PREMIERA

2009.10.26

CANAL+ PREMIUM

KRONIKI MUTANTÓW

Mutant Chronicles

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 2707. Bogactwa naturalne Ziemi zostały niemal doszczętnie wyeksploatowane. O pozostałe zasoby i panowanie nad światem prowadzą wyniszczającą wojnę cztery potężne korporacje: Capitol, Bauhaus, Mishima i Imperial. W Europie wojska Capitolu toczą właśnie bitwę z przeważającymi siłami Bauhausu.

Jeden ze zabłąkanych pocisków trafia w ukrytą przed wiekami pod ziemią magiczną pieczęć, co uruchamia maszynę zmieniającą ludzi w śmiercionośne mutanty. Wkrótce niemal cały świat jest opanowany przez ich wałęsające się hordy. Tylko nielicznym udaje się uniknąć przeobrażenia i ich jedyną nadzieją staje się Bractwo, tajemnicza organizacja, której członkowie wiedzą, jak zapobiec katastrofie. Przełożony Bractwa (Ron Perlman), który jest w posiadaniu księgi zawierającej instrukcję zniszczenia mechanizmu, zbiera zespół mający ocalić ludzkość. Na czele ekipy złożonej z najlepszych ludzi każdej korporacji staje major Capitolu, Mitch Hunter (Thomas Jane).

"Kroniki mutantów" to luźna adaptacja popularnej gry fabularnej z początku lat 90., która przed powstaniem filmu doczekała się licznych wskrzeszeń w postaci m.in. powieści, komiksu, gry karcianej i komputerowej. Pierwsza wersja scenariusza Philipa Eisnera powstała na długo przed realizacją filmu. Jej skali i rozmachowi nie byli jednak w stanie sprostać dysponujący ograniczonym budżetem producenci. Odłożonym w czasie projektem zainteresował się SIMON HUNTER ("Latarnia morska"), przekonując ostatecznie producentów do swojej równie efektownej, ale zdecydowanie mniej kosztownej wizji kilkuminutowym zwiastunem przyszłego filmu. "Chciałem zrobić ten film, by pokazać świeże spojrzenie na gatunek science fiction - przyszłość ponurą, brudną i nieprzyjemną. Przy całym szacunku dla "Obcego" nie chciałem robić kolejnego podobnego filmu". Ziemia AD 2707 w oczach reżysera w niczym nie przypomina futurystycznych wizji znanych z większości filmów gatunku. To świat doprowadzony do ruiny, w którym brak technologicznych udogodnień. "Chciałem, by wszystko utrzymane było w stylu retro" - wyjaśnia swoją wizję reżyser, który przyznaje się do inspiracji steampunkiem, podgatunkiem fantastyki naukowej nawiązującym do czasów wiktoriańskich i rewolucji przemysłowej.

Twórcom "Kronik mutantów" udało się zgromadzić na planie znakomitą obsadę, o co niełatwo w tak zaniedbywanym gatunku, jakim jest science fiction. W roli Mitcha Huntera, żołnierza otrzymującego zadanie zniszczenia zagrażającej ludzkości maszyny, wystąpił Thomas Jane, będący u szczytu popularności po sukcesie ekranizacji "Punishera", gdzie pojawił się w roli głównej. Partnerujący mu Ron Perlman jest z upodobaniem obsadzany przez reżyserów w filmach, których akcja rozgrywa się w przyszłości lub w świecie alternatywnym. "Wygląda na to, że jedynie twórcy science fiction i horrorów chcą mnie zatrudniać" - śmieje się aktor, który grał m.in. w takich przebojach, jak "Hellboy", "Obcy - Przebudzenie", "Star Trek X: Nemesis" czy "Blade: wieczny łowca II". Ciekawostką filmu jest pojawienie się na ekranie w małej, ale znaczącej roli Johna Malkovicha.

WASZE OPINIE

qqaa

SŁABY!!!

Hugoulbreah

było ok napewno o niebo lepiej niż inne produkcje jakimi nas karmi ostatnio +. Żenujące filmy klasy "E". Akurat ten dało się oglądać. Ale godziny w jakich jest emitowany to już totalna kpina i żenuła.

edmund

poczatek obiecujacy, myslalem, ze bedzie dobre kino s-f, jednak im dalej tym gorzej.
a szkoda.
KRONIKI MUTANTÓW
reżyseria:
USA, 2008
Rok 2707. Bogactwa naturalne Ziemi zostały niemal doszczętnie wyeksploatowane. O pozostałe zasoby i panowanie nad światem prowadzą wyniszczającą wojnę cztery potężne korporacje: Capitol, Bauhaus, Mishima i Imperial. W Europie wojska Capitolu toczą właśnie bitwę z przeważającymi siłami Bauhausu.
film science fiction
KRONIKI MUTANTÓW
2,7 5 1 7