PREMIERA

2006.01.28

CANAL+ PREMIUM

KRUCJATA BOURNE'A

The Bourne Supremacy

USA/Niemcy, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jason Bourne (Matt Damon) i Marie Kreutz (Franka Potente) nie odnaleźli spokoju na małej greckiej wyspie i wciąż uciekają przed ścigającymi ich zabójcami. Mijają dwa lata. Para zaszywa się w sennym miasteczku w Indiach.

Jason cierpi na amnezję, ale pamięta, że był szpiegiem wyszkolonym przez tajną organizację Treadstone, której agenci za wszelką cenę chcą go unicestwić. Nic więc dziwnego, że gdy w miasteczku pojawia się podejrzany osobnik, Marie i Jason nie zwlekając uciekają. Ich wysiłki, by zacząć normalne życie okazały się daremne i ponownie zostali wciągnięci w międzynarodową aferę. Sprawa jest o tyle poważna, że pod Jasona podszywa się płatny zabójca Kirill (Karl Urban). Gdy więc w Berlinie zostaje zamordowany jeden z pracowników CIA, głównym podejrzanym jest Bourne. Tymczasem prawdziwy morderca czyha również na życie Jasona i jego dziewczyny. Nieoczekiwanym sprzymierzeńcem Bourne'a staje się agentka Treadstone Nicolette (Julia Stiles).

"Krucjata Bourne'a" to kontynuacja przebojowej "Tożsamości Bourne'a" (najlepsze otwarcie wytwórni Universal w 2002 roku). Oba filmy są ekranizacjami bestsellerowych thrillerów szpiegowskich Roberta Ludluma. Reżyserię "Krucjaty..." powierzono Brytyjczykowi PAULOWI GREENGRASSOWI ("Sztuka latania"), który zdobył uznanie dzięki wielokrotnie nagradzanej "Krwawej niedzieli". Dziennikarsko-dokumentalne korzenie Greengrassa zaowocowały emocjonującym thrillerem o dużej dawce realizmu. Ten klimat potęgują kręcone z ręki ujęcia operatora Olivera Wooda oraz naturalizm scen kaskaderskich, z których żadna nie była wspomagana komputerowo. Realizatorzy podkreślali, że w odróżnieniu od filmów z Jamesem Bondem wszystkie gadżety używane przez Bourne'a są dostępne niemal w każdym sklepie. Nad filmem pracowali również m.in.: scenograf Dominic Watkins ("Bad Boys II"), kostiumolog Dinah Collin ("Krwawa niedziela"), kompozytor John Powell ("Włoska robota") oraz montażyści: Christopher Rouse ("Zapłata") i Richard Pearson ("Witajcie w dżungli").

W postać Bourne'a ponownie wcielił się Matt Damon, laureat Oscara za scenariusz "Buntownika z wyboru", w którym zagrał główną rolę. W jego bogatym dorobku są również: "Szeregowiec Ryan", "Utalentowany pan Ripley", "Rącze konie", "Gerry", "Ocean's Twelve: Dogrywka" i "Nieustraszeni bracia Grimm". Marię, tak jak w "Tożsamości Bourne'a", zagrała niemiecka aktorka Franka Potente ("Biegnij Lola, biegnij", "Księżniczka i wojownik", "Lęk"). W obsadzie znaleźli się również: Julia Stiles ("Zakochana złośnica", "Uśmiech Mony Lizy", "Książę i ja"), trzykrotnie nominowana do Oscara Joan Allen ("Nixon", "Czarownice z Salem", "Ukryta prawda") i Brian Cox ("Afera naszyjnikowa", "Adaptacja", "Troja").

"Krucjatę Bourne'a" nominowano do dwóch nagród Saturna (najlepszy film akcji i rola Damona) oraz do MTV Movie Awards (rola Damona). W styczniu 2008 roku - premiera "Ultimatum Bourne'a", ponownie w reżyserii Paula Greengrassa.

WASZE OPINIE

lopez

super !! więcej takich filmów

jamarta

Nowe podejscie do sensacji szpiegowskiej. Z wyraznym uklonem w kier. europejskiej tradycji.

waddle

Trzyma w napięciu... Tylko te "hollywoodzkie" pościgi, są naprawdę - kaz zawsze - dobrą bajką dla dorosłych
KRUCJATA BOURNE'A
reżyseria:
USA/Niemcy, 2004
Jason Bourne (Matt Damon) i Marie Kreutz (Franka Potente) nie odnaleźli spokoju na małej greckiej wyspie i wciąż uciekają przed ścigającymi ich zabójcami. Mijają dwa lata. Para zaszywa się w sennym miasteczku w Indiach.
film sensacyjny
KRUCJATA BOURNE'A
4,6 5 1 161