Gray napisał scenariusze do wszystkich swoich dotychczasowych filmów. Pierwszym z nich była nagrodzona w 1994 roku m.in. na festiwalu w Wenecji "Mała Odessa" z Timem Rothem i Vanessą Redgrave. W 2000 roku powstał walczący o Złotą Palmę w Cannes "Ślepy tor", w którym wystąpił już duet Joaquin Phoenix - Mark Wahlberg oraz m.in. Charlize Theron i Faye Dunaway.

Phoenixa i Wahlberga Gray zatrudnił ponownie do swojej trzeciej produkcji. "Królowie nocy" również zakwalifikowali się do konkursu o Złotą Palmę w Cannes. Zdobyli także nominację do francuskiego Cezara jako jeden z najlepszych filmów zagranicznych 2007 roku. Joaquin Phoenix zagrał w nich rolę postawionego przed trudnym dylematem Bobby'ego Greena. To kolejna ciekawa postać stworzona przez aktora, który za poprzednie wcielenia otrzymał m.in. 2 nominacje do Oscara ("Spacer po linie" oraz "Gladiator"). W obrazie Graya partnerował mu Mark Wahlberg, walczący o Oscara i o Złoty Glob za rolę w gangsterskiej "Infiltracji" Martina Scorsese. Doborową obsadę dopełnia Robert Duvall jako Grusinsky senior. Uznawany za jednego z najwszechstronniejszych aktorów świata Duvall ma w dorobku takie tytuły, jak "Czas apokalipsy", "M.A.S.H." czy "Ojciec chrzestny". Będąc sześciokrotnie nominowanym do nagrody Akademii, statuetkę zdobył raz za występ w filmie Bruce'a Beresforda "Pod czułą kontrolą". Fani kina na pewno docenią też fakt, że muzykę do "Królów nocy" skomponował Wojciech Kilar.

WASZE OPINIE

lars

Kawał dobrego sensacyjnego kina! A nawet coś więcej. Zdecydowanie więcej..

gasser

Nie rozumiem osob piszacych ze jest to jeden z lepszych filmow. Fakt kilka nieoczekiwanych watkow, ale film nie specjalny. Moja skromna osoba ocenia go na 2,5 w skali do 5 i to jest maksimum. Gdybym mial go komus polecic to tylko gdy nie bylo by juz nic ciekawszego.

Rasiak

Super film!!! Warto oglądnąć!! Polecam!!!
Królowie nocy
reżyseria:
USA, 2007
Nowy Jork, jesień 1988 roku, który dla wydziału do spraw narkotyków i przestępczości był najbardziej pracowitym i niebezpiecznym w historii. Podziemny rynek opanowuje nowy rodzaj kokainy. Crack święci sukcesy, a za nim nadchodzi fala zbrodni, z zabójstwami policjantów włącznie.
film sensacyjny
Królowie nocy
4,5 5 1 45