Fox

PREMIERA

2009.08.22

CANAL+ PREMIUM

KRÓLOWIE ULICY

Street Kings

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Los Angeles przyciąga jak magnes wszelkiego rodzaju przestępców. Aby pozostali mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie, powstała specjalna jednostka policji Ad Vice, która zajmuje się eliminowaniem w mieście zła.

W dowodzonym przez kapitana Jacka Wandera (Forest Whitaker). oddziale jest wyczuwalny duch braterstwa, lojalności i wzajemnej ochrony. Służący w nim policjanci dochodzą sprawiedliwości nie oglądając się na procedury, skutecznie eliminując tych, wobec których prawo wydaje się bezsilne. Jednym z najskuteczniejszych egzekutorów jest detektyw Tom Ludlow (Keanu Reeves), który szuka ukojenia w pracy i alkoholu po śmierci żony. Zawsze strzela pierwszy, bez ostrzeżenia, a później pozoruje, że było inaczej. Wander go chroni, bo dzięki jego skutecznym metodom wspina się po szczeblach policyjnej hierarchii. Działalnością jednostki coraz bardziej interesuje się kapitan James Biggs (Hugh Laurie) z wydziału wewnętrznego. Tymczasem czarnoskóry detektyw Terrence Washington (Terry Crews) oskarża Ludlowa o rasizm. Donosi na niego, po czym wkrótce zostaje zastrzelony przez dwóch zamaskowanych napastników. Podejrzenie o ich wynajęcie pada na Toma, który pragnie przekonać wdowę po partnerze, Lindę Washington (Naomie Harris), o swojej niewinności. Wszczyna dochodzenie na własną rękę. Przy pomocy detektywa Paula Diskanta (Chris Evans) trafia na ślad korupcji w jednostce oraz na dowody wskazujące na to, że śmierć Washingtona była egzekucją.

Reżyser "Królów ulicy" DAVID AYER kontynuuje tematykę podjętą w swoich poprzednich filmach, takich jak "Dzień próby", "Ciężkie czasy" czy "SWAT - jednostka specjalna". "Intryguje mnie temat korupcji w policji, zwłaszcza jego strona psychologiczna - jak to się dzieje, że ktoś decyduje się żyć z takim obciążeniem" - przyznaje Ayer. "Danie komuś prawa do odebrania życia drugiemu człowiekowi jest równoznaczne z powierzeniem mu niewyobrażalnej władzy. Chciałbym się dowiedzieć, jak to wpływa na psychikę stróża prawa, zwłaszcza na jego skłonność do przemocy". Scenariusz według opowiadania Jamesa Ellroya napisali Kurt Wimmer i Jamie Moss oraz sam Ellroy jako współautor. Początkowo akcja miała się toczyć na początku lat 90., tuż po sprawie Rodneya Kinga, czarnoskórego taksówkarza bestialsko pobitego przez białych policjantów, którzy zostali za to uniewinnieni. Producenci - Lucas Foster, Alexandra Milchan oraz Erwin Stoff - przenieśli jednak opowieść w czasy współczesne, zachowując zgodność z przesłaniem powieści. "James Ellroy świetnie rozumie psychologię policji i jej specyfikę, a ja wniosłem wiedzę na temat funkcjonowania policji we współczesnym mieście. Połączenie powieściowej fabuły z tym, co dzieje się na ulicach Los Angeles każdego dnia, zaowocowało soczystą akcją w bardzo realistycznym środowisku" - mówił Ayer. "Królowie ulicy" to historia o braterstwie, lojalności i ocaleniu oraz o wszystkich szarych strefach wokół tych pojęć. Dotyka mrocznych aspektów kondycji ludzkiej, ale zdaniem reżysera: "Jego przesłanie jest proste: niezależnie od tego, jak daleko się zapędzisz, zawsze możesz wrócić".

Główną rolę zagrał Keanu Reeves, który mając na koncie takie hity, jak "Niebezpieczna prędkość", "Constantine" czy trylogia "Martix", jest jednym z najpopularniejszych aktorów swego pokolenia. Jego bohater Tom Ludlow jest królem ulicy, obrońcą społeczności, pragnącym rozstrzygać jej najbardziej palące problemy. Chce dochodzić sprawiedliwości bez ograniczeń, procedur i biurokracji. "Ludlow bierze odpowiedzialność za usuwanie ludzi, wobec których władza jest bezsilna" - wyjaśnia reżyser. "Jest kimś, kto zaczyna w imię słusznych intencji i chce zbawić świat, ale odkrywa, że zmierza w niewłaściwą stronę".

