PREMIERA

2003.12.30

CANAL+ PREMIUM

KSIĘŻNICZKA I WOJOWNIK

Der Krieger und die Kaiserin

Niemcy, 2000

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 135 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Autor kinowej adaptacji "Pachnidła" opowiada baśń o pielęgniarce-księżniczce, która walczy o serce wojownika szykującego skok na bank. Ostatni wspólny film Toma Tykwera i jego byłej partnerki Franki Potente, pamiętnej Loli z "Biegnij Lola, biegnij".

Bodo (Benno Fürmann) to młody, z pozoru szorstki mężczyzna, który przeżył niedawno rodzinną tragedię. Odzywa się rzadko, nie ma pracy - został wyrzucony z zakładu pogrzebowego, ponieważ zbyt łatwo płakał (sam tłumaczy to specyficzną chorobą oczu) - i mieszka na odludziu ze swoim bratem Walterem (Joachim Król). Równie tajemnicza okazuje się Sissi (Franka Potente), pielęgniarka w szpitalu psychiatrycznym, która w wyjątkowy sposób odnosi się do chorych pacjentów: niewidomemu Otto (Melchior Beslon) pokazuje, czym jest gęsia skórka, zgadza się też seksualnie zaspokajać Jörga (Lars Rudolph), który traktuje ją jak swoją dziewczynę.

Bodo i Sissi od początku wydają się nieszczęśliwi, samotni i wyobcowani w świecie, który nie potrafi ich zrozumieć. Jak w bajce o "księżniczce" i "wojowniku" ich drogi muszą się ze sobą przeciąć. Kiedy Bodo ucieka przed pracownikami stacji benzynowej, powoduje wypadek wielkiej cysterny, pod którą wpada przechodząca właśnie na pasach Sissi. Spotykają się pod kołami ciężarówki - ona leży nieruchomo i nie może złapać powietrza, on chce się tam ukryć, ale widząc sytuację dziewczyny, wykonuje jej zabieg tracheotomii (przebicie tchawicy) i ratuje życie. Dla Sissi, która stopniowo wraca do zdrowia, to spotkanie jest przeznaczeniem: postanawia odszukać mężczyznę i dowiedzieć się, dlaczego los postawił go na jej drodze. Bodo traktuje dziewczynę jak intruza, który przeszkadza mu w jego planach (chce razem z bratem ukraść pieniądze z banku), ale Sissi nie chce się łatwo poddać.

Choć już pierwsze filmy TOMA TYKWERA - "Zabójcza Maria" (1994) i "Zimowy sen" (1997) - zostały docenione przez krytyków, prawdziwym sukcesem okazał się obraz "Biegnij Lola, biegnij" (1998). Dzięki niemu Tykwera zaczęto nazywać kontynuatorem Krzysztofa Kieślowskiego (fabularny pomysł z alternatywnymi wersjami tego samego zdarzenia nawiązywał wprost do "Przypadku"), a sam film - brawurowo wykorzystujący szybki montaż, przyspieszony obraz i animowane wstawki - stał się dla wielu obrazem kultowym. W "Księżniczce i wojowniku" Tykwer porzucił jednak rwany, niemal wideoklipowy rytm opowiadania, by za pomocą głównie długich ujęć, w zwolnionym tempie opowiedzieć wystudiowaną estetycznie baśń o miłości. Mimo wielu różnic, film ten wiele jednak z "Biegnij Lola, biegnij" łączy: Tykwer znów zadaje w nim pytania o to, czy naszym życiem rządzi przypadek czy przeznaczenie, a przede wszystkim pokazuje miłość, która zdolna jest do ogromnych poświęceń i może odmienić życie.

"Mój film to odwrócenie bajki o Kopciuszku" - tłumaczył sam reżyser. "To nie książę wyrusza na poszukiwania swojej wybranki, ale księżniczka ma podbić serce wojownika. Szuka go nie ze zgubionym butem, ale z guzikiem, który dziewczyna przypadkiem urwała z marynarki swojego mężczyzny podczas ich pierwszego spotkania". Choć niektórzy zarzucali "Księżniczce i wojownikowi" zbytnią symboliczność i baśniowość, sam reżyser tłumaczył, że jego historia to jedynie metafora sytuacji wielu młodych ludzi. "Mężczyźni boją się uczuć, wstydzą swoich emocji, z kolei kobiety często tak mocno dają się im pochłonąć, że tracą rozsądek" - mówił Tykwer. "Chciałem pokazać, że mimo to możliwe jest spotkanie dwojga ludzi, którzy - nawet wbrew sobie - mogą przeżyć wewnętrzną przemianę".

Postać tytułowej księżniczki zagrała Franka Potente, niemiecka aktorka występująca również w produkcjach amerykańskich (m.in. "Tożsamość Bourne'a", "Blow"). Potente była zresztą przez kilka lat partnerką i muzą Toma Tykwera, który specjalnie dla niej napisał główne role w "Biegnij Lola, biegnij" oraz "Księżniczce i wojowniku".

Po "Niebie" (2002) według scenariusza Kieślowskiego i Piesiewicza Tykwer przez cztery lata milczał - z jednej strony, jak przyznawał, przeżywał twórczy kryzys, z drugiej - przygotowywał się do ekranizacji "Pachnidła" Patricka Süskinda. Superprodukcja, okazała się jednym z największych sukcesów kasowych w historii niemieckiego kina.

WASZE OPINIE

Maggi

Nie ogladalam filmu, ale widzialam Biegnij Lola Biegnij. Skoro w opisie zaznaczono, ze sa one bardzo do siebie podobne, to Ksiezniczka i Wojownik jest zapewne superhitem

edi

zajebisty film, naprawde warto go obejżeć

Sergio

Film byłby dobry, ale Franka Potente występuje chyba w każdym "większym" filmie z Niemiec (plus inne np. "Blow", "Bourne Identity") i to jest już męczące. Niemcy mają także inne dobre aktorki...
KSIĘŻNICZKA I WOJOWNIK
reżyseria:
Niemcy, 2000
Autor kinowej adaptacji "Pachnidła" opowiada baśń o pielęgniarce-księżniczce, która walczy o serce wojownika szykującego skok na bank. Ostatni wspólny film Toma Tykwera i jego byłej partnerki Franki Potente, pamiętnej Loli z "Biegnij Lola, biegnij".
melodramat
KSIĘŻNICZKA I WOJOWNIK
4,5 5 1 83