PREMIERA

2007.12.11

CANAL+ PREMIUM

KULISY SŁAWY

Backstage

Francja, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Szesnastoletnia Lucie (Isild Le Besco) mieszka na francuskiej prowincji ze zdziwaczałą matką (Edith LeMerdy) i czteroletnim, przyrodnim bratem. Sensem życia dziewczyny jest platoniczna miłość do Lauren Waks (Emmanuelle Seigner), gwiazdy pop, która wydaje się skrzyżowaniem Deborah Harry i Madonny z lat 80.

Dzięki telewizyjnemu show, zatytułowanemu "Kulisy sławy", w którym gwiazdy niespodziewanie odwiedzają swoich największych fanów w ich domach, Lucie otrzymuje szansę spotkania się z Lauren. Już następnego dnia ucieka do Paryża, aby być blisko swojej idolki. Dzięki jej asystentce Juliette (Noémie Lvovsky) i ochroniarzowi Jean-Claude'owi (Jean-Paul Walle Wa Wana) Lucie przedostaje się do najbliższego otoczenia gwiazdy. Tak poznaje świat Lauren, jej neurotyczny charakter, brutalne prawa show-biznesu i wszystko to, co można określić ciemną stroną sławy. Kiedy Lauren zostaje porzucona przez kochanka, Daniela (Samuel Benchetrit), Lucie wykorzystuje moment, aby pogłębić relację z piosenkarką. Staje się zabawką w rękach sfrustrowanej kobiety, i żeby jej się przypodobać, poświęca własną dumę. Wreszcie ryzykuje wyniszczającą grę, aby zdobyć jej uczucia.

EMMANUELLE BERCOT, absolwentka prestiżowej filmowej uczelni Le Fémis, od dawna jest jedną z najlepiej zapowiadających się francuskich reżyserek. "Kulisy sławy" to dopiero jej drugi film pełnometrażowy, ale za debiut "Clement" (2001) Bercot ma już na koncie nagrodę w Cannes. Wcześniej, również w Cannes, została wyróżniona Cinefondation Award za krótkometrażówkę "La Puce" (1999) oraz w 1997 roku nagrodą jury za krótki "Les Vacanses", nagrodzony także na Cabourg Romantic Film Festival.

Scenariusz "Kulisów sławy" Bercot napisała z jednym z najbardziej zasłużonych dla francuskiego kina współczesnych scenarzystów Jerome'em Tonnerre'em. Film powstał z myślą o Emmanuelle Seigner, której Bercot jest zagorzałą fanką. Seigner, modelka i aktorka, znana jest nie tylko z aktorskich ról, ciętego języka i małżeństwa z Polańskim, ale również ze zmysłowej muzyki, którą tworzy z zespołem Ultra Orange. Spotkanie dwóch Emmanuelle - aktorki i reżyserki - nie było przypadkowe. Rok przed premierą filmu Seigner w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" mówiła, że zamierza jak najczęściej pracować z kobietami i gejami. "Mam już po dziurki w nosie heteroseksualnych facetów reżyserów. Na planie zawsze wisi w powietrzu coś, czego nie mogę znieść. Kiedy pracuję z kobietą, wszystko staje się prostsze. Interesuje ją to, żeby znaleźć klucz do mojej duszy, a nie to, żeby mnie przelecieć" - wyznawała w rozmowie z Pawłem Felisem. Co więcej, o podobne intencje oskarżała jednego z ojców francuskiej Nowej Fali, Jeana-Luca Godarda, u którego debiutowała w filmie "Detektyw" w 1985 roku. "On mnie nie znosił, bo nie prowadziłam z nim jak inni głupich gierek. Szybko zorientowałam się, że to kompletny dupek. Nie miał scenariusza, mówił tylko: "Może zrobimy coś dzisiaj", a potem okazywało się, że nie robiliśmy nic. Czułam, że tracę czas. Powiedziałam mu: "Spieprzaj". I dlatego mnie nie lubił, opowiadał o mnie potworne rzeczy".

Na planie "Kulisów sławy" partnerowała jej Isild Le Besco, nagrodzona na festiwalu w Bordeaux za rolę w "Les filles ne savent pas nager" (2000), jak również prestiżową nagrodą Marcello Mastroianniego za występ w filmie "L'intouchable" (2006) Benoit Jacquota. Nominację do Cezara za "Kulisy sławy" otrzymała natomiast grająca rolę drugoplanową Noémie Lvovsky, znana widzom z francuskiej komedii "Jeden odchodzi, drugi zostaje" Claude'a Berri.

WASZE OPINIE

destroyer

Nie moge nic znalesc... Ale nazwa wydaje sie prawidlowa

krach

Jezeli sie nie myle to jest to Emmanuelle Seigner - Je Prie Pour Nous. Jak gdzies to znajdziej to podrzuc linka.

destroyer

Czy ktos wie jak sie nazywa piosenka ta ktora jest obecna przy "zwiastunie"?
KULISY SŁAWY
reżyseria:
Francja, 2005
Szesnastoletnia Lucie (Isild Le Besco) mieszka na francuskiej prowincji ze zdziwaczałą matką (Edith LeMerdy) i czteroletnim, przyrodnim bratem. Sensem życia dziewczyny jest platoniczna miłość do Lauren Waks (Emmanuelle Seigner), gwiazdy pop, która wydaje się skrzyżowaniem Deborah Harry i Madonny z lat 80.
dramat
KULISY SŁAWY
4,8 5 1 17