Forest Whitaker (Ghost Dog: Droga samuraja", "Azyl", "8 części prawdy"), laureat Oscara za rolę w filmie "Ostatni król Szkocji", gra przełożonego i mentora Ludlowa. "Moim zdaniem Wander to człowiek, który próbuje roztoczyć opiekę nad ludźmi, których uważa za swoją rodzinę" - mówił o zagranej postaci aktor. "Żyje według własnego kodeksu i skupia się na powiększaniu swojej władzy". Whitaker zagrał wcześniej wielu policjantów, a jego aktorskie doświadczenie uzupełniła wiedza wyniesiona z ulic Los Angeles, gdzie się wychowywał. "Przez rok grałem gliniarza w "Tarczy", mam za sobą wiele patroli i intensywny trening strzelecki, zyskałem więc potrzebną praktykę. Jeśli chodzi o moje osobiste doświadczenie, to znam policjantów z Los Angeles od tej drugiej strony. Wiem, co to znaczy być aresztowanym, więc zapewne mam więcej doświadczenia niż inni na planie" - mówił Whitaker.

Do roli kapitana Jamesa Biggsa z wydziału wewnętrznego wybrano cenionego aktora angielskiego Hugha Lauriego ("Lot Feniksa", "Rozważna i romantyczna", "Przyjaciele Petera"). Aktor, który ostatnio odnosi sukcesy w serialu "Dr House", zainteresował się zarówno fabułą filmu, jak i szansą na zmianę swego emploi. "Biggs to jedna z trudniejszych postaci wśród bohaterów naszego filmu" - uważa David Ayer. "To człowiek pewny siebie, rozumiejący mroczne aspekty rzeczywistości, a jednak pozbawiony cynizmu, pragmatyczny i zręczny. Dzięki swemu dochodzeniu i bezustannej presji, Biggs ma pewien udział w przebudzeniu Ludlowa, który zaczyna inaczej patrzeć na to, co robi". Aktor grający Biggsa podkreślał, że: "Fabuła jest tak skonstruowana, iż trudno ocenić bohaterów w kategoriach etycznych. To element rzeczywistości: Los Angeles pełne jest takich miejsc, gdzie trudno mówić o moralności".

Ayer, który wychowywał się w Los Angeles w latynoskim sąsiedztwie, chciał stworzyć na planie wiarygodny obraz kulturowego pejzażu miasta. Zarówno bohaterowie filmu, jak i członkowie ekipy mówili równie płynnie po angielsku, jak i po hiszpańsku. Zdjęcia trwały 41 dni, a część z nich kręcono nocą w naturalnych plenerach. Ponieważ filmowcy starali się dotrzeć do miejsc wskazanych w scenariuszu, część materiału nakręcono w dzielnicach zazwyczaj niedostępnych i rzadko pokazywanych na ekranie. Chcąc zapewnić autentyczność wszystkiego, co wiąże się z pracą policji w Los Angeles, filmowcy zwrócili się do byłych policjantów Jaime'ego Fitzsimonsa i Briana Davisa, którzy służyli radą w takich sprawach, jak obyczajowość na komisariatach, niektóre taktyki stosowane przez funkcjonariuszy, a nawet elementy umundurowania. Zanim rozpoczęły się zdjęcia, kilku aktorów przeszło intensywny trening policyjny. Szkolenie obejmowało kurs strzelecki, patrolowanie Los Angeles i uczestniczenie w codziennych pracach komendy policji.

Autorem zdjęć do "Królów ulicy" jest Gabriel Beristain, którego filmografia obejmuje takie tytuły, jak "Niewidzialny", "Strażnik", "Ring 2", "S.W.A.T. - jednostka specjalna" czy "Caravaggio" (Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie). Muzykę do filmu skomponował Graeme Revell, który zdobył doświadczenie m.in. przy "Kruku", "Chińskiej szkatułce" (nagroda na MFF w Wenecji), "Negocjatorze", "Daredevil" i "Sin City - Mieście grzechu".

WASZE OPINIE

arti

Bardzo fajny film sensacyjny. Ciekawa, wciągająca intryga. Brak jest dłużyzn, akcja bardzo dynamiczna. Świetna kreacja Whitakera to dodatkowy atut filmu. Dla mnie jedna z fajnieszych sensacji jaką oglądałem w ostatnich latach. Polecam

Pio

Bardzo dobre kino policyjne, świetny klimat, dobra reżyseria Ayera (szkoda że nie wziął się też za scenariusz). Polecam.
moja ocena 8/10

Bujalio

Bardzo udany film choć sam temat mocno oklepany. Ogólnie ocena 4- w skali 1-5
KRÓLOWIE ULICY
reżyseria:
USA, 2008
Los Angeles przyciąga jak magnes wszelkiego rodzaju przestępców. Aby pozostali mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie, powstała specjalna jednostka policji Ad Vice, która zajmuje się eliminowaniem w mieście zła.
film sensacyjny
KRÓLOWIE ULICY
4,3 5 1 52