Universal

PREMIERA

2009.06.30

CANAL+ PREMIUM

KSZTAŁT RZECZY

The Shape of Things

USA/Francja/Wlk. Brytania, 2003

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Prostoduszny i nieśmiały Adam (Paul Rudd) w czasie wolnym od studiów pracuje jako strażnik w uniwersyteckim muzeum sztuki. Pewnego dnia dostrzega atrakcyjną dziewczynę (Rachel Weisz), która próbuje zniszczyć jeden z eksponatów.

Ostra wymiana zdań kończy się umówieniem się na randkę. Evelyn uwodzi Adama, a z czasem zaczyna wywierać na niego bardzo silny wpływ. Jego nowy image, pewność siebie i odmienny sposób zachowania szybko dostrzega para przyjaciół, Jenny (Gretchen Mol) i Phillip (Fred Weller). Zdają sobie sprawę, że dziewczyna nim manipuluje, ale nikt nie podejrzewa, jakie są prawdziwe intencje Evelyn i jak znacząco wpłynie na życie i stosunki ich wszystkich.

W Hollywood NEIL LABUTE jest uważany za prowokatora. "Kształtem rzeczy", w którym powraca do stylu swoich dwóch pierwszych filmów - "Między nami facetami" (1997) i "Kochankowie z sąsiedztwa" (1998) - potwierdza tę opinię. W międzyczasie nakręcił mniej kontrowersyjne obrazy, a wśród nich uhonorowaną Złotą Palmą w Cannes "Siostrę Betty" (2000) z Renée Zellweger i Morganem Freemanem oraz "Opętanie" (2002) z Gwyneth Paltrow. Twórczość LaBute'a doceniono m.in. na Festiwalu Sundance, w San Sebastián i w Edynburgu, przede wszystkim za obrazy, w których skupiał się na swej wizji ludzkiej bezwzględności oraz rywalizacji między kobietą i mężczyzną.

W 2001 roku Neil LaBute napisał utwór teatralny, w którym postawił pytania o naturę sztuki, granice intymności i manipulacji ludźmi poprzez rozbudzanie w nich miłości. Cechą charakterystyczną utworu, z inicjatywy autora, była ciągłość spektaklu, który nie był przerywany antraktem ani nawet opadnięciem kurtyny. Dramat odniósł duży sukces, co zachęciło autora do przeniesienia historii na ekran. Do udziału w filmie LaBute zaangażował tych samych aktorów, którzy występowali w przedstawieniach premierowych. W rolę Evelyn wcieliła się więc Rachel Weisz, laureatka m.in. Oscara i Złotego Globu za występ w "Wiernym ogrodniku", znana ponadto z takich produkcji, jak "Ława przysięgłych", "Wróg u bram", "Był sobie chłopiec" czy "Źródło". Ekranowym obiektem jej artystyczno-erotycznej manipulacji został Paul Rudd ("Wielki Gatsby", "40-letni prawiczek"), aktor trzykrotnie nominowany do MTV Movie Award, który na potrzeby filmu schudł ponad 10 kilogramów. Obsadę uzupełniła Gretchen Mol ("Dorwać Cartera") i Fred Weller (serial "Missing Persons"). Muzykę do "Kształtu rzeczy" napisał znakomity kompozytor i wokalista Elvis Costello.

WASZE OPINIE

doni

powiem tak- zaskakujacy final malo zaskakujacego filmu
KSZTAŁT RZECZY
reżyseria:
USA/Francja/Wlk. Brytania, 2003
Prostoduszny i nieśmiały Adam (Paul Rudd) w czasie wolnym od studiów pracuje jako strażnik w uniwersyteckim muzeum sztuki. Pewnego dnia dostrzega atrakcyjną dziewczynę (Rachel Weisz), która próbuje zniszczyć jeden z eksponatów.
dramat obyczajowy
KSZTAŁT RZECZY
4,4 5 1 5