Universal

PREMIERA

2010.08.19

CANAL+ PREMIUM

KRZYK

Shout

USA, 1991

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lata 50. Małe prowincjonalne miasteczko w Teksasie. 30-letni Jack Cabe (John Travolta) niesłusznie oskarżony o morderstwo nauczyciel muzyki, uciekając przed prawem podejmuje pracę w szkole z internatem dla chłopców sprawiających problemy wychowawcze.

Początkowo nie jest mu łatwo przekonać do świata nut i dźwięków kilkunastoletnich urwisów. W końcu pomysłowy nauczyciel znajduje sposób na dotarcie do chłopców. Amerykę ogarnia fascynacja rodzącym się właśnie rock and rollem. Nowa dynamiczna muzyka podbija również serca nastoletnich podopiecznych Jacka. Nawet największy szkolny buntownik Jesse Tucker (Jamie Walters) zaczyna przełamywać początkową niechęć do nowego nauczyciela.

Twórca "Krzyku" JEFFREY HORNADAY jest dobrze znaną postacią w amerykańskim show-biznesie. Pracował jako aktor, kompozytor i - przede wszystkim - choreograf. Jako ten ostatni m.in. przy tak głośnych filmach, jak "Flashdance", "Miłość, szmaragd i krokodyl", "Tango i Cash", "Dick Tracy", "Zawód pan młody" i "Życie Carlita". "Krzyk" jest trzecią pozycją w jego reżyserskim dorobku. Gwiazdą produkcji jest John Travolta, który na przełomie lat 80. i 90. wracał na ekrany po dłuższej przerwie. Dwukrotnie nominowany do Oscara ("Gorączka sobotniej nocy", "Pulp Fiction") aktor wystąpił w tak różnorodnych obrazach, jak "Carrie", "Miejski kowboj", "I kto to mówi", "Tajna broń", "Bez twarzy", "Barwy kampanii", "Sekcja 8." czy "Teren prywatny". W "Krzyku" partnerują mu m.in. Heather Graham ("I kowbojki mogą marzyć", "Boogie Nights", "Z piekła rodem", "Urok mordercy") i Linda Fiorentino ("Po godzinach", "Jade", "Faceci w czerni", "Dogma"). W epizodzie pojawia się również laureatka Oscara ("Zakochany Szekspir"), 19-letnia wówczas Gwyneth Paltrow, dla której był to jeden z pierwszych występów przed kamerą. W 1992 roku "Krzyk" nominowano do Razzie Award za rolę Johna Travolty oraz Young Artist Award za kreacje Michaela Bacalla i Heather Graham.JOHN TRAVOLTA

John Travolta należy dziś do ścisłej elity hollywoodzkich gwiazd, ale jego droga na szczyt była wyboista i pełna niespodzianek. Przyszedł na świat 18 lutego 1954 roku w miasteczku Englewood w stanie New Jersey jako jedno z pięciorga dzieci państwa Travoltów. Aktorski talent odziedziczył prawdopodobnie po matce, Helenie, która w młodości pracowała jako aktorka i piosenkarka. Już pierwsze występy niespełna 20-letniego Johna przyniosły mu popularność. Najpierw podbił serca telewizyjnej publiczności jako Vinnie Barbarino w serialu "Witamy z powrotem, Kotter". W 1976 roku zagrał w głośnym horrorze Briana De Palmy "Carrie", a rok później główną rolę w legendarnej "Gorączce sobotniej nocy". Za kreację w tym ostatnim filmie otrzymał pierwszą w swojej karierze nominację do Oscara. Wkrótce zagrał w filmowym musicalu "Grease" oraz dramacie obyczajowym "Miejski kowboj". Parę lat później Brian De Palma dał mu szansę na kolejną dramatyczną rolę w swoim filmie. W 1981 roku Travolta wcielił się w postać operatora dźwięku przypadkowo trafiającego na trop zbrodni w thrillerze "Blow Out". Dwa lata później Sylvester Stallone nakręcił z jego udziałem sequel "Gorączki sobotniej nocy" - "Staying alive". Wydawało się, że kariera Travolty toczy się w jak najlepszym kierunku, gdy niespodziewanie aktor zniknął z ekranów. Powodem kilkuletniej absencji były liczne zawirowania w życiu osobistym aktora i mało ciekawe propozycje od reżyserów, którzy wciąż widzieli w nim przede wszystkim musicalową gwiazdę. Pierwszym filmem, który pozwolił mu zerwać z tym wizerunkiem była nakręcona w 1989 roku komedia "I kto to mówi". Film okazał się tak dużym sukcesem, że doczekał się dwóch kolejnych części. Prawdziwy przełom w jego artystycznym życiu pojawił się wraz z rosnącą popularnością Quentina Tarantino, który obsadził go w roli gangstera w "Pulp Fiction". Travolta zagrał tak przekonująco, że otrzymał kolejną nominację do Oscara. Od tej pory aktor stał się jednym z najbardziej poszukiwanych w Hollywood. Zagrał w tak głośnych filmach jak "Dorwać Małego", "Tajna broń", "Fenomen", "Bez twarzy", "Barwy kampanii", "Jak jej nie kochać", "Sekcja 8." czy "Teren prywatny".

W 1997 roku w rankingu 100 największych gwiazd w historii kina magazynu "Empire" uplasował się na 21 pozycji. Wielką pasją Travolty jest lotnictwo - ma nie tylko licencję pilota, ale i własne samoloty. W życiu prywatnym jest mężem aktorki Kelly Preston, z którą ma syna Jetta i córkę Ellę Blue. W 2005 roku zajęli 5 miejsce w rankingu najbardziej romantycznych sławnych par przeprowadzonym przez magazyn "In Touch".

WASZE OPINIE

miła

Witam, mam pytanie, czy ktoś się orientuje jaki jest tytuł piosenki zagranej na samym początku filmu? Nie mogę nigdzie tej informacji znaleźć, więc bardzo proszę o odpowiedź. ;)
KRZYK
reżyseria:
USA, 1991
Lata 50. Małe prowincjonalne miasteczko w Teksasie. 30-letni Jack Cabe (John Travolta) niesłusznie oskarżony o morderstwo nauczyciel muzyki, uciekając przed prawem podejmuje pracę w szkole z internatem dla chłopców sprawiających problemy wychowawcze.
dramat obyczajowy
KRZYK
4,1 5 1 13