• Oscar

PREMIERA

2009.12.12

CANAL+ PREMIUM

Księżna

Wlk. Brytania/Francja, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kostiumowy

czas trwania: 110 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Anglia, kwiecień 1774 roku. Georgiana Spencer (Keira Knightley) jest piękną, wykształconą i inteligentną panną z dobrego domu. Jej matka, lady Spencer (Charlotte Rampling), negocjuje kontrakt małżeński córki z księciem Devonshire Williamem Cavendishem (Ralph Fiennes).

Tymczasem 17-letnia Georgiana darzy odwzajemnionym uczuciem przystojnego hrabiego Charlesa Graya (Dominic Cooper). Perspektywa awansu społecznego sprawia jednak, że panna Spencer zgadza się na ślub z mężczyzną, którego widziała zaledwie dwa razy. Zostaje księżną, a majątek i pozycja zwracają na nią uwagę otoczenia. Choć stara się jak najlepiej spełniać obowiązki żony, William nie jest z niej zadowolony. Przede wszystkim dlatego, że rodzi mu same córki, a on oczekuje potomka do odziedziczenia tytułu. Do serca i łoża księcia wkrada się najlepsza przyjaciółka księżnej, lady Elizabeth "Bess" Foster (Hayley Atwell). Rozżalona księżna szuka zapomnienia w polityce, hazardzie i ramionach dawnego adoratora Charlesa Graya.

Georgiana Spencer-Cavendish, księżna Devonshire, to wybijająca się postać londyńskiej arystokracji XVIII wieku i jedna z najbardziej wpływowych kobiet swojej epoki. Działała w konserwatywnej partii Wigów i prowadziła ich kampanię podczas wyborów w 1784 roku. Królowała też na salonach, gromadząc wokół siebie ludzi literatury i polityki. Była oryginalną osobowością. Jej suknie podziwiały i kopiowały rodaczki, a każdy krok komentowały ówczesne bulwarówki. Zwłaszcza, że należąc do jednej z najbogatszych angielskich rodzin, wiecznie tonęła w długach z powodu hazardu. Georgiana była cioteczną pra pra pra prababką księżnej Diany i pod pewnymi względami ich historie są do siebie podobne. Obie panny Spencer bardzo młodo wyszły za mąż za chłodnego uczuciowo mężczyznę, by po jakimś czasie odkryć, że żyją w trójkącie. Obie były też inteligentnymi, wpływowymi kobietami, a ich poczynania bacznie obserwowała prasa i opinia publiczna, z którymi walczyły o niezależność. Film SAULA DIBBA ("Bullet Boy") jest adaptacją bestsellera "Georgiana, Duchess of Devonshire", biografii księżnej Spencer-Cavendish napisanej przez Amandę Foreman. Ekranizując powieść producenci Gaby Tana i Michael Kuhn postanowili nakręcić obraz kostiumowy ze współczesnym przesłaniem. W tym duchu scenariusz napisali Jeffrey Hatcher ("Królowa sceny", "Casanova"), Anders Thomas Jensen ("Bracia", "Król słońca", "Jabłka Adama") i Saul Dibb. Do roli tytułowej zaangażowano nominowaną do Oscara i dwukrotnie do Złotego Globu Keirę Knightley ("Duma i uprzedzenie", "Pokuta", "Król Artur"). By wiarygodnie zagrać piękną, młodą i bogatą Angielkę z wyższych sfer sprzed 200 lat, Keira zebrała o niej możliwie najwięcej informacji, a także przejrzała należące do Georgiany rzeczy, przechowywane dziś w Chatsworth. "Myślę, że każda aktorka z przyjemnością zagrałaby rolę Georgiany, gdyż była ona niezwykłą postacią z wielkim apetytem na życie. Udało się jej też odnieść swego rodzaju zwycięstwo i zyskać nieco kontroli w czasach, kiedy kobiety miały jej bardzo niewiele" - podkreśla Knightley. Partneruje jej dwukrotnie nominowany do Oscara Ralph Fiennes ("Angielski pacjent", "Lista Schindlera", "Wierny ogrodnik"). Książę Devonshire w jego wykonaniu jest postacią pełnowymiarową i złożoną. Jest zimny, emocjonalnie zablokowany, rozdarty pomiędzy obowiązkiem zapewnienia kontynuacji rodu a pragnieniami. Nawet jeśli darzy żonę jakimś uczuciem, trzyma się przede wszystkim norm społecznych i wpojonych przekonań. Starając się zrozumieć swego bohatera Fiennes przewertował wiele materiałów na jego temat, z których wynikało, że był to człowiek bardzo zamknięty w sobie i powściągliwy na forum publicznym. Ludzie, którzy go znali twierdzili, że był świetnie wykształcony, dobrze poinformowany i w każdej debacie w męskim klubie miał zawsze ostatnie słowo. Za rolę w "Księżnej" Ralph Fiennes był nominowany do Złotego Globu.

