PREMIERA

2005.06.17

CANAL+ PREMIUM

KSZTAŁT KSIĘŻYCA

The shape of the moon

Holandia, 2004

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dokument o poszukiwaniu szczęścia i spokoju w dobie niepokojów religijnych i konfliktów narodowościowych.

Indonezja to największa społeczność muzułmanów i zarazem czwarty pod względem liczby ludności kraj na świecie. Na biednych przedmieściach Dżakarty mieszka trzypokoleniowa chrześcijańska rodzina. Wdowa Rumidja kultywuje tradycje swojej wiary - uczy wnuczkę Tari modlitw i tłumaczy jej podstawowe dogmaty chrześcijaństwa. Nie stroni jednak od zwyczajów muzułmańskich. Jej syn, Bakti, nie przywiązuje do wiary większej wagi. Ponieważ żeni się z muzułmanką, przyjmuje islam, bo inaczej ich związek nie mógłby zostać uznany w świetle prawa.

Cała rodzina przeżywa swoje radości i troski na tle wydarzeń w pogrążonej w chaosie i targanej konfliktami Indonezji. Film otwiera scena z meczetu, gdzie muzułmanie modlą się o ocalenie Palestyny, Iraku i Afganistanu, a także proszą, by Allach miał w opiece mudżahedinów walczących z cywilizacją Zachodu. Rumidji ciężko jest żyć w takiej atmosferze, więc decyduje się wyprowadzić na wieś. Od tego momentu film Leonarda Retela Helmricha jest piękną i barwną opowieścią o ludzkich uczuciach oraz poszukiwaniu szczęścia i spokoju.

Dokument "Kształt księżyca" został wyróżniony licznymi nagrodami m.in. Grand Prix IDFA 2004 (najważniejszego festiwalu filmów dokumentalnych w Europie) i Grand Prix Sundance Film Festival 2005. Holenderski reżyser zrealizował tez inne filmy, które zdobyły uznanie widzów i krytyków, m.in. "The Phoenix Mystery", "Moving Objects" i "The Eye of the Day". Dokument był emitowany podczas PLANETE DOC REVIEW w 2005 roku.
KSZTAŁT KSIĘŻYCA
Holandia, 2004
Dokument o poszukiwaniu szczęścia i spokoju w dobie niepokojów religijnych i konfliktów narodowościowych.
film dokumentalny
KSZTAŁT KSIĘŻYCA
5,0 5 1 1