PREMIERA

2011.11.21

CANAL+ PREMIUM

Księżyc to Żyd

Polska, 2011

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 44 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Przemiana skinheada, rasisty i agresywnego pseudokibica w ortodoksyjnego Żyda wydaje się szalonym pomysłem, jednak podobna metamorfoza była udziałem Pawła Bramsona, bohatera dokumentu "Księżyc to Żyd". Mężczyzna zamienił stadion na synagogę, a nienawiść na filozoficzną refleksję.

Paweł należał kiedyś do subkultury skinheadów i nienawidził wszystkich obcych - Żydów, czarnych, Cyganów, a nawet bezdomnych. Jako pseudokibic warszawskiej Legii, na każdym meczu był jedną z najgłośniejszych osób na słynnej "Żylecie", trybunie zajmowanej przez najbardziej zdeklarowanych fanów stołecznego klubu. Udział w pełnych przemocy "ustawkach", bójki i agresja były jego codziennością do czasu, gdy dowiedział się o swoich żydowskich korzeniach. Mógł odrzucić prawdę niewygodną dla wyznawcy "białej siły" lub pogodzić się z nią i poddać duchowej przemianie. Wybrał to drugie. Od tego momentu częściej niż na stadionie Legii, można go było zastać w synagodze. Wyzbył się także nienawiści i jak sam dziś przyznaje chciałby całkiem wyeliminować to słowo ze słownika swoich dzieci.

Kiedy reżyser MICHAŁ TKACZYŃSKI zetknął się z Bramsonem, ten już od 9 lat wiódł zupełnie inne życie. Zaintrygowany filmowiec zrealizował o nim dokument. Pod ironicznym tytułem "Księżyc to Żyd", zaczerpniętym z tekstu piosenki Marcina Świetlickiego, kryje się opowieść o tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. Dokument Tkaczyńskiego jest historią człowieka, jego wyborów i dylematów oraz spojrzeniem na funkcjonowanie starych tradycji w nowoczesnym świecie. Zderzenie archiwalnych nagrań ze stadionowych burd i ujęcia obecnego życia Pawła, w tym religijne ceremonie i opisy podstawowych zasad wiary dobitnie pokazują, jak długą drogę pokonał.

O dawnym życiu Pawła przypominają już tylko szczegóły, takie jak breloczek Legii czy naklejka z emblematem klubu na szafce w synagodze. Bohater filmu przyznaje, że czasem brak mu atmosfery piłkarskiego święta na stadionie. Wie jednak, że w obecnej sytuacji z dawnymi kompanami raczej nie znalazłby wspólnego języka.

Film otrzymał m.in. nominację do nagrody Złotego Lajkonika na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

GAZO

Nie wiem co robi zawodowo Pan Paweł, ale na taką transformację osobowo- religijną to trzeba mieć czas a przede wszystkim pieniądze.

Blue-Grey

Już przestałem liczyć, który to znakomity rodzimy dokument oglądany przeze mnie ostatnio w telewizji - nie tylko w Canal+. Czyżby więc polska muza filmowa ostatnich lat najlepiej się spełniała w dokumencie, a nie w fabule? Na to wygląda... Tak jak [i]Coming out po polsku[/i] - również film Michała Tkaczyńskiego jest ze wszech miar potrzebny. Obie historie - każda na swój sposób - ciekawie oswajają nas ze społeczną odmiennością. Jako idealista z natury - wciąż wierzę, że to właśnie brak informacji i brak spokojnego dialogu jest najważniejszą przyczyną lęku i agresji w sytuacji spotkania z czymś kulturowo-religijnie odmiennym. Przez siedemdziesiąt lat - jakie upływają od czasu holocaustu - zdążyliśmy zapomnieć, że to na polskich ziemiach przez wieki rozwijała się i kwitła bodaj najwspanialsza nowożytna kultura żydowska na świecie. Jeden z jej przedstawicieli, rabin Menachem Mendel z Kocka, tak w XIX wieku mówił o prawdziwym dialogu: [b][i]Jeżeli ja to jestem ja, bo ty to jesteś ty, to ani ja nie jestem ja, ani ty nie jesteś ty. Ale jeżeli ja to jestem ja, bo ja to jestem ja, a ty to jesteś ty, bo ty to jesteś ty, to wtedy ja to jestem ja, a ty to jesteś ty - i możemy rozmawiać. [/i][/b] Słowa te do dzisiaj są aktualne, zwłaszcza w kontekście takich dokumentów jak [i]Księżyc to Żyd[/i] czy [i]Coming out po polsku[/i]. Chyba wszyscy pragniemy normalności i chyba najbardziej normalną sytuacją byłaby ta, gdyby Paweł Bramson - bohater filmu Michała Tkaczyńskiego - mógł razem z żoną zasiąść na trybunie stadionu Legii i tak jak inni kibice zwyczajnie emocjonować się walką swojej ukochanej drużyny. Czy kiedykolwiek do tego dojdzie? Na razie to jedynie - nie tylko żydowskie - pobożne życzenia.
Księżyc to Żyd
Polska, 2011
Przemiana skinheada, rasisty i agresywnego pseudokibica w ortodoksyjnego Żyda wydaje się szalonym pomysłem, jednak podobna metamorfoza była udziałem Pawła Bramsona, bohatera dokumentu "Księżyc to Żyd". Mężczyzna zamienił stadion na synagogę, a nienawiść na filozoficzną refleksję.
dokument socjologiczny
Księżyc to Żyd
5,0 5 1 6