Film został zrealizowany z wielkim rozmachem scenograficznym. Zachwycają przepiękne pejzaże oraz stroje, za które Michael O'Connor ("Nomad", "Ostatni król Szkocji") otrzymał Oscara oraz nagrodę BAFTA. Nominacją do Nagrody Akademii zostali także uhonorowani autorzy scenografii Michael Carlin i Rebecca Alleway.

Nagrody filmowe

Najlepsze kostiumy, Michael O'Connor, Księżna

WASZE OPINIE

co..

ORGINALNY DZWIEK DO BANI CO JEST Z WAMI TRZESZCZY JAK SA DIALOGI W MOIM ZESTAWIE TO OKROPNIE SLYCHAC MACIE SIE POPRAWIC BO ZERWE UMOWE

Bartolomeusz

Za dramatami kostiumowymi nigdy nie przepadałem, ale "Księżna" była wyjątkowo dobrym kinem. Na uwagę, jak już Pedro wspomniał, zasługują wspaniałe kostiumy oraz scenografia. Poza tym aktorsko film stał na wysokim poziomie. Rola Fiennes'a to majstersztyk. Facet zresztą ma wyjątkowy talent. W każdej roli wypada rewelacyjnie. Sporym zaskoczeniem była Keira Knightley, która sportretowała Georgianę w sposób ujmujący. Do tej pory kojarzyłem ją z lekkim kinem, jak choćby świetna trylogia "Piraci z Karaibów", a tu taka niespodzianka. Wydaje się, że do tej pory, aktorsko to była jej najtrudniejsza rola. Musiała udźwignąć cały ciężar jak nosiła księżna Devonshire. Jej rozdarcie wewnętrzne oraz dylematy, z którymi musiała się uporać. I w moim odczuciu zagrała fenomenalnie. Razem z Fiennes'em stworzyła świetny duet. Gdy ta dwójka pojawiała się na ekranie, czuć było napięcie w powietrzu. Gorzej już było z wątkiem romansowym, który był konieczny, ale nieudany. Pomiędzy Kinghtley a Cooperem nie odczuwało się chemii. Co do paraleli pomiędzy Georgianą a Dianą, to było ich kilka. I faktycznie niektóre sceny to lustrzane odbicia relacji Karol-Camilla-Diana. Oczywiście nie można generalizować. Historia XVIII wiecznej księżnej nie skończyła się tak tragicznie, jak Diany, ale niektóre fakty z życia postaci granej przez Kinghtley były zaskakująco podobne do tych z życia Di.

villemo

A tu mnie zaskoczyłeś, bo mi się z Lady Di w ogóle nie kojarzyło... Choć teraz, gdy o tym piszesz.... ale mimo wszystko...

Pamiętam, że po projekcji miałam sporo przemyśleń, choć część już uleciała, więc poczekam na powtórkę - w każdym razie zainteresowała mnie relacja dwóch głównych bohaterek. Może dlatego nie kojarzę tego nachalnie z Dianą Spencer. Bo tu ten trójkąt inaczej jednak się rozgrywa.
Księżna
reżyseria:
Wlk. Brytania/Francja, 2008
Anglia, kwiecień 1774 roku. Georgiana Spencer (Keira Knightley) jest piękną, wykształconą i inteligentną panną z dobrego domu. Jej matka, lady Spencer (Charlotte Rampling), negocjuje kontrakt małżeński córki z księciem Devonshire Williamem Cavendishem (Ralph Fiennes).
film kostiumowy
Księżna
4,1 5 1 30