PREMIERA

2011.04.02

CANAL+ PREMIUM

Księga ocalenia

The Book of Eli

USA, 2010

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: science fiction/film akcji

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Minęło 31 lat od totalnego kataklizmu, po którym Ziemia stała się jednym wielkim cmentarzyskiem i pogorzeliskiem. Nieliczni, którzy przetrwali nieustannie walczą o życie, próbując zdobyć odrobinę wody lub jedzenia. Wielu ludzi z konieczności zmienia się w morderców i rabusiów.

W tak niebezpiecznych warunkach przemierza bezdroża samotny wędrowiec Eli (Denzel Washington). Kieruje się na zachód, gdzie ma dostarczyć cenną księgę. Za wszelką cenę próbuje uniknąć konfrontacji z gangami oprychów. Napadnięty, odpiera ataki pokojowymi sposobami. Gdy napastnicy nie dają za wygraną, wycina ich w pień, zanim zdążą sobie uświadomić, z kim zadarli. Pewnego dnia trafia do zbudowanego na zgliszczach miasta. Rządzi w nim Carnegie (Gary Oldman), który pragnie stworzyć więcej takich osad i sprawować w nich władzę na zasadach zawartych w pewnej księdze. Ponieważ jej nie posiada, codziennie wysyła swych ludzi na jej poszukiwania. Eli wzbudza podziw Carnegiego, który stara się zmusić tajemniczego wędrowca do pozostania w mieście i dołączenia do tamtejszej społeczności. Próby zatrzymania Eliego stają się bezwzględne, kiedy przywódca miasta dowiaduje się o posiadanej przez przybysza księdze.

"Księga ocalenia" to postapokaliptyczna wizja umierającego świata, którego los zależy od powodzenia misji jednego człowieka. Najnowszy film braci Hughes jest jednym z nielicznych hollywoodzkich hitów, które stawiają człowieka-chrześcijanina w pozycji bohatera. Obraz obfituje zresztą w bogatą symbolikę religijną. Twórcy filmu, bliźniacy ALBERT i ALLEN HUGHES, zadebiutowali w wieku 20 lat świetnie przyjętym "Zagrożeniem dla społeczeństwa". Kiedy robią film w duecie, dzielą się obowiązkami. Allen pracuje zwykle z aktorami, podczas gdy w gestii Alberta leżą wszystkie aspekty techniczne, bowiem to on uczył się w szkole filmowej w Los Angeles. "Księgą ocalenia" bracia Hughes powrócili po 9-letniej nieobecności w kinie - ostatnim filmem, który wspólnie zrealizowali było "Z piekła rodem". W międzyczasie Allen trzykrotnie stanął za kamerą w kilku filmach nakręconych dla telewizji oraz stworzył jedną z nowel składających się na "Zakochany Nowy Jork".

Główną postacią "Księgi ocalenia" jest Eli. W rzeczywistości nie wiadomo, czy naprawdę nazywa się tak, jak ma napisane na piersi: "Hi! My name is Eli". Nie wiadomo także skąd przychodzi i dokąd dokładnie zmierza. Wędruje przez krainę zniszczenia i śmierci, którą stała się planeta Ziemia, a przyświeca mu cel, dla osiągnięcia którego jest w stanie poświęcić wszystko. W rolę Eliego wcielił się Denzel Washington, dwukrotny laureat Oscara, Złotych Globów i takiej samej ilości berlińskich Srebrnych Niedźwiedzi. Za kreację w "Księdze ocalenia" został nominowany do Saturna. Historia podróży Eliego od początku urzekła aktora. Zdecydował się w związku z tym zostać także producentem filmu. Zachwycony grą Washingtona Allen Hughes opowiadał: "Bohater taki, jak Eli, enigmatyczny samotny wojownik, to postać niemal mityczna. Wiemy, że ma bogatą przeszłość, która nie może być ujawniona. Denzel skoncentrował się na drobiazgach, które rzucają światło na jego przeszłość, nie wyjawiając jednak całej tajemnicy". Washington chciał filmować sceny walk bez udziału kaskaderów. Aby osiągnąć optymalną sprawność w walce i płynność ruchów, jakiej oczekiwali reżyserzy, przez szereg miesięcy wytrwale ćwiczył pod okiem ucznia Bruce'a Lee, Dana Inosanto. Najgroźniejszym przeciwnikiem Eliego jest Carnegie - przywódca zbudowanego na zgliszczach miasta, który całą energię poświęca odbudowywaniu tego, co zapamiętał z przeszłości oraz umacnianiem swej władzy i potęgi. Obaj bohaterowie przeżyli kataklizm sprzed 31 lat i pamiętają, jak ludzie kiedyś żyli. "Między stojącymi w kompletnej opozycji mężczyznami tworzy się niesamowita dynamika. Każdy chce tego samego, lecz z diametralnie innych powodów. Obaj są jednakowo zdeterminowani, by dopiąć celu" - mówił jeden z producentów Joel Silver. Bracia Hughes i Denzel Washington jednogłośnie zdecydowali, że do roli Carnegiego idealnie nadaje się Gary Oldman, wszechstronny filmowiec, twórca kultowych kreacji w tak głośnych pozycjach, jak "Drakula", "Leon Zawodowiec", "Piąty element" czy w ekranizacjach "Harry'ego Pottera". Zabłysnął też jako reżyser, scenarzysta i producent w "Nic doustnie".

WASZE OPINIE

tufta

Zazdroszczę Ci rafbie6 wiary
Pozdrawiam

rafbie6

tufta

Nie rozumiesz podstaw wiary i sensu życia wiecznego, więc skupiasz się tylko na życiu doczesnym. Według osoby wierzącej Bóg daje życie i ma prawo je odebrać. Więc te dzieci, jak ładnie je określasz, zabite przez Boga podczas Potopu, poszły do domu Ojca.Zostały wybrane przez Boga, spotkała je nagroda w niebie, co dla wierzących jest największą nagrodą. Po prostu niektórzy mają taką, a nie inną rolę do odegrania na Ziemi.

A przywoływanie Hitlera w kontekście Boga jest już zupełnie nie na miejscu.Mam nadzieję, że źle Cię zrozumiałem, ale chyba nie porównujesz tego, co zrobił Hitler, do Potopu.Hitler nie dał mi życia, za które mogę dziękować Bogu każdego dnia. Myślisz, że modlimy sie tylko dla tego, że oczekujemy życia wiecznego? Czuję wewnętrzną potrzebę rozmowy z Bogiem każdego dnia, dziękowania Mu za wszystko czym mnie obdarzył.Nikt nie gwarantuje nam życia wiecznego za samą modlitwę, tylko za to jak żyjemy, jakimi jesteśmy ludźmi.

Pio

[quote gimbas napisał 11.04.2011 13:54]
Film na podstawie gry komputerowej rzadko się udaje tym razem totalne pudło
ciekawie jak namówiono do tego projektu Denzela
[/quote]

Zgadzam się, w filmie jest pełno dziwności których nie powinno być. Denzel pewnie
myślał, że będzie to coś dobrego a wyszło inaczej. Takie filmy wg. mnie nie powinny trafiać do kin bo szkoda na nie czasu i pieniędzy.
Księga ocalenia
USA, 2010
Minęło 31 lat od totalnego kataklizmu, po którym Ziemia stała się jednym wielkim cmentarzyskiem i pogorzeliskiem. Nieliczni, którzy przetrwali nieustannie walczą o życie, próbując zdobyć odrobinę wody lub jedzenia. Wielu ludzi z konieczności zmienia się w morderców i rabusiów.
science fiction/film akcji
Księga ocalenia
4,4 5 1